Verschillige Tijdingen. B igic- de leden zelf, die in den persoon van M. Paul Dewaole, zich— zeiven zouden eer aandoen en dat de hulde van een korps tot een ander, vóóren moet gaan bij kameraadschap zoo als het met hun het geve1, is. Dit alles had een konflikt Ie weeg gebragt, dat wij zien verdwijnen met den uitstel van het banket der burgerwacht want ware het anders geweest, de eere aan Yperen door dien prijs verworven zou in plaats van broederlijkheid, tweedragt veroorzaakt hebben. Ten anderen, men kon toch hier de wijsheid van Salomon niet in het werk stellen en M. Dewaele in tweën kappen om elk banket de eere te doen met tenen halven kanonnier De Vlaamsche Sier, onzer stad, gaat Zondag aanstaande 25" dezer naar Veurne hare beurt vervullen op het Tooneel- kundig festival door de maatschappij Arm in de borze en van zinnen jong, dier stad, uitgeschreven. De samenstelling der programma is: 1" Hotsebotse, 2° Vader Patiëntie, 5° Twee Hanen en een Henke, 5° De Boere Vrijagie, 5° De Belgsche Vlag en 0° Tamboer Jansens. Deze maatschappij, voorgegaan door hare goede faam, zal zonder twijfel aldaar eene volle zaal vinden; reeds weten wij dat verscheide liefhebbers van Yper, Kortrvk, Langemarck, Alveringhem en Dixmude, waaronder Mw Van Ackere, de zoo verdirnstvoüe dichteresse, er zich naartoe begeven ten einde getuige te zijn der pogingen der belangvolle maatschap pij tot het helpen opbeuren van het vlaamsch looneel in De volgende brief wordt ons toegezonden met verzoek eene plaats aan denzelven in ons bladje te verleenen Iseghem 15 October 1863. Aen den Heer Opsteller der Toekomst Yperen. Mynheer, In uw creeërd blad van Zondag laelslloden komt een verslag voor, over hot letterkundig feest dal op 4 en 5 dezer te Nevele plaets had liet slot van dit verslag behelst eenige regelen die niet al te vleijend zyn voor onze Maetsohappy "De Vereenigde Vrienden»van Iseghem; wy denken dat de waerdigh'eid onzer Maetschappy een antwoord hierop vereischt. Het is de Vereenigcle Vrienden immer een genoegen iemand dienst te kunnen bewyzen en zy hadden zulks geern betoond aen de liefhebbers welke zich in uw geeërd blad over onze handelwys be klagen, doch om de volgende redenen hebben wy anders gehandeld: reeds hadden vcrseheide heeren van Tliiell met hunne bagagie by rus p' jf,!s genomen, de eene kwam na den anderen en hadden wy allen geluisterd de char-a-bane ware meer dan de helft te iJ.;ii.i i. woesten ook rogt uit gesproken do liefhebbers van Yperen zyn wal een weinig hard afgewezen geworden om reden wy reeds de goedwilligheid van die heeren kenden toen de leden onzer Maet schappy op hel looneel getreden waren, hadden eenige heeren van Yperen de beleefdheid, de deuren van den achtergrond herhaeldelyk open te rukken en aldus verstoorden en bespotten zy jonge lief hebbers in plaets van hun aen te moedigen of ten minsle gerust te laten. Iedereen zou zëkerlyk, in onze plaets, als wy gehandeld hebben. Wy durven van uwe goedheid verhopen, Mynheer, datgv deze re gelen eene plaets in uw eerst komend nummer zult verleenen. Gelief, Mynheer, onze gevoelens van hoogachting te aenveerden, Een lid der Vereenigde Vrienden. F. T. Weinig valt daarop te antwoorden er was niets anders dan éénen koffer op den char-a-bancj en bijgevolge plaats genoeg om al de bagagien van geheel het Nevelsch feest op te laden vele heeren te Nevele hebben het met ons bemerkt en de schouders opgehaald (leugens zijn nergens geldend). Wat het smijten der deuren betreft, de leden der Vlaamsche Ster die de eer hadden het Letterkundig feest van Nevele bij te woonen, weten te wel hoe moeijelijk het is het pad der kun sten te betreden om jonge of oude liefhebbers in hunne po gingen te verhinderen er bestaan feiten genoeg dat zij alles aanwenden om ieder in zijne liefhebberij te helpen, ten ande ren de trap die op het looneel leidde stond in het deurgat en dedeurkon hij gevolg niet toegesmeten noch opengerukt zijn! Weet gij wat, heeren Vereenigde Vrienden, gij waart