Verschillige Tijdingen. Kunst- Letternieuws. Officiële Akten. to gaan winnen. Wij meenen dat deze ongelukkige moeder in dit pijnelijk geval was. Is het anders, zij ware voor hare 011- voorzightigheid op ecne harde wijze gestraft. Vrijdag, ten 9 ure des avonds, was er serenade, door de Muziek der Pompiers onzer stad, aan den heer Kolonel-kom- inandant van 't 6do regement, Dinsdag alhier aangekomen, gegeven. De eerste saisoen-oesters zijn te Yperen aangekomen, aan het adres van M. Meraini-Mortier. De boekdrukkers-vereeniging van onderlingen bijstand van Brussel, heeft eene cirkulair uitgeveerdigd aan de voorzitters en leden der maatschappijen van onderlingen bijstand in Bel gië, ten einde hun alsook alle werkmansvereenigingen, op een kongres bijeen te roepen. Op dit kongres zal hel middel besproken worden, om aan de oude en gebrekelijke werklieden een jaarlijksch pensioen toe te staan van 500 fr. voor eenen man en 200 voor eene vrouw. Alleen de werkman is genoodzaakt, wanneer zijne krachten uitgeput zijn, zich aan de openbare weldadigheid over te geven, terwijl de openbare ambtenaren en militairen een pensioen genieten dat hen van den nood bevrijd. De algemeene vergadering zal plaats hebben op Zondag, 27" September aanstaande, om 10 ure 's morgens, in de zaal van de Zwaan, Grootc-markt, te Brussel. Ten slotte' zegt de cirkulair het volgende Het werk waarvoor wij de medewerking van allen vragen, is uitvoerbaar en mogelijk'. Het is onmogelijk dat de wetge vende vergadering ons "verzoek ongunstig zou ontvangen, wanneer het door de geheele werkende klas is aangeboden, en wij hopen dat bet Slaetsbestuur dit ontwerp zal trachten te verwezentiijken, hetwelk Belgie aan het i.'pofd der landen zal plaatsen, waar het meest de eeuwige bron va.'? het algemeen welvaren vereerd wordt: de arbei* en de werklieuPn. M. Lancker, koadjulor te Zounebeke, is koadjuW te Zande benoemd. Te Houthulst heeft men een vrouwspersoon aangehou den als beschuldigd haren man, bij middel van eenen kertha- mer, gevaarlijke wonden te hebben toegebragt; de dochter, betigt van medepligtigheid, zou insgelijks vastzitten. Een ongehoorde aanslag is Woensdag avond nabij Lichtervelde bedreven geworden, liet konvooi komende van Kortryk was op het punt de Statie van Lichtervelde binnen te rijden wanneer een geweerschot op hetzelfde gelost werd. De kogel drong door eene ruit van een rijtuig van tweede klas, en vloog op vier a vijf centimeters van het aangezicht van eenen reiziger langs de overzijde uit, in de ruilen langs beide kanten een rond gat van de grootte eens vijffrankstuks achter latende. Sedert 1" September zijn de gemeenten Ilouthem, Wul- verghem en Vinchem van het postbureel van Alveringhem gescheiden geworden om door dat van Veurne gediend te zijn. De Moniteur kondigt de algemeene schikkingen af van de nationale schijfschieting, welke van den 20" tot den ?29" te Brussel zal plaats hebben. Er zijn 53 schijven. De schieting zal alle dagen ten S ure aanvang nemen tot den middag en van 1 tot 6 ure 's avonds voortgezet worden. De lijst der prijzen zal later worden afgekondigd. De weerde derzelve wordt op 70,000 fr. geschat. Een ongelukkig geval, dat aan onvoorzigtigheid toe te schrijven is, heeft de verledene week bij de weduwe Beekman, landbouwster te Ileusden, plaats gehad. De pachteres had vijf melkkoeijen naar de weide in den loemaat laten gaan en toen zij thuis kwamen, heeft een harer zoons, ieder beest een eemer drinken met een deel drooge vlasknippers daarin gege ven korten tijtl