Verschilligc Tijdingen. Tooneel nieuws. Officiële Akten. Forst en Vaderland! A. A heerscht maar dat het ten voordeele der tale zij; dat het zij zonder elkaar te kwetsen of te vernederen. Zie hier den uitslag des jarijskamps, Tweespraken. ERNSTIG VAK. tweede elas. (3 ingezonden stukken). Prijs. De heeren Laurie en Hénnaert (de Kunst is ons vermaak Yper), elk een zilvere verguld eermetaal enIOfr. premie, BOÉRTIG VAK. (3 ingezonden stukken). Prijs. De heeren De Swarte en J. Van Tomme, van Nieupoort, elk eene zilvere vergulde medailje en samen 43 fr. premie. ERNSTIG VAK. eerste klas. (3 mededingers). De gebroeders Van Gyseghem, van Lokeren, gelijken prijs •ais hierboven. Tooneel- en Kluchtliederen. (17 ingezonden stukken). Uerrinnerings-medailje, den heer L. Pieters (Tooneelmces- terder Vlaamsche Ster Yperen), een zilvere eermetaal. l"e Prijs. De Vlarainck, van Thielt, een zilvere verguld termetaal. 2dc Prijs. K. Crasset, (derVlaamsche Ster van Yperen), zilver eermetaal. 5de Prijs. Van Tomme, van Nieupoort, zilvere eermetaal. In ons laatste nummer hadden wij de eer M. Lafaut, onze stadsgenoot, te mogen aanhalen als 1 't'° bekroonde in het dichterlijk vak. Zie hier wat men nog aantreft in den Beurzen-Conrant, van 15 dezer In ons nummer van donderdag laetstleden kondigden wy aen, dat de heer A. C. Vandercruyssen, van Nevelc, thans ge vestigd te Kurtryk, bekroond is in den letterkundigen wed- stryd van Deynze, met zyn stuk de Vondeling. Deze roman is, uit hoofde zyner groote uitgebreidheid, (het programma vermeldende dat de slechts 73 biadz. beslaen mogten), buiten kampstryd gesteld geworden nogtans heeft de Haetschappy, op voorstel'der heeren Regters, ten aenzien der hooge letter kundige verdiensten van het stuk, aen den schryver eenen bv- zonderen prys toegekend. Donderdag avond ten ure hadden wij eene serenade voor de sociëteit de Concorde op de Groote markt, gegeven door het muziek van het (ic liuie-regement. Vrijdagavond hebben wij ooggetuig geweest bij het instel len der winter-parlij door de Maatschappij bolders in den Salon d'ApoIlon. De tra die welhaast in eene welgeslotene en geplafonneerde kamer zal erschapen zijn is met 4 bekken gaz verlicht.Daareene partij spelen is het alsof men bij klaren zo- nierschen dage in de eene of andere buiten tra zou gaan bollen. Zaterdag morgend ten 10 1/2 ure, is op de Botermarkt al hier, de genoemde vrouw Laeante, (in den wandel Mamaatje Zouters), bezig zijnde met drie neusdoeken aan een der markt kramers te ontvreemden, op heete daad betrapt en aangehou den geweest door den heer Kommissaris van Pölicietwee gendarmen en een policiebediende leidde haar dadelijk naar de Beurze. Deze vrouw is aan haar proefstuk niet en zal waarschijnlijk het ditmaal duurder dan de voorig keeren bekoopen. Den I" dezer is er een ijselijk ongeluk te Caeskerkc voorge vallen. De genaamde Pieter Vanhove, oud 21 j., dienstknecht bij den landbouwer Van Kemmelbeke, was bezig met eggen, toen op eens de peerden vlugtig wierden, en den ongelukki- gen werkman omverw ierpende ijzeren egge heeft hem me- ilegesleept en de tanden van dit tuig hebben gansch zijn ligchaam doorloopen. Men heeft den rampzaligen jongeling schier geradbraakt opgenomen.'s Anderendaags is hij op eene slede naar Woumcn, zijn geboortedorp, gevoerd, alwaar hij na twee dagen vreeselijke pijnen, bezweken is. De tijdingen uit Konstantinopel, van 27* Augustij, melden dat de s(ad Monaslir bijna gansch door brand vernield is. Twee duizend vijf honderd huizen zijn afgebrand. Ten gevolge van den brand van den bazaar en wijk Chio- Porto, werd er voor 18 milioen piasters vernield. Volgens den Impartial werd het bosch van Anatolië, het welk zeer rijk bouwhout bevatte, door een anderen brand vernield. Volgens een brief wordt het grootste getal der brandram pen aan het volksmisnoegen toegeschreven. Vrijdag, ten 3 1/2 ure des namiddags, heeft men te Brussel de grootste donderslag gehoord die er ooit aldaar ge hoord weidt. De bliksem is op de naald van het Stadhuis ge vallen. Het hemelsch vuur heeft een der toorentjens van Sint-Michiels spits in duizende stukken gemijzeld en dezelve met een ongehoord geweld op de markt en den koer van het Stadhuis geworpen. Niemand is gekwetst. Alle de elektrieke uurwerken zijn stil gebleven. Men zegt dat er een banque-biljet van 1000 fr. door renen kommissionnaris in openbare fondsen, van Brussel naar Parys gezonden, aldaar door den franschen bank geweigerd is geweest als zijnde een valsch banque-biljet. Wij lezen in een blad, dat M. Verstraeten, bestuurder van een viaamschen tooneeltroi p, het be-stuur gevraagd heeft van dtn schouwburg van Brugge. De troep van M. Verstraeten zou zich te Brugge vestigen en vertooningen geven te Kortrvk, te Yperen, te Oostende en in andere plaatsen vau Westvlaanderen. M. Théophile Lansens is eersten leeraar benoemd in de Staats middelbare school van den hoogsten graad (école moyenne de la categorie supérieure), te Aelst. MENGELINGEN. Ik ruil, hoe ook de vreemdling smaal', Mijn vorst, mijn land, mijn zeèn, mijn'taal, Met niemand op de gansche wereld Voor 't oog moogt 't elders beter zijn, 'K vergaap mij aan geen ijdlen schijn, En kies geen looi hoe rijk bepcreld. T is nacht en woeling om mij hcên 'K zie duizenden 't schavot betreön. Door dwinglandij ter prooi verkoren; Hoe diep mijn hart deelt in hun lot, Toch dank ik dagelijks mijn God, Dat ik in Belgland werd geboren. Hier, in de schaduw van den troon, Versierd door Belgies eersten zoon Leef ik met mijne kindren veilig; En, welk beroep 'k mijn krachten wij', Hier denk ik vrij, hier spreek ik vrij, Hier is hetgeen ik schrijf zelfs heilig Neemt, Broedersneemt het glas dan aan Doch laat een' 't hart ontwelden traan Zich met het tintiend vocht vermengen; Dat wij, met opgeheven hand, Yoor 't heil van vorst en vaderland, Als offer van erkentnis, plengen.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2