crscliilligc Tijdingen. mengelingen, het malegys peerdeken. in den echt treden met de dienstmeid van den heer majoor De Tarlé, hadden eenige zijner makkers eene serenade voor hun nen vriend ingericht als om hem geluk te wenschen in zijnen nieuwen staat. Voor den opsluit heeft den heer Boddaert-La- Iteyne, van 't zelfde korps, en die zich thans bezig' houdt met de vuurwerkkunst, eenige slaaltjens zijner kunde los doen branden. Veel volk had deze broederlijke plegtigheid in de Ilijsscl- en omliggende straaten bijeen verzameld. Vrijdag laatst heeft de stads-regering doen uitbellen dat voortaan verboden is vuilnissen op de straat te werpen dat er ten dien einde mest-karren op verschillige uren van den dag in alle straten zullen rijden om de vuilnissen bij de inwoo- ners te gaan afhalen. Wij hebben, heden avond acht dagen geleden, de 7>,c en laatste vertooning van het tooneeljaar 1862-1865, door de Vlaamsche Ster gegevenbijgewoond. Wij bekennen geern dat deze laatste vertooning het bonket des jaars geweest is men vertoonde er de Boerenkermis, Operette van BI. Ondereet, de Boerenvrijagie, kluchtige lusschenpoos, en Tamboer Jans- sens, blijspel in 2 bedrijven door BI. Van Peene. Onnoodig te zeggen dat het wel en het publiek hoogst voldaan was. Nu het tooneel-saizoen geeindigt, gaan wij eens pogen de werkingen van dit tooneelliefhebbend gezelschap-in oogschouw te nemen. In 1860-1861 begon het met de lst0 serie van't tooneel- kundig Festival. In 1861-1862 hadden wij de 2llc serie. Dit alles verschafte aan 'tiJpersch publiek gedureud deze twee looneel- saizoenen eene reeks van 18 goede vertooningen, waarin men de best befaamde maatschappijen van't land kon bewonderen. Gedurende het publiek zich vermaakte, trokken de leden onzer tooneel-maatsehappij voordeel uit deze gelegenheid om zich te vormen in het goede der goede spelers na te bootsen. Zoo het schijnt hebben zij veel daardoor aangeleerd en de pal men in de prijskampen van Bleenen, Gent, Brussel, Ilousbrugge, Eecke, Thourout, Dixmude, enz., enz., door hun behaald, ga ven er de klare bewijzen van. In 1862-1865, wat deed deze maatschappij Daar het haar onmogelijk viel eene 5" serie Festival aan te pakken, besloten zij een abonnement te geven van 5 vertooningen. Dit alles ging naar wensch en nogeens met de 2 buitengewoone vertooningen, kon het publiek van IJper zeven malen gedureud dezen verioopen winter een goeden avond gaan doorbrengen. Dekors, kostumen, muziek en loo- neeloefening van eerste orde; groote afwisseling van stukken en liefhebbers,niets ontbrak' om tot de volmaaktheid te komen. Uit het talrijk en uitgelezen repertorium dezer maatschappij werden gedurende het verioopen saizoen de volgende stukken vertoond: 1. De Duivel op t Dorp. 2. Zoo de ouden zongen, zoo piepen de jongen. 5. De Belgiesche Vrijschutter. 4. De genaamde I'. 5. Blatroos, Soldaat en Sjouwerman. 6. Twee Hanen en een Henne. 7. Vader Cats. 8. De Gallomanie. 9. 99 Beesten en een Boer. 10. De Boerenkermis. 11Vijf jaren ge wacht. 12. Wit en Zwart. 15. De Paraplu van P. Krammers. 14. De Boere vrijagie en 15 Tamboer Janssens, vele tusschen- pozen in muziek, twee- en alleenspraken, romancen, kooren, en zoo voorts. Dc twee eerste jaren werdt de maatschappij door subsidien ondersteund; maar het laatste saizoen heeft dezelve gepoogd zonder hulp te spelen en ongelukkiglijk ondervonden dat men onmogelijk zonder hulpsommen dusdanige liefhebberij op eenen goeden voet kan voortzetten. Het Bestuur der maat schappij werkt zonder ophouden om de rekeningen op te ma ken, om dezelve ter overzage van 't stadsbestuur te geven, ten einde tegen bewijsstukken het hierbovenstaande te bevestigen. De wekelijksche inleggelden, door dc spelende leden ge stort, uitsluitelijk voor feesten moetende dienen, nemen zij hunnen rusttijd waar om er van te genieten. Heden avond, ten negen ure, offeren zij uit verbroedering, in hunne vertoonzaal, een