Verschillige Tijdingen. Kunst- en Letternieuws. NEVELE. Maandag aanstaande, in den namiddag, is er luisterlijke scliieting bij liet St-Sebastiaansgild onzer stad. M. Vanden- peereboom, minister, hoofdman van hetzelfde gild, is Zaterd. 10 dezer, alhier aangekomen om deel aan dit feest te nemen, hetwelk door ern prachtmaal zal gesloten worden. Het Letterkundig feest die op Zondag en Maandag laatst te Nevele plaats had is zeker oen der belangrijkste, die men ooit gezien heeft. Honderd en dertién ingezonden stukken maakten het programma uit. Er waren liefhebbers van Gee- raerdsbergen, Waerschoot, Ninove, Iseghem, Lokeren, Gent, Brussel, Antwerpen, Eecloo, Poperinghe, Nieuport, Yperen, Deynze, Rousbrugge, Borgerhout, Wacken, üixmude, Kort- ryk, Wetteren, Aeitre, Thieit, Somerghem en Gulleghem. Twee volle dagen was de groote zaal van 't gemeente-huis let terlijk opgepropt met een publiek dat waarlijk deze feest vereerde en die ons een groot gedacht geeft der belangrijk heid van Nevele. Buiten de ijverzucht der verschillige lief hebbers, prikkelden de schoone te winnen prijzen ook een weinig den gloed aan: zilveren vergulde eermetalen voor de eerste prijzen en zilveren van groot modul voor tweede prij zen vergezeld van geldelijke premiè'n lokten voorzeker ook de prijskampers uit. Voor de Vlaamsche zaak is dit feest eene ware triomf; zulke vreedzame strijden doen goed aan onze schoone moedertaal want daar op zulke feesten worteld de liefhebberij dieper in de herten der kampers en brengt heilzame vruchten voort, die later zullen te plukken zijn. En onder het oogpunt eens uitstapkens, leveren dusdanige kampstrijden ook hunne aangename zijde op: men maakt er kennis met de vrienden die men nog op andere kampen ont moette; men wint er nieuwe en zoo geraakt men in betrekking met het puik der vlaamsche liefhebbers. En 's avonds dan, wanneer men na eenen warmen dag strijdens elkaar in de herberg terug vindt, dan ontlaten wij onze hersenen, openen onze herten tot de vrolijkheid; men zingt vlaamsche liedekens, men drinkt vlaamsch bier en men rookt vlaamschen tabak dat alles is nog ondermengd met vlaamsche aanspraken en toezwaaijingen waar in een brorwer, doch zonder slecht inzigt, wij zijn er zeker van, zichzelve aan sint Antonius medegezel vergelijkten al- zoo van farce tot farce en van toezwaaijing tot toezwaaijing, wordt het drie ure des morgensHoe goed men zich verlus tigd, de tijd van scheiden is daarde policiebediende JAN VAAK komt en men moet mede. Zoo ging het te Nevele in de herberg de Roose. Van het tweede bedrijf welk op de slaapkamers plaats had, daarvan zullen wij niet reppen, want wij zouden moeten het verhaal eener zeldzame processie doen wij zouden moeten vertellen hoe men eenen stortregen van leerzen en schoenen moeten uitstaan heeft vooraleer men zijn bed kon bereiken. Des anderdaags met den klaren waren wij wakker en op Wel! wel! hoe gezond en geestig is eene wandeling te velden in Wij bezochten met een twintigtal liefhebbers de gemeente Vosselaere, eenige minuten afstand van Nevele, en van daar keerden wij terug naar den prijskamp. Onder weg een orgel man ontmoet hebbende, deden wij hem mede om al spelende onze luisterlijke intrede (2° uitgaafin het gemeente te doen. Gij had ze moeten zien gaan hoe statig en op den pas zij den stoet uitmaakten Onmiddelijk na het eindigen des prijskamps, omtrent ij u., ging men over tot de prijsuitreiking (zie Kunst- en Letter nieuws). Daarna pakte iedereen in en vertrokeene handdruk en eene tot wederziens de vrienden gevende. Wij kunnen ons verslag niet sluiten zonder een trek van vlaamsche vriendschap aan te halen. Daar er geene diligcncie ofandere rijtuigen ten beschikke waren van deze die nog den- zelfden avond den trein van