Verschilligc Tijdingen. libérale, cliacun de ses membres a droit aux meines égards. C'est avec ces sentiments, Mrs, que je prends le commandement, plein de cette confiance que néces- site ma position, et de l'espoir que vous m'aiderez tous a me rendre le moins lourde possiblela tache que la loi m'impose de remplir. Ypresle 16 Octobre 1863. POLI DO RE BOEDT. Votre Major dévoué, Het korps onderofficieren der Burgerwacht (infanterie en kanonniers) zijn Zondag ten -11 ure 's voormiddags hunnen nieuwen kommandant, M. Polydoor Boedt, gaan geluk wen- schen. Deze heer heeft de onderofficieren met een ware gul onthaal ontvangen en allen zijn uitermalen te vreden uit zijne woonst vertrokken. Maandag namiddag, bij het aankomen van den trein van 4 ure, waren aan de Statie vergaderd 1° het Korps Pompiers met hun muziek, 2° een detachement infanterie der Burger wacht, 5° de halve Batterij Kanonniers, 4° de Ghilde der Vrije Stalenboogschutters, 5° de Maatschappij de Vlaamsche Ster, allen me t wapens, vaandels, ken- en eereteekens, alsook veie he ere officieren der burgerwacht in tenue, ten einde de behendige scholter, M. Leopold Dewaele, die de lsu' prijs dei- Schoonste Boos te Bi'ussel behaald had, plegtiglijk te gaan inhalen. Lenige minuten na 4 ure hield het konvooi in onze Statie stil. De muziek befte het nationaal aria aan, en de luitenant- kommandant der kanonniers begroette met eene korte aan spraak M.Dewaele,en de overige korps-hoofden verwelkomden den overwinnaar en den stoet stelde zich in orde. Dezelve trok door de Vleeschhouwerstraat, Tempelstraat, Boterslraat, Ilalstraat, naar het Stadhuis, alwaar de wijn van eer den lieer Leopold Dewaele weidt aangeboden. De heer Burgmeester heeft in welgepaste woorden hem geluk gewenscht over zijne behendigheid en uitgelegd dat den glans door deze overwinning, op Yperen behaald, zich wederkaats! op geheel de burgerwacht onzer stad, enz. Deze aanspraak werdt met een algtmeene Leve onzen Burgemeester! begroet. De oud-kommandant der burgerwacht, M. August Van den Boogaerde kwam insgelijks de vergadering begroeten en den heer Dewaele een handdruk van voldoening geven. Van daar trok de stoet door de Sinte-Maartenstraat, Dixmu- destraat, Groote-markt, Rijsselstraat, Sterrestraat en Boter markt, naar de woonst van den Pahnbehaalder waar insgelijks de bedankingswijn aan de heeren hoofden van den stoet werdt aangeboden. Na deze plegtigheid ontsloot men de rangen en elke maatschappij en detachement trokken naar hunne lokalen terug. liet muziek, vóór hetzelve vertrok, heeft nog eenige fraaije stukken uit zijn repertorium ter plaats uigevoerd. 'S avonds was er verlichting in stad. Ten 7 ure had er, in de Kleine Konciergerie (lokaal der kanonniers) op de Groote-markt, een banket plaats door de cijbelschutters der halve-batlerij en eenige onaerteekenaren van 't bataillon ge geven aan de heer Leopold Dewaele. De kapitein-kommandant der Pompiers, M. Ramoen en den majoor-kommandant onzer Ypersche burgerwacht, M. Polydoor Bocdt, vereerden deze broederlijke bijeenkomst met hunne doorluchtige tegenwoor digheid. Gedurend het banket heerschte er zonder ophouden de op- regste vrolijkheid en ongeveinsde openhertigheid. Eenige eeredronken zijn gevraagd en aanveerdt geweest met luidruch tige toejuiching, onder ander deze aan onzen welbeminden Koning door onzen majoor-kommandant: een drijdubbel hourabegroette het voorstel en de glazen in de hoogte werdt er erhaaldemalcn Leve de Koning en Leve de Majoor gedonderd Na verschillige aanspraken door de heeren Boedt, Ramoen, Joye, VandermeerschVandevelde, enz., waar overal de welwillenste woorden van broederlijkheid en over eenkomst tusschen pompiers, kanonniers en burgerwachten uitblonken, werdt het banket voortgezet en gesloten met eenigte liedekens door vele vrolijke knapen gezongen. De plegtigheid werdt ten 11 ure geëindigd. Na dat dc majoor-kommandant vertrokken was zijn de overige heeren den koffijgaan nemen naar het Café du Pro- grès, alwaar de leute nog zeer lang duurde. Alzoo verging eene plegtigheid die zeker lang in het geheu gen van Y'peren blijven zal. Tijdens de Artevclde-feesten was eene vrouw uit de Meersch te Brugge, naar Gent vertrokken en kreeg daar kennis met eenen soldaat die haar overal den weg aanwees. Het was een aanvallige soldaat, een beleefde piot, geboren Yperling, en de vrouw bejegende hem als haren zoon, bij zooverre dat zij er verscheide dagen bij verbleef, en men overeenkwam indien hij voor eenige dagen in permissie zou gaan, hij naar Brugge zou komen en ten huize der vrouw-weduwe logeeren. Inder daad, op een dag der verledene week kwam hij te Brugge aan en stapte af bij de vrouw welke hij te Gent had leeren kennen. De ontvangst was gulhertig en in het huis was het als kermis, en dc voorbijgangers trokken de welriekende en aangename geur van de goeden keuken op, zoo dat onze sol daat daar goed te huis was en de ratatouille der kazerne naar Lapland