daarna vielen zij allen plotseling ten gronde. Denkende dat de.beesten in de weide vergiftigd waren, is men spoedig om eenen veearts geloopen, die te middernacht ter plaatse kwam, reeds d rij koeijen dood vond en de twee ander* in eene slechte gesteltenis. Duuk aan zijne goede zorgen en aan zijnen onvermoeibaren iever, heeft men de beesten in het leven kunnen behouden. Hel is eene heilzame les voor eiken landbouwer, om nooit geen kaf of knippers van vlas ongekookt aan hunne beesten te geven, want dit is doodelijk. De diefstallen vermenigvuldigen zoo schrikkelijk te Door- nvk dat men zou gelooven dat er eene gansche bende boos wichten bestaat die men de siropenbende noemt, omdat de schelmen de ruiten met siroop bestrijken, ze daarna uitsnij den en er door kruipen. Men meld het volgende feit dat onlangs gebeurd is in een dorp nabij Luik, en waarvan de echtheid wordt gewaar borgd. Een pachter der omstreken had eene groote eend, die hij buitenmate goed verzorgde. Hij zelf gaf hel dier dagelijks voedsel. Als het hein zag aankomen, klapperde het met de vleugelen en beloonde zijne vreugde door luid geschreeuw. Doch de pachter werd ziek en stierf eenige dagen daar na. Het arm dier, welk zijnen meester niet meer zag komen, kroop op den mesthoop, weigerde alle voedsel, en stierf twee dagen nadien van honger. De gemeente-sekretarissen zijn door de tegenwoordige wet heneden de veldwachters geplaatst. Het maximum van de jaarwedden der veldwachters is bepaald in de meeste provin ciën op 500 tot 000 francs, onverminderd hunne kleeding- kosten. Onder dit opzigt zijn meer dan 1,500 gemeente-sekre tarissen in België nog beneden de veldwachters. Dat noemt men diensten beloonen Volgens den brusselschen correspondent van den Pré- curseur zou het ministerie, in geval M. Ch. Rogier te Door- nyk in de kiezing van 10" September aanstaande valt, zijn ontslag geven. Men schrijft uit Aelst, 29" Oogst. Heden was de eerste nieuwe hoppe ter markt gebragt, en bestond uit vier kleine zakken die tegen 400 en 405 fr. per 50 kilos verkocht werden. Men denkt dat de hoppevelden va» Aelst 5/5 van eenen gewoonen oogst zullen opleveren en dat de hoedanigheid zeer zoed zal zijn. Ziehier den u'.'tslag van den prijskamp van letterkunde, uit geschreven door de Kunst- en Letterkringvan Deynze. Dichtkunst. Eenigeil prijs, aan den heer J. Lafaut, van Yper, schrijver van het stuk getiteld Twee Karakters. Proza. Romantisch verhaal.4" prijs, Mev. M. Goulier, van Gent, schrijfster van het stuk getiteld Marietje; 2', is niet toegewezen 5", aan den heer J. \an Hoorde, onderwij zer bij stadsschool ur 4, te Gent, schrijver van het stuk geti teld: Trouwen Ontrouw. Prijs bulten kampstrijd, aan den heer A.-C. Vandercruyssen, van Kortryk, schrijver van het stukDe Vondeling. Bij brieven van 1" Sept. 4863, noodigt het Vlaamsch verbond van Gent, alle de Nederduitsche genootschappen uit om deel te nemen aan de meeting die ter eere van den grooten Vaderlander Van Artevelde zal plaats hebben in het Spiegelhof (Nieuwe wandeling) te Gent, op Zondag 45" september, ten 2 ure 's namiddags. De genootschappen worden verzocht hunne bijtreding aan het bestuur bekend te maken. (3el-) F. A. Sxellaert. Bij koninglijk besluit zijn de heeren luitenant-generaal Greindl, oud minister van oorlog, en Servais, intendent-gene- raal bij het departement van oorlog, op pensioen gesteld, en zullen ophouden deel te maken van het leger te rekenen van 26" September eerstkomend^.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2