Deynze moesten hebben om te huis to geraken, moesten deze liefhebbers te voet van Nevele naar Deynze. Et-n char-a-banc der maatschappij van Iseghem was daar en eenige vroegen om hun pakje of andere bagagie er te mogen opleggen tot Deynze,om zoo veel te gemakkelij ker het konvooi te kunnen winnen maar ja! gij zijt er we! mede: die heeren, die zich de vereenigde vrienden noemen, weigerden dezen kleinen dienst! Wij hebben op den prijskamp te Nevele gezien dat deze maatschappij jong is, maar wij wis ten niet dat de vereenigde vrienden van Iseghem de vriend schap alzoo verstonden Volgens een Engelsch dagblad is kardinaal Wieseman ge vaarlijk ziek. Eene telegram uit Londen meldt dat er den 6° October laatst twee schokken van aardebeving 's morgens gevoeld ge weest zijn te Waterloo, Bootle en andere gemeenten rond Li verpool. De stad Herford is nogal sterk ontschutteld geweest door eene aardebeving. Een afgrijselijk ongeluk aan onvoorzigtigheid toe te schrijven, komt zondag te Jabbeke voor te vallen. Het huis gezin Lvan Snaeskerke zich naar Oostcamp begevende, gaven hun peerd te Jabbeke te eten, maar den zoon den breidei afgedaan bebbende, het peerd is vlugtig geworden, en heeft hem in zijne wilden ren medegesleept, en onder de wielen van het rijtuig geworpen, waardoor hij zoo zware wonden bekwam, dat hij weinig nadien bezweken is. Zaterdag laastleden is er nabij Hermalie (Luik) een schrik kelijk ongeluk gebeurd. Ten 4 ure na middag vaarde de ovèr- zetbak op de Maas, met twee karren,.de een met 5300 kilos aardappelen geladen en de andere met eene heele en vier halve tonnen bier. De kar met aardappelen te zwaar zijnde en al te veel van vooren slaande, heeft de overzetbood doen zinken, op ongeveer 30 meters afstand van den regteroever. Twee huis vaders en zes minderjarige kinderen vonden den dood in de golven; twee andere persoonen heeft men kunnen redden. Omstreeks 9 ure s'avonds werden de lijken opgevischt. Drij peerden, die zich insgelijks in den overzetbak bevonden, zwom men zoo lang tot zij den oever bereikten. Zie hier den uilslag van den Tooneelkundigen prijskamp te Nevele, welke Zondag 4" en Maandag 5" October 1S63 heeft plaats gehad- Deftige tweespraken. Eenige klas. - - 17 ingezondene stukken. 1° prijs aan de heeren Jan en Antoon Van Gy- seghem, van Lokeren, met Alva en Egmond. De 2° prijs is niet toegewezen. Alleenspraken. Deftig vak. Eerste klas. 22 inge zondene stukken. 1" prijs, aan den heer Jan Van Gyse- ghem, van Lokeren, met de Echtscheiding2° prijs, in verdeeling, aan de heeren K. Van den Brambussche, van Waerschoot, met een Ellendige, en Engel Van Eeckhout, van Yperen, met de Arme werkman. Tweede klas, 54 in gezondene stukken. ie pi ijs, aan den heer De Vlaeminck, van Thieit, met Misdaad e?i Zinneloosheid2" prijs, aan den heer Henri Goeminne, van Deynze, met llreydel. Eervollle melding, aan den heer E. Baert, van Gent, met de Vertwij feling. Bijzondere prijs voor de zuivere uitspraak, aan den heer J. Van Gyseghem, reeds genoemd. Een aanmoedigingsprijs is toegekend aan den li jarigen heer G. Van Coppenolle, van Deynze, voor het stuk: Vaar wel aan het Vaderland. Boertig vak. Eenige klas. 34 ingezondene stukken. le prijs, aan den heer P. Leclair, van Ninove, met de Pasgehuwde boerenknaap2" prijs, aan den heer De Vlae minck, voornoemd, met Een gelukkige huwelijksgetuige oe prijs aan den heer K. d'Huygelaer, van Deynze, met de Kiealijk bestelde brief. Eervolle melding, aan den heer Goeminne, voornoemd, met de Nasenomist. Prijs voor luisterlijke intrede. De maatstschappij De Vereenigde Vriendenvan Iseghem, en De Vloeijende Her ten, van Kortryk. Prijs voor verstafgelegcnheid, De maatschappij De Eik van Antwerpen.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2