Verschilligc Tijdingen. Kunst- d- Letternieuws. Regterlijkc Kronijk. Messieurs En vous fesant connailre ce qui précède, nous devons ajou- ter, Messieurs, que le Conseil communal nous a confié la mission de rendre hommage a votre vive sollicitude pour 1 instruction des classes populaires el de vous remercier de la ge-mé reuse et louable initiative que vous avez prise en cette cir- coittstance. Assisert-hof van West-Vlaanderen. -*JMI l>e maatschappij de VLAAMSCHE STER komt op 27" Maart laatst den volgenden brief van wege de Stedelijke overhetd te ontvangen, zie hier den inhoud Ypbes, le 27 Mars 1863. Par votre lettre du 4 Octobre 1862, vous nous avez fait connaitre que vous vous proposiez d'organiser a Ypres, une Bibliothèque populaire et a eet effet vous demandiez un local prop re a cette destination, et un subside sur les fonds com- munaux. I e Conseil communal après avoir mürement examine la question, a été d'avis que la nouvelle Bibliothèque devait être itu établissement communal sous la direction de 1 autorité lo cate que cette Bibliothèque devait être le couronnement de 1 Teole primaire gratuite; que Tune et l'autre devaient être «iirigées par la même pensee, par le mème esprit; que par conséquent l'autorité communale devait avoir la direction de la Bibliothèque populaire, comme elle a la haute direction de son enseigneuaent primaire. Pour ces motifs le Conseil communal a decide qu i! sera créé 7i A pres, une Bibliothèque populaire, comme annexe a la Bi- Bliothèque communale existante. Quant a nous, Messieurs, nous vous prions de vouloir nous .•seconder dans 1'oeuvre civilisatrice que nous entreprenons en faisant connailre les avantages de la nouvelle institution et en emgageant les travailleurs a la fréquenter. Recevez, Messieurs, l'assurance de notre parfaite con sideration. LES BOIRGMESTRE ET ÉCIIEVINS, jPrnv- ord'onnanee P. BEK.E. Tiï SECRÉTAIRE* 1H: tour. pogingen der YLAAMSCHE STER strekten ten allen tijde tot hel volksonderwijs en ditmaal nogeens is zij in hare be trachting geslagen. Miet alléén zal IJperen, door haar toedoen, met eene Volks- loibiiotheek begiftigd worden, maar de stads-regering neemt dezelve nog onder haar onmiddelijk bestier Heden avond, ten 7 ure, geven de leden der bovenge- iao' inde STERRE hunne 7slc en laatste vertooning van het too- jtteeljaar 1862-1863, in de 7,aal van Apollo. Wij radende l iefhebbers aan vroeg op te passen, want een uitgelezen spek takel lokt het publiek aan. Wij weten ook uit goede bron dat er maatregels genomen zijn, om door middel van luchttrekkers, eeae gestadige gematigde koelte in de Zaal te onderhouden. Heden namiddag, in deBlauwc-Zaal, ten Stadhuize, is er Jtwgjeraakowist voor de Letter-, Geschiedenis- en Oudheidskun- (iTge-Maatschappij onzer stad. Het programma der zitting is1° De opgave der werkingen gedurende het jaar. 2" Vernieuwing der leden ter volledi ge tag van 't bestuur. Een omzendbrief van den heer Minister van Rinnenlandsche /.ak< n aan de heeren provinciale Gouverneurs, strekt om de t i i-acheiikoiusl der gemeenten in zake van Schoone kunsten al- gjeiaaet-n te maken. Het is vangewigt, zegt hij, tot in het nede- ri;,-te dorp, bij middel van het waarlijk volksmagtige onderwijs <4et- plastische of schilderkundige voorstellingen, de kennis te verspreiden van de belangrijke feiten van's lands Jaarboeken et' groote mannen. Meer dan eene weldaad is aan deze ver spreiding der historische kennissen bij middel der kunst hecht. Ln vele omstandigheden beslist zij over de roepingen en U-u vooral mag tig bijdragen ter uitbreiding der plaatselijke - 'n> verre van, zoo als men hel ten onregte heeft beweerd, de vaderlandsliefde in de enge palen, door den