Fagel, suikerbakker, in de Kasselstraat, of bij den Voorzitter der Maatschappij, Dixmudestraat, 26, alhier. De prijs der inschrijving voor de 4 Ver tooningen, is 6 fr. voor de Eerste Piaats, en 3 fr. de Tweede. Niettegenstaande de Maatschappij in bezit is van eene voortreffelijke en welgeschikte vertoonzaal, zal de Vlaamsche Ster dit saizoen vier vertoonin gen op stadsschouwburg geven, om eenigdeels aan den wensch barer beschermleden te voldoen. Door alle goede middelen wilt zij de taak van volksbe schaving voortzetten. Schoone en nieuwe stukken zijn in studie, een aantal nieuwe leden hebben het getal liefhebbers zoowel in de toonccl- als in de zangkunde vergroot; zoo dat de Maatschappij dit jaar in staat zal zijn om op breede schaal het hare voor de vlaamsche zaak bij te zetten en heur pu bliek met goede en zedelijke stukken te veraange namen. De vertooningen in de Zaal van Apollo zullen, uit hoofde der vier in sladszaal, in niets benadee- ligd worden. Wij kunnen niet nalaten aan de liefhebbers van duiven melker ij te bcrigten dat er Zondag, 4 October 18(35, een groot konkoers voor jonge duiven van St-Quintin naar Yperen geo pend is, voor <en aantal schoone en kostelijke prijzen. Wij wenschen dat het weder de arme beestjens ditmaal zou gunstiger zijn dan het hun in de twee voorige prijskampen geweest is; want zooals ons eenige duivenliefhebbers lieten verstaan, zouden er geene der opgesmetene duiven terug naar huis gekomen zijn, dan ten zij eenige weken nadien en toen- nog in allerkleinst getal. Zie hier een brief, uit Brussel geschreven, die wij over het Tooneeikundig festival der Morgendstar in de Stad Gent, van 28" September, aantreffen. Heer opsteller, lieden is het Tooneelfeest, op last des Saatsbesluurs door de Maatschappij de Morgendstar ingerigt, op eene schitte rende wijze gesloten. Twaalf genootschappen namen deel aan hetzelve: voor den eersten dag, de Vlamingen, van Brussel; de Broederkring, van LokerenIJver en Broedermin, van Brugge, en de Lauwertak, van Antwerpen, Voor den twee den dag, Moed en Eendragt, van Lier; de Kunst is ons Vermaak, van Yperen; Roos en Eikel, van Leuven, en de Eik, van Antwerpen. Voor den derden dag, de Melodie, van Thienen Hoop en Liefde, van Antwerpen de Fonteinisten, »an Gent, en de Hosiers, van Dendermonde. Wij zijn voor zeker de trouwe tolk van de ruim twee dui zend toeschouwers, welke dagelijks met gretigheid de vertoo- uingen bijwoonden, als wij verklaren dat ai de voornoemde genootschappen zich op eene hoogst lofweerdige wijze van de hun opgedragene taak hebben gekwetendoch d tout seigneur tout honneur, buitengewoon, als kunde van voor drag en samenhang, waren de vertooningen der Gentenaars, Bruggelingen en Leuvenaars. Boor de toewijzing van dien palm doen wij van de verdiensten der overige maatschappijen niet af; wij bevestigen en zulks met een innig genoegen dal er bijraden, ja zelfs tot in de verwijderdste localiteiten van het vlaamsch gewest oneindige voortgang in de Tooneel- kunst bestaat; ware er iets dat nog in zijnen voortgang veel te wenschen overlaat, dan is het voorzeker de zuiverheid van taal; overal moeten de tooneellisten zich met nieuwen moed beijveren, om tot die eenheid, tot die zuiverheid van uitspraak te komen, zonder dewelke onze tooneelkunde nooit haar doel bereiken zal. Eer en dank aan de maatschappij de Morgendstar, welke dit luisterlijke feest zoo voorbeeldig ingerigt en ten einde ge leid heeft. Eer en dank vooral aan haren voorzitter, M. E. Van Driessche, die ten eiken dage bij het plegtig ontvangst der genootschappen van de gelegenheid gebruik maakte, om met zijne gekende vaderlandsliefde, met zijne warme viaamsch- gezindheid en met zijn krachtig woord den heiligen gloed der tooncelbeoefenaren