Yerscliillige Tijdingen. van de schieting, in den Hert, van heden. Ten 2 ure, in den Inval, eene herberg niet verre van het Honkje is er bijeen komst voor al de schutters die deel in de schieting nemen. Het zal iets gaan zijn. Twee muziekkorpsen, Langemarck en Brie- len, maken deel van den stoet, een veertigtal mannen van ons St-Sebastiaansgild, met trommel en vaandel, gaan er ook naar toe; enfin men gaat van alle gewesten dit feest bijwoonen: men rekent op 330 liefhebbers! En weet gij wien dat volks- feestfen ingerigt heeft?... Het is M. De Florisone, die hoofd manvan het gild van den Rooden Ilcrt is! Dan... Klein Sakramentsdag, eene andere leute. Ieder weet dat het alsdan kantenwerksters mestdag is, ehwel, wanneer men nu des avonds en luchtjen scheppen wil kan men bijna door de stra ten niet heen, want overal ziet men groote ronden door groote en kleine kinderen gevormd, die als 't ware, repetitie houden van de liedjes dat zij op den zoo langgewenschten dag zullen zingen. Overal is het korusgroote benden uit twee tot drij honderd menschen van allen ouderdom, doorkruissen de stad, men zingt liedekens die men zich herrinnert over twintig jaar ook gehoord te hebben 'k Zal trouwen met den boummeraldera! Boummeraldera! (bis enz.) En nieuwe voieskens ook, als A ngela de merlitire! en Louis parti, Louis parti Maar laat ons eindigen want wij hooren reedshierendaar een onzer ernstige lezers morren; vergeef het ons lezer, want als men van geene kiezing spreekt, moet men toch zijne geabon- neerden iets vertellen. Dezer week zijn de biljetten in onze stad rondgedragen, de Kiezers verwittigende dat zij zich, ter kiezing hunner drij re presentanten, op Dinsdag, 9 Junij aanstaande, ten 9 ure des morgens, in de Blauwe Zaal ten Stadhuijze, zouden willen be vinden. De Liberale Associatie van Yperen, stelt aan de kiezers van het arrondissement als kandidaten voor de heeren Alfons Van- denpeereboom, minister van binnenlandsche zaken, Leo De Florisone, Volksvertegenwoordiger, uittredende leden, en M. Desire Vanden Boogaeede, notaris te Poperinghe. De Katholieke Partij derzelfde stad, stelt MM. Van Reninghe, burgemeester van Poperinghe, uittredende representant, Sartel, regter bij 't tribunaal van Yperenen Du Pare, grond eigenaar te Vlamertinghe, als kandidaten voor. De pauselijke souverein, Pius IX, doorreist op dit oogen- blik, te midden van den algemeenen geestdrift, de provinciën welke hem nog overblijven. Overal, op zijnen doortogt, geeft de romeinsche bevolking bewijzen van verkleefdheid en eer bied. Woensdag laatst, in den namiddag, is er te Ledeghem een betreurend ongeluk voorgevallen. Een peerd, in eene kar gespannen, heeft zich, van het een of het ander verschietende, op de vlucht gezet; na alles aan stukken geloopen te hebben is de kar gewipt. In de kar zaten drij kinderen, waarvan een van acht jaren oud op den slag is omgekomen. Gent zal dit jaar twee groote feesten hebbeneerst de al- gemeene kermis en dan de feesten die ter gelegenheid der in- hulding van Jakob Van Artevelde's standbeeld zullen plaats hebben. Over eenige dagen meldde men ons dat de belgiesche stoomer Marie-de-Brabant in zee vergaan was. Zie hier de namen der vier slagtoflfers die bij dit ongeluk zijn omgekomen: F. Dejong, 2C mekanicien; M. Bosnians, chauffeur; F. Hens, id.; A. Cacthoven alle vier laten een ongelukkig huisgezin achter. De eerste chauffeur, S. Spanier, ligt gekwetst, te Gibraltar in het hospitaal. In eene korrespondentie uit Puebla komt onder andere het volgende staaltjen voor van de vreedheid, waarmede de Mexikanen den oorlog voeren. Bij het verlaten van le Péni- tencierstak generaal Ortega er den brand in, aldus alle ver dachte en politieke veroordeelden, die daar met ketenen aan de voeten opeengehoopt waren aan den verschrikkelijksten dood overlatende. Alle vonden hun einde in de vlammen, op eene vrouw na, die hoewel bedekt met brandwonden, er in gelukte te ontsnappen. Zij wordt nu met de grootste zorg dooi de franschen verzorgd, maar zij heeft het verstand verloren, en men vreest dat er geen herstel meer mogelijk zal zijn. Dit is te meer te betreuren, omdat men door haar eenige bijzon derheden hoopte te vernemen omtrent het aantal en den rang of stand van de ongelukkigen, die het slagtoffer van zulk eene wreedheid zijn geworden. Nog wordt in diezelfde korrespon dentie gemeld, dat de fransche troepen bij het innemen van de hoofdkerk verscheidene artilleristen vonden, die aan de ka nonnen geketend waren. Men had hun de noodige vrijheid gelaten, om de stukken te bedienen, maar het wegloopen was hun onmogelijk gemaakt. Eene afveerdiging van den gemeenteraad der stad Nicu- port, is dezer dagen bij den heer gouverneur dezer provincie ontvangen geworden, ten einde dien hoogen ambtenaar le verzoeken die stad met een bezoek te willen verecren. Het ver zoek van de afveerdiging is door den heer gouverneur Vram- bout met welwillendheid aanveerd en hij heeft zijn eerste ambtelijk bezoek teNicuport, op Zondag 9" Oogst bepaald. Ter dezer gelegenheid zullen er te Nieuport buitengewoone feestelijkheden plaats hebben; onder andere een groot muzie kaal festival. VERLICHTING MET MINERAAL OLIE. Over eenige dagen, zegt een gentsch blad, spraken wij van de uitvinding van eene lantaarn, door eenen fabrikant van Eecloo, voor de verlichting der straten bij middel van mine raal-olie. Thans vernemen wij dat die Eecloonaar, de heer Bernaerd d'Hond is. Men meld ons dat verscheide proeven, te S' Nikolaes, Selzaete en Thielt, namens de gemeente-overhe den genomen, den besten uitslag hebben opgeleverd, dat waarschijnelijk (zoo meldt ons onze korrespondent) den aan staanden winter al de gazlantaarns door nieuwe lantaarns zullen vervangen worden. Dit lichtstelsel levert verscheidene zeer merkweerdige voor- deelen op, waaronder men aanduidt 1De nieuwe lantaarnen dooven van zelfs uit op een bepaald uur. 2. Hun licht is zoo helder onder de lantaarn als in den omtrek. 3. Zij dooven niet uit, in weêrwil van den felsten ipind. 4. De petrool vervriest nooit, zelfs niet in den hardsten winter. 3. Al de oude olie-lantaarnen kunnen mei heel weinig kost daartoe veranderd worden.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2