geboorte-torwi beheerscht, te omschrijven versterken het nationale gevoel door banden die zich van de gemeente tot de stad, van de stad tot de provintie uitstrekken en eindigen met het geheele land in eene onverbreekbare eendragt te omvatten. Een gevolge de zer overwegingen heeft de Regering beslist, door aanmerkelijke hulpgelden de gemeentebesturen te ondersteunen die zich eene ligte opoffering zouden getroosten, voor de uitvoering van kunstwerken, een historisch of legendarisch plaatselijk belang biedendeen bestemd ter versiering der gemeentehuizen. Zoo is de medewerking van den Staat in grondbeginsel verzekerd aan diegene dier besturen die door eene zelfde orde van denk beelden bezield, nuttig zullen oordeelen, hetzij door een tafe reel, het aandenken van een historisch feit of eener in de vergetenheid gebleven uitstekende daad te heiligen, hetzij door een portret, een borst- of standbeeld de geschiedenis eener beroemde persoonaadje, een openbaren weldoener ofgrooten burger te vereeren. [De Eendragt). Gedurende de maand Maart zijn er4,217 brieven, ten gevolge van slechte adressen, ter zijde gelegd. Van dit getal zijn er 2,761, na hunne opening, aan de bestrmmers gezonden of aan de verzenders terug gegeven geworden; 1,436 zijn in de scheurmand geworpen. Naar wij vernemen zouden er eenige moe.ijelijkheden ontstaan zijn tusschen het fransch staatsbestuur en den vrager der concessie voor de verlenging van den ijzeren weg van onze grenzen naar Duinkerke. Het verschil zou bestaan in de te nemene rigting". Het ware te wenschen dat deze moeijelijkheid spoedig uit den weg geruimd wierde, opdat men de hand aan !t werk zou kunnen slaan. He generaals Dupont en Gantois, 1 kolonel, 1 geneesheer en 7 kapiteins zijn op pensioen gesteld. Luitenant-generaal Dupont krijgt 7,360 fr. pensioen en de generaal-major Gan tois 3,000 fr. -De gezamentlijke som van de overige officie ren bedraagt 18,471 franks. Wij zijn het zomer weder nu te gemoet ziende, want de eerste zwaluwen zijn ons sedert gisteren toegekomen. liet goede weder dat wij genieten oefent den heilzaamsten invloed uit op den stand der veldvruchten.De wasdom derzelve op dit tijdstip, laat niet te wenschen over. Men is thans volop bezig aan het planten der aardappelen; en ook voor dit werk is het weder uiterst gunstig. Een wonder. Op eene der laatste fooren, zag men op eene kleine barak een groot plakkaart, met een vrouwen portret op en daaronder de volgende woorden Ier stat te zienc iet dal nog nogt te zien lieeft geweest liet grootste iconder der natur. Als men er binnen ging, vond men eene vrouw gelijk al de vrouwen en als men aan den barakkeman vroeg wat er toch zoo wonderlijks in die vrouw was, dan antwoordde hij op plegtigen loon Ze kan zwijgen Een loleling van 260 pond. In een der dorpen nabij Hoorne (Nederland), is een loleling zoo zwaarlijvig, dat het hem onmogelijk was aldaar voor den raad te verschijnen, de wijl hij zich wegens zijne dikheid niet le voet derwaarts kon begeven. De officier van gezondheid zal derhalve naar hem worden afgeveerdigd om hem te keuren. Hij weegt nu nog maar 260 pond. Dinsdag aanstaande geeft het Vlaamsch Genootschap de Van Duyse's Vrienden, binnen de stad Dixmude, een Letterkundig en Muziekaal Avondfeest, ten voordecle der arme ingezetenen. De maatschappij mag op een talrijk publiek en een goede bij val rekenen, des te meer door het edele doel dat zij beoogt. De zaak der moordenaarsbende (Staden en Reninghelst) wordt hoe langer hoe meer belangrijk. Bij elke zitting neemt de nieuwsgierigheid van het publiek toe. Zoolang het onder- hoor geduurd heeft wegens de moord te Reninghelst bleeven

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2