Verscliiilige Tijdingen. uitgedrukt waren. De heerPietcrs, van niets onderl igt en diep ontroerd zijnde, zich zoo in eens het voorwerp zulkér achtings- betoogingen te zien, nam het woord op en... het gemoed vol vernieuwde hij op plegtigen toon de belofte van getrouwheid en dienstbaarheid waarmede hij tot nu toe niet opgehouden heeft de spelende leden in de tooneelkunst voor te bereiden. Daarna nam de Voorzitter het woord in naam van het Bestuur en bedankte hertelijk den Tooncelmeester over zijne onophou dende medewerking tot welstand en vooruitgang der Vlaam sche ster; legde in korte woorden uit hoe geern het Bestuur zich bij de andere Werkende Leden voegde, 0111 hem eene welverdiende belooning te geven. Hij ontrolde in het kort hoeveel tegenkantingen de maatschappij door eendragt en moed overwonnen had, en hoe de Leden zich verwapenen moesten tegen de ondermijning, die op eene listige wijs tegen het bestaan der zoo glinsterende Ster gerigt is Na den broederkus, den handdruk en onophoudend geroep van: Leve Pieters 1 Leve de Vlaamsche Ster! heften de Koorcn eene Bede aan die, als 'l ware, den zegen des Hemels over de Maatschappij smeekte. En inderdaaddoor den dood eene barer zusters ontrukt, was het de maatschappij tot dan toe nog niet gelukt dit hard verlies te herstellen maar als of de Hemel die bede aanhoord had, bood zich eene jonge en beminnelijke vrouw eens medelids als Confrateresse-Tooneel- liste aan! Een algemeene Houra 1 klom uit alle borsten: de Kunst kwam eene kampster te meer tot roem der schoone moedertaal aan te winnen! Mogten wij welhaast hare edele pogingen met verdiend handgeklap bejegenen. In dezelfde zitting werdt M. Gustaaf Michel,gegageerde mu- ziekant bij het 11p linicregement en talentvolle Tooneellief- hebber, vóór zijn vertrek naar Antwerpen, met algemeene stemmen, als Briefwisselend Lid der Vlaamsche Ster uitgeroe pen, uit erkentenis van dienstbewijs en eer voor zijn talent. Dit echt familiefeestje deurde nog laat in den avond en allen scheidden in de grootste voldoening van elkaar. Het Pronkstuk aan den heer Pieters opgedragen, is een zil veren borstsieraad, in vorm van ster, rond de 1 2 centimeters hoogte, al den bovenkant de wapens van Belgie dragende; hetzelve is met het vierkleurig lint der maatschappij over den hals gedragen. Op de eene zijde staat gesneden De Werkende Leden aan den heer Lodewyk Pieters, Tooneelmeester, uit Dankbaarheid.;- en op de andere: Yperen. 24Augusty 1805. Maatschappij do Vlaamsche Ster. Medegedeeld Waarlijk, de sociëteiten in Yperen kappen er door! Woensdag laatst was het de beurt van het Bolders gild van den Salon. Na een hertelijk partietjen gebold te hebben, wa ren de heeren bolders allen op een mondjen uitgenoodigt door den Keizer des Gilds. Een veertigtal heeren beantwoordden zijne uitnoodiging: zij waren niet weinig verwonderd, toen zij hun hoofd in de zaal stekende, er eene rijke gedekte tafel onl- waardden waarop er worsten, cervelas, koeitong, koeken met en zonder krenten, kaas, brood, enz., ter ieders beliefte gereed stondDe bolders hadden voor den drank gespeeld, dus was den maltijd volledig. Men lachte, zong, vertelde farcen, en in het naar huis gaan, hoorden wij menige zeggen dat zij zich nog nooit beter geamuzeerd hadden. Wij hebben ons laten gezeggen dat de pekkers (er zijn er bij alle sociëteiten) nog geëindigd hebben met wijn en Cham pagne te drinken Goed zoo houdt broederlijkheid zooveel mogelijk, handt haat en nijd uit uw midden: het leven is zoo kort en de vriend- Schap zoo zoet 1 Donderdag laatst, ten 0 ure 's morgens, is er brand ont staan te Reninghelst. Een koornschelf van 4,000 schooven, staande niet verre van 't Ifallebastis door den donder getrof fen. 4,000 schooven zijn de prooi der vlammen geworden, de overige zijn gered, dank aan den onverschrokken ijver dor Pompiers van Reninghelst. Daarin zien wij 1106-nuttig het is op buitengemeenten in bezit te zijn