Kunst- (fc Letternieuws. Officiële Akten. Vcrschillige Tijdingen. In het gehucht Atembeke (Geeraerdsbcrgen), heeft den bliksem over eenige dagen eenen jongeling doodgeslagen, welke met zijnen vader eenen kruiwagen hooi was gaan ha len. De vader die zich eenige oogenbiikken te vooren bij hem bevond, was voorop naar huis gekeerd, denkende dat zijn_ zoon zich onder den eenen of den anderen boom zou ver scholen hebben. Ken meisje dat eenige minuten later daar voorbij ging, zag den jongeling liggen, gaf eenen schreeuw hetgeen de geburen opmerkzaam maakte, die aanstonds kwa men toegeloopen, den vader verwittigden van het voorgeval lene, en den jongeling opnamen. Het wonderlijkste van ai, aan het ligchaain van den jongeling bemerkte men niets slechts de klak welke hij op het hoofd had, viel iu assebe wanneer men die aanraakte. De ongelukkige werd naar zijne ouderlijke wooning gedragen, welke hij een kwart te vooren, kloek en gezond verlaten had. De droefheid beschrijven van deze diip getroffene ouders, is buiten onze magt. Dijnsdag, rond den middag, is er te Lovendeghem een groot ongeluk gebeurd. De stoomketel van het mergelschip der jufvrouwen Fremersdorff, aanneemsters der werken aan de Brugschevaart, is met een vervaarlijk gedruisch gespron gen; het schip lag op ditoogenblik aan de wijk Rabot, en zes werklieden waren aan boord; van die zes werden er vier over boorp geslingerd, waarvan de eene op den slag gedood, een tweede die gevaarlijk gekwetst werd en de twee anderen er met ligte kneuzingen zijn afgekomen. -Men heeft te Antwerpen eene nieuwe soort van diefstal uitgevonden. Een liter wandeldeeergisteren avond bij de haven toen hem eenklaps door een, als matroos gekleed persoon een stamp werd toegebragt, de heer stampte terug en er ont stond eene worsteling waarbij de matroos zich duchtig liet afranselen en vervolgens ijlings het hazenpad koos. De heer verwijderde zich, niet weinig trotsch, dat hij den lomper zulk eene goede les had gegeven. Ware hij minder trotsch geweest, dan had hij dadelijk kunnen merken, wat hij eerst te laat be speurde,dat namelijk zijne horlogie met keting en zijne porte- monaiete gelijk met den matroos waren verdwenen. burg der stad Veurne ondersteuning van Staat-en Stadsbesturen een groot Ter gelegenheid der inhuldiging van den nieuwen schouw- heeft het Rhelorika Gild aldaar, met tooneel- kundig feestival uitgeschreven, die met den 11 October aan staande aanvang nemen zal. Boven de erinnerings medailicn, zijn er ingevolge de afstanden van de plaatsen der mededingende gezelschappen, toelagen uitgeloofd, CO,-12I), en 200 franken, even als vier zilveren vergulde eermetaalen voor beste uitgevoerde rollen, door mannen en vrouwen, in beide vakken. De uitreiking der prijzen zal op tweede paaschdag van 1864 plegtig geschieden. Geene stukken zonder vrouwenrollen. 4o fr. waarborg. De Maatschappij Moedertaal en Broedermin, te Nevelt', heeft met ondersteuning van 't staatsbestuur en der gemeente eenen prijskamp voor nederduitsche letter- en tooneelkunde uitgeschreven, tegen zondag 4 Oktober I860. Het ontwerp der letterkunde is opstel, in proza, van eene drama, zonder vrouwenrollen, ten minsten twee bedrijven. Prijs een zilveren verguld eermetaal en loo fr. in geld. De stukken, zoo voor letter- als tooneelkunde, moeten den lieer J.-L. Tcssely, kosteloos vóór 1" September toegezonden zijn. Koninglijke besluiten van 29 Junij en van 3 Julij 1863, staan aan de hierna gemelde maatschappijen de volgende toe lagen toe voor de uitvoering der werken van gezondheidma- king. Watou, boo fr.; Proven, 3oo fr.; Westvleteren. 3oo fr.; Westroosebeke, 4oo fr.; Langhemarck, l,ooo fr., en Pope- ringhe, 4,ooo franken. Volgens hun zeggen ware dit kunstgewrocht een waar mees terstuk van fijnheid en kleur. Het is geheel in den trant van den miniatuurschilder Meissonier uitgewerkt. Deze schil dering is bestemd voor de Brusselsche Tentoonstelling. Wij twijfelen niet of M. Ceriez zal aldaar zijne kunde naar waarde zien schatten. Volgens wij vernemen zal, na de brusselsche tentoonstelling, Parijs de ter hebben dezelve te ontvangen. Eene pooging van moordzegt de Echo de Lilleis Dinsdag avond omtrent 10 1/2 ure gepleegd geweest. Een kleermaker, met naam August Stekelorum, woouende achter S' Maurice's kerk, is onverwachts de kamer eener jonge naaister, zijne geliefde, binnengesprongen en heeft haar eene groote wonde van 13 centimeters met een scheermes in de keel toegebragt. Door de afgesneden aders verloor zij veel bloed toen de geburen ter harer hulp sneldden en twee ge- neesheeren riepen die dadelijk het meisje verbonden en haar naar het hospitaal hebben doen dragen. Haar leven is in geen gevaar. Zij is zwanger van 7 maanden en noemt zich Amelia Cousin, oud 29 jaren. De moorder is dadelijk aangehouden door den brigadier van policie Bascour, geholpen door twee agenten. Ilij heeft alles bekenten hij zegt dat dejaloesij hem deze misdaad heeft doen begaan. Hij geloofde een medevrijer bij zijne beminde te vin den. Stekelorum is 29 jaren oud en geboortig van IJperen. Een jong koppeltje wandelde zondag avond langs de Schelde te Antwerpen, hand aan hand, oog aan oog, en zoo verblind in de liefde, dat zij niet eens zagen dat zij op den boord der kaai gekomen waren, zoo dat zij er beiden in vielen. Dal koud bad bragt den jongeling tot zijn verstand terug, en hij zwom naar den oever. Hij vlugtte niet al zijne beenen en liet het anderlief hartje in bet water dompelen.Het arme kind kon intusschen eene goede overweging maken op de liefdi protcs- taticn van de minnaars. Nachtwakers hebben haar gelukkig- lijk kunnen redden. Men schrift uit Antwerpen, 26 Junij Dezen nacht tnssehen 1 en 2 ure, stond er een duivenlief- hebber aan de deur eener herberg te kloppen met eene duif in den houwer in de hand, roepende: Baas, doe open, ik ben bier met mijne duif die van Orleans gekomen is. Door het hevig geklop en dewijl de duivenmelker in zijn hemd was, waren de voorbijgangers blijven staan om te zien wat er zou van komen. Opeens kwam er een zijner vrienden voorbij die hem naderde, wakker maakte en hem naar zijne wooning ge leidde. De man was uit overdrevene liefde voor zijne duiven, slaapwandelaar geworden. Een Amerikaansche lilad verhaalt dat meer dan 19, 000 weduwen die in den legenwoordigen burgeroorlog hunne mans hebben verloren, het bureel der pensioenen te Washington belegeren. Bij een fel onweder die donderdag lest langst de kanten van Thienen heeft gewoed, is de houten tent van den heer Verplancke, die aldaar met de kermis was, geheel ingestort. Ook langst Diest is er vele schade geleden door dit zelve onstuimig weder. Maandag lestleden is te Westroosebeke het koolzaad- schelf van den landbouwer Vandewalle, in brand gestekeu ge worden. Men schat het verlies op 8oo franken. De brandstichter is vastgegrepen. - Gedurende de maand Junij 1865, zijn er 4,398 brieven uit oorzaak van onnauwkeurige of slechte adressen, niet besteld geworden; van dit getal zijn er, na de opening derzelve, 2,937 naar hunne bestemming of aan den schrijver kunnen behandigd worden; 1,461 zijn in de scheurmand ge worpen. - Hot bosch van Aywaille, zegt de Mcuse, staat aan het branden. Meer dan 50 hectaren zijn reeds in asch Waar gaat dat ongeluk ei«digen

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2