op dien oogenblik kwaad om dal gij geen prijs van de eene of andere uitgalming had, daar is geheel den knoop Maar dat is geenszins de schuld der leden van de Vlaamsche Ster van Yper, vraag het liever aan 't publiek van Nevele! Wij willen daarom niet lachen met jonge liefhebbers, verre van daar; maar wij durven u hier opmerken dat men het mag wagen op het tooneel te treden, maar men vóóral zijne pretentie moet afleggen. Nu, om te sluiten, zal de redaklie geene uwer brieven meer inplaatsen, omdat de hierbovenslaande eene groote kinderach tige leugen is, en ons bladje die niet houd van twist, zal in het vervolg op niets meer antwoorden van alles wat op deze zaak zou kunnen betrek hebben. (De redaktie In talrijke kleine steden die nog met de gaz niet verlicht zijn, neemt men proefnemingen om de koolzaadolie in de lan- teerns te vervangen door amerikaansche olie. Deze proefne mingen zijn gelukkig uitgevallen en zouden profijt aan de financiën der gemeente voortbrengen, ware het niet dal ver lichten met amerikaansche olie eene zwarigheid oplevert, namenlijk dat men het licht der lanteerns op een bepaald uur moet uitdooven, wil men ongelukken en schaden vermijden, welke te weeg gebragt worden als de olie uitgebrand is. Men weet dat het olievat en het ganscbe toestel springt als het licht niet uitgedaan wordt vooraleer al de olie verslonden is. Deze hindernis is thans overwonnen. De heer Cornelis, po- licie-kommissaris te Dixmude, heeft zegt het Weekblad, een klein en eenvoudig toestel uitgedacht om het licht der lanteerns op eenen bepaalden tijd uit te dooven. De persoonen die hetzelve zouden willen kennen, mogen zich hij den heer Cornelis begeven. Met bijzonderheid wordt teThourout opgemerkt dat de vijf aftredende leden van de gemeenteraad, allen weduwenaars zijn. Wij vernemen dat er sedert den 1" Augustij laatstleden 47 jongelingen der provincie Oostvlaanderen dienst zijn gaan nemen in het bataiilon der pauselijke zouaven te Rome. Op Vrijdag 2" October zijn zeven Vlamingen naar dezelfde be stemming vertrokken onder hen waren vier Gentenaars, onder anderen M. Josef Bertrand, zoon van eenen bankier. Eene deputatie van leerlingen uit het Stc-Barbarakollegie was naar de spoorwegstatie gegaan om hunnen oud-medeleerling een laatste vaarwel toe te roepen. Tijdens de laatste nationale schijfschieting te Brussel, zijn er 172,000 kogels verschoten, zijnde dit op de schifschie- ting van het vorige jaar, eene vermindering van 22,900 kogels, en in vergelijking van 1804 eene vermeerdering van 45,293. De vermindering van het getal kogels in 1865, moet aan twee oorzaken toegeschreven worden: aan het slechte weder en aan de late en onvoldoende wapening. In 1862 werden er door de infanterie der burgerwacht in de vaste schijf 4 6 1/2 t. h. der kogels geschoten, en in dc schijf naar verkiezing 24 t. h. In 1863 is dit getal voor de vaste schijf hetzelfde gebleven, terwijl het voor dit der schijf naar verkiezing tot 30 a 56 t. h. is aangegroeid. In 4862 werden er door de infanterie der burgerwacht 1871 witten geschoten van 20 centimeters middellijn, terwijl er dees jaar 1835, van 10 centimeters middellijn, werden ge schoten. Plezierreis rond de wereld. Eene Oostenrykse.be kompagnie heeft eene reis rond de wereld ingerigt. Men zal den 45" Maart 4864 Triest verlaten met den schroefstoomer Marco Polo, en Algiers, Gribaltar, Madera, St. Helena, de Kaep, de Goede Hoop, Madagascar, Ceylan, Singapore, Ilong Kong, de Sandwichs-eilandcn, Mexiko, Panama, Rio-Janciro en eindelijk Napels en Corfu bezoeken. De reis zal 8 maanden duren en 12,350 fr. kosten. Zondag avond, ten 40 ure, kwam de genaamde Wau- tier op de kermis van Falaè'n, nabij Namen. De man was op jagt geweest en bij het betalen van zijn glas bier, liet hij zijn geladen geweer ten gronde vallenhetzelve ging af en de on gelukkige werd zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij op den slag slag dood bleef.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2