van brand-spuiten, en wij kunnen de gemeenteraden niet genoog aansporen om zich ten spoedigsten mogelijk van eene brandspuite ten minste,te voor zien. Goedwillige mannen vind men overal en men zou nergens aan Pompiers ontbreken. De brigaden der gendarmerie van Rousselaere en van Hee- nen, hebben vijf dieven aangehouden die de arrondissementen Vper en Kortryk exploiteerden. Zij bekennen verscheidene dieften, met bezwarende omstandigheden, bedreven te hebben. Men leest in een Üstendsch blad dat de studiën des ijzeren wegs van Ostendc op Armentières door Ghistel, Thourout en Vper, begonnen zijn. Reeds sedert eenige dagen doorloopen de koncessionnarissen de linie om nu zeker de rigting vast te stellen. Men schrijft ons uit lloubaix, op 22 dezen Het detache ment der Sapeurs-Pompiers van Poperinghe, onder de Kom- mando van M. Van Merris, heeft zich op eene schitterende wijze, in de laatste Cijbelschieting, door onze stad gegeven, doen uitschijnen. Pompier Yangheluwen heeft den 7en prijs, bestaande in eene masieve zilveren huilière ter weerde van 200 fr. behaald, en het Muziek van 't zelfde korps, de 4° prijs in den Tombola twee muziekinstrumenten van 3oo fr. Buiten deze heeft dit detachement, die een der best uitge- rugte van 't land is, nog vier medailjen bekomen twee ge denkpenningeneene van verstkomende en eene buitenge wone door het Gemeentebestuur opgedragen. In het festival die den zelfden dag plaats had, heeft het mu ziek zich voornamelijk doen opmerken door eene allerbeste uitvoering, zooveel in de juistheid en aaneenbinding als in het volmaakt spel der solisten. Wij hebben met voldoening besta- tigd dat het muziek der I'operingsche Pompiers ieder maal blijkens van vooruitgang geeft, en wij nemen met vreugde deze gelegenheid te baat om den heer Maertens, die met zoo veel talent hetzelve bestierd, onze hertelijke gelukwenschen te doen. De menigvuldige treinen hebben Dinsdag eene ontelbare menigte volk te Mechelen aangebragt, van alle slach en ouder dom. Iedere provincie, elk arrondissement of liever elke ge meente, had er zijne vertegenwoordigers. De vreemde landen, bijzonderlijk Duitschland, Engeland, Frankryk, Italië, ja zelfs Amerika, waren ook niet achter gebleven; want de vergade ring der Belgische katholijken telt vele vertegenwoordigers van die abdij of veragelegene streken. Kwart na tien ure, hebben al de leden van het kongres, vereenigd in het klein semenarie, zich van daar naar de nie- tropolitane kerk begeven. I)e aartsbisschop van Mechelen, twee-en-twinlig bisschoppen van Belgie en van den vreemde, de kanonikken van het metropolitansch kapitel en gansch de geestelijkheid der stad, bevonden zich reeds in het koor bij de aankomst der geestelijke en wereldlijke kongres-leden. Onder die twee-en-twintig dignitarissen der kerk bemerkte men den Engeischen kardinaal Wiseman, den nuncius van den paus te Brussel, den Amerikaanschen patriarch van Jerusalem, de bisschoppen van Doornyk, Namen en Gent, Mgr. Faict, ver tegenwoordiger van den bisschop van Brugge, verscheidene Engelsche prelaten, onder anderen Mgr. Boon, bestierder van het engelsch seminarie te Brugge en Mgr. Eyre, huisselijken prelaat van Z. H. De fransche Moniteur kondigt het Keizerlijk dekreet af waarin verklaard wordt dat'er misbruik bestaat in de brieven der bisschoppen, betrekkelijk de kiezingen, en waardoor de afschaffing dier brieven bevolen wordt. De beweegredens van dit dekreet herrinneren de artikels van het konkordaat, de Fauzelijke bulle van December 4801 het apostolisch dekreet van 1802 en de verklaring van 4862, welke laatste als een grond maximum van het openbare fran sche regt daarstelt dat het kerkelijk opperhoofd en de kerk zelve geene magt hebben dan over de geestellijke zaken, en geenszins over de zaken van het wereldlijke en burgerlijke do mein om er uit te besluiten, dat de aartsbisschoppen en bis-

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2