luisterrijk bal aan de heeren Bestuurders cn Leden van de B RIJE-STALEN BOOGSCHUTTERS Op een millioen menschen gebeuren er in België 57 zelf moorden, in Zweden 67, in Engeland 84, in Frankrijk 100, in Pruissen 108, in Noordwegen 108, in Saksen 202, in Zwit serland 257, en in Denemarken 288. Die zelfmoorden gebeuren overal het meeste bij middel van verhanging en verdrinking. Vergiftiging komt dikwijls in Zweden voor en is in de andere landen zeer zeldzaam. In Beijeren, België en Frankrijk wordt er zeer dikwijls door den kop geschoten. Zie hier erne juiste opgaaf der verschillige manier van zelf moorden in de verschillige landen Dune- Noor- Dei,je- Dclgie. Zwe- Frank- marken. wegen. ren. den. rijk. Verhanging. 689 572 494 474 595 564 Verstikking. 208 207 244 254 255 517 Vuurwapens 49 45 141 154 69 151 Vergiftiging. 15 89 41 18 217 18 Ander gevallen 29 89 80 100 86 170 Er is spraak een regelmatigen stoombootdienst tusschen Brugge en Londen in te rigten. Wij hebben twee zelfsmoorden te bestatigen, welke grootendeels toe te wijten zijn aan het misbruik van den drank. Een landbouwer en een werkman, de eene van Ilenin- ghe en de andere van Loo, heeft men deze week op hunne zolders opgegangen gevonden. Beiden dompelen een talrijk huisgezin in den rouw en een laat eene bedrukte weduwe met zes minderjarige kinderen na. Ziedaar een voorbeeld te meer, waarheen de noodlottige drift van den drank leidt en de menige ongelukken en de diepe ellende welke zij altoos na zich sleept zijn nog niet toereikend om de rampzaligen die zich aan den drank verslaven, tot inkeer te brengen 1 In den namiddrg van 4n dezer is een groot ongeval ge beurd te Waasten waarvan de gevolgen zeer beweenlijk hadden kunnen zijn. Op den oogenblik dat het rijtuig der hee ren Dassel en Iloyer-Herring, bloempelders te Deulemont, geladen met 80 zakken tarwe, en door drie peerden bespannen, op de brug over de Leije reed om naar den franschen bodem te trekken, storte de brug in en viel het rijtuig in de rivier de tremien gelukkig daarbij gebroken zijnde, waren man en peerden reeds over gestapt, en aldus van de dood, of althans van groote ongelukken bevrijd. De brug was sedert lang in zeer slechten toestand. De vaart op die plaats der rivier zal gestremd zijn zoolang de wagen en de koopwaren niet zijn opgehaald. De eigenaars hebben aan het bestuur der bruggen en wegen eene som van 4,00 franks schadevergoeding geeischt. De brug, geheel en al gebroken, zal moeten vernieuwd worden. Den 29" Blaart wilde de 75jarige Lodewijk Blarkey, landbouwer te Oostvleteren, zich naar zijnen stal begeven, wanneer hij, door de duisternisseu bedrogen, in eenen vuilnis- put sukkelde. Een half uur nadien ging men uit het huis naai den grijzaard zoeken, en men trof hem in den put aan.De on gelukkige was reeds verstikt. Den 8" dezer maand nam den ISjarigen Jul. Bloerman, woonende te Poperinghe, een geladen karabijn en legde er spelende, op zijne 4jarige zuster mede aan. Het schot ging af en het meisje werdt in t aangezicht getroffen. Zij viel, om niet meer op te staan.... Ilet zoo gevvigtig proces der bende Kastelvn en Kon soorten, is nog niet geeindigt. (VERVOLG.) Als de beurt aan de drie maagden kwaam om de woorden na te zeggendie de groote heer voorsprak, bleef ongelukkig lijk hare gevvoone behendigheid in het pand spelen in gebrek, en zij waren door zijn gezicht zoodanig onthutst, dat zij tel kens misten en moesten pand geven. Dit duurde zoolang dat de drie maagden alles moesten afgeven, wat zij bij zich had den, zoo dat zij ten laatsten al haar goudwerk als ooringen, kettingringen en armbanden zelfs hare kleederen kwijt wa ren. De maagden wagtten met benepen hert en in hare hemde- mouwenhet einde van dit spel af. Nu, zeiue degroote heer, eer wij totdeuitdeeling der panden oveigaan, moeten wij eens op de gezondheid van het Malegys

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2