te ontvlammen en te versterken. Zulke feesten stichten het grootste nut; niemand zal zich over der- zelver strekkingen misgrijpen en wij danken den heer minister Vandenpeereboom die dezelve heeft doen inrigten, hem tevens de verzekering gevende dat het Staatsbestuur in het vervolg geene betere, geene aangenamere volksvermaken geven kan. Aanveerd, heer Opsteller, enz. M. De Vogelschieting van Zondag laatst te Langcmarck en de Ringsteking in regte lijn van Dinsdag zijn geheel wel bezocht geweest. Schotters en ruiters hebben er niet ontbroken. Den Woensdag was er 's morgens prijsdeeling voor de in- wooners der gemeente die gedurend het jaar het meeste getal konijnen verkocht hadden. Wat duivelprijzen geven voor het grootste getal konijnen verkocht tc hebben dit is iets nieuws. Maar, na goed on derzoek, zijn wij toch achter het fijne der zaak gekomen. De burgmeester dier gemeente, die eene weldadige ziel en de va der zijns armen is, houdt veel van geven, maar wilt niet dat men het wetedeze laatste trek is eene dier menigvuldige die bij gebruikt om zijne mildheid over zijne kinderen te strooijen met hen onder het een of ander voorwendsel belooningen te schenken. De Langemarksche Kermis is uitermaten door schoon we der begunstigd en door veel vo.k bezocht geweest. Het pro gramma der feesten die geheel veel publieke vermaken bevatte werdt letterlijk gevolgd zonder het minste aftrek. Dan waren er andere vermaken die op het programma niet figureeren en nogthans ook hunne bijzondere aantrekkelijkheden met zich hebben wij willen spreken van het gastmaal en liet uitgelezen gezelschap die wij den Woensdag bij den heer V. B\, onzen amphytrion, gevonden hebben. De vermaarde Westvlaander- sche dichteresse, Mw Van Ackere met haren gemaal vereerden dezelve met hunne aangename tegenwoordigheid. Ten 13 ure vergaste ons het fanfarenmuziek, ter plaats van Langemarck,met eenigeuitgelezene stukken zijns repertoriums Het ware onnoodig hier aan dit muziek lof toe te zwaaijen, mits zijne faam reeds volmaakt is in de verschillige konkoer- sen en festivals die het bijgewoond heeft. 's Avonds stipt met negen ure werdt de aanvangst van het Vuurwerk aangekondigt door aflossing eeniger grondbomben. Een oneindig getal vuurpijlen bengaalvuren; molens; ster ren en een prachtig bonket, alles uitermaten wel gelukt,werdt beurtelings ontstoken. Wij maken ons kompliment aan den heere Ch. Cailiiez die in regtstreeksche betrek zijnde met den heere Ricard, van Brussel, ons hier of daar in steden en gemeenten goede voort brengsels in de vuurwerkkunst aflost. 's Avonds na het vuurwerk namen wij afscheid van het minzaam en schrander gezelschap bij hetwelk wij eenige zoo minzame uren gesleteu hadden. 's Donderdags voormiddags hadden de koersen plaats, de prijs van eere gegeven cfoor de kommissie der feesten bestond in een zilveren stuk van vijf franks en is gewonnen geweest door.... het is jammer dat wij de namen der edel beesten en hunne meesters niet kennen. Maar wij zullen trachten in ons naaste nummer de overwinnaars van het carrousel, den hand- boogschieting, der koersen en der duiveschieting onze lezers mede te deelen. De duiveschieting had plaats aan de herberg de Madone, eene plaats geheel wel geschikt om zulk slach van schieting te geven. Nogtans zouden wij veel liever het woord duivenschie- ting nooit op geene feest-programma ontwaren, want het doet ons leed zulke zachtaardige lieve beestjens geslagtofferd te zien op eene openbare feest. Dit komt ons voor als een over blijfsel van barbaarschheid die men wel zoude doen voor altijd uit onze volksfeesten te bannen. Niet dat wij ons rigten tot de inrigtings-kommissie der feesten van Langemarck, verre

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2