Verscliillige Tijdingen. Kunst- cC Letternieuws. Officiële Akten. Wat denYperlingen het meest verwonderde was zoo weinig Maatschappijen der stad aan het feest te zien deelnemen. Den Maandag zijn wij nog getuige geweest eener pleglig- heidwelke zich op de algemeene feest-programma niet bevondt; wij willen spreken der inhuldingvan de Volksbiblio theek. Ten elf ure voormiddag begaf zich het Stads-besluur, vergezeld door het Pompiers-muziek, naar het lokaal dei- Openbare Boekzaal der stad en aldaar sprak onzen achtbaren Burgmeester eene redevoering uit weerdig van talrijkere aanhoorders; maar het kwam dat er aan deze plegtigheid zoo weinig ruchtbaarheid gegeven werdt. Deze aanspraak legde in korte woorden de nuttigheid der instelling uit. De Vlaamsche Ster acht zich gelukkig van de oorzake dezer instelling geweestte zijn; het is door haar toedoen dat de Stads-regering het aangepakt heeft. Het overige der feesten leverde weinig zeldzaamheid op. De prijsuitreiking aan de leerlingen der gemeente-school, den Maandag, en aan deze der Teeken-Akademie, den Donderdag, verschaften voor 't publiek eene tijdkorting en voor de ouders een dag van voldoening. De Yper-foire is dit jaar nog al luisterrijk: Filip is er met zijne tooverijen eene Manége met vier levende peerden, twee schoone Wafelhuizen, eenige Kijkkassen, eene menagerie met wilde dieren, een portret-maker, wat schiet barakskens, enz. Ja, wij zouden nog het voornaamste vergetenhet fransch spektakel! M. Couvreur met zijn gezelschap heeft Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, in Stadsschouwburg, vertooningen gegeven. Zeggen dat er geen 150 menschen in de 4 malen te samen gaan zien zijn, is geen leugen. Het is jammer, want er zijn waarlijk goede spelers bij. Wij zouden maar ééne zaak den bestierder raden, deze is van zoodanig mogelijk dezelfde stukken niet te vertoonen. Wij weten uit goede bron dat M. Couvreur, op eersten Donderdag der aan staande maand, naar Yperen eene schoone vertooning komt geven. Dezen heer is van gedacht, alle Donderdagen van elke week alhier te komen spelen. Daartoe zal er in :t kort eene lijst van inschrijving in omloop zijn waarop men, volgens ge- woone voorwaarden, zal kunnen teekenen. Eene serenade is Donderdagavond gegeven geweest door de Vlaamsche Ster aan de woonst van twee konfraters, C. Francois en L. Robaeys, ter gelegenheid hunner prijswinning in het Akadeinie den eersten als eere-prijs in de bouwkunde en den tweeden als eersten prijs in de geometrie. Een dagorde der Burgerwacht van Yperen, meldt dat M. L. Spilliaert als kapitein kommandant van het bataillon is aan gesteld. De gemeente-feesten van Zonnebeke, waarvan de plakbrie ven ten naaste weken zullen uitgegeven worden, zijn aller- luisterrijkst en toonen aan dat deze gemeente leeft en laat leven. (Zie onze annoncen). De Koning is Maandag met gansch de Koninglijke familie, den graaf van Henegouwen en prinses Louise er bij begrepen te Oostende aangekomen, alwaar Z. M. eenige dagen zal doorbrengen. De minister van justicie heeft een ambtenaar van zijn departement gelast eene reis in de verschillende provintien te doen, ten einde zich met de bevelhebbers der verschillende korpsen gendarmerie te verstaan nopens de beste middelen om mannen voor dit wapen aan te werven. Bij voortduring bestaat er een groot gebrek aan gendarmen, ondanks de be trekkelijk groote voordeelen welke zij genieten die bij de gen darmerie in dienst willen treden. De afkeer der Belgen om gendarm te worden is iets wat des te zonderlinger mag worden genoemd, daar wij nimmer in ander landen van het bestaan eener dergelijke afkeerigheid hebben hooren spreken. De heer Vramhout, gouverneur van Westvlaanderen, had de stad Nieuport nog niet bezocht. Die ambtenaar zal al daar Zondag, 9" Oogst, zijn eerste bezoek afleggen. Het officieel programma der feesten die Nieuport zal geven, is verschenen het is zeer aanlokkend, en als het weder de feesten begunstigt, dan zal Nieuport niets te benijden hebben aan groote steden. Festival, banket, schietingen, prijskampen, vuurwerk, enz., niets zal ontbreken om weerdig den eersten magistraat der proviutie te huldigen. Den 9" Oogst is een merkweerdige dag voor Nieuport: 't was den 9" Oogst dat, 700 jaren geleden, de graaf van Vlaanderen, Gwyde van Dampierre, de gemeente Nieuport tot stad verhief, en de kreek die, langs den kant der stad, het re genwater naar de zee bragt, tot haven maakte. De peerdenloopen met halsbrekerijen hebben nieuwe slagtoflers gemaakt. Te Nancy, zijn er elf ruiters weêr in het zand geworpen, met dat gevolg dat de graaf de la Chapelle het sleutelbeen gebroken werd, en graaf Froissart, gevallen zijnde, eenen slag van zijn peerd heeft gekregen, die hem ge vaarlijk heeft gewond. Dit heetnu waarlijk: de verbetering van het peerdenras, door de verminking van het menschenras. De jonge Edmond V...., oud 9 jaren, woonende bij zijne ouders, landbouwers te S'-Cyran, had op een weinig hoogen boom eenen nest gezien, dien hij wilde schenken aan zijne elfjarige zuster. Zondag morgend vroeg ging hij naar de plaats waar hij den nest gezien had, en was vergezeld door zijne zuster, die geene andere kleeding droeg dan haar hemd en eenen rok. Edmond Ywilde op den boom klimmen. Op 't oogen- blik dat hij 'tvoorwerp welk hij beoogde zag, schudde hij aan den tak, en de nest viel op het meisje, dat schrikkelijk begon te huilen. Die nest bevatte inderdaad eene menigte larven, gezegd processionnaire rupsen, waarvan de aanraking of zelfs de uit- wassemingen op de huid eene dikwijls doodelijke oplooping verwekken. De insekten waren door de opening van hel hemd des meis jes gevallen, en kroopen over hare schouders, haren rug en hare borst. Zij had een onuitstaanbaar juksel. Haar broeder, die en kei ijk eenige insekten op zijne kleederen had gekregen, bragt haar naar huis, waar men haar van de rupsen bevrijdde. Overal waren er op de huid breede roode vlekken, waarop kleine vratten stonden. Weldra begonnen zij te zwellen en viel het kind in eene zware koorts. Als de geneesheer kwam, was alle hulp nutteloos, en het meisje bezweek weldra. Te Manilla heeft er eene verschrikkelijke aardbeving plaats gehad. Drij sleden werden er door vernield en tien duizend inboorlingen werden onder de puinen derzelve be graven. Door koninglijk besluit van 51" Julij eene hulpsom van COO fr. is aan de Letterkundige Maatschappij de Veldbloem van Brussel, toegestaan tot hel helpen inrigten eens Letter- en Tooneeikundigen prijskamps. Bij koninglijk besluit van .il" Julij eene eerste subsidie van 2,1)00 liis aan de kerkfabriek van lpre toegestaan ten einde te helpen betalen in den onkost voor het maken van versqhillige standbeelden. MENGELI1VGE. Een oiidhcidslicfliehhci'. Mijnheer, ik ben daar bezig met delven aan de oude grond slagen van het Kaï meliten-klooster, zoude gij mij niet kunnen zeggen hoeveel eene gouden bolle weerd is? alzoo van zulk eene grootte. Eene zulkdanige grootte bolle; maar is zij vol of hollig?J Zij is hollig, Mijnheer. Met een voet daaraan? 't Kan zijn, heerschap Met strepen of eenige ornementen? t Is geheel wel mogelijk. Maar het is alsdan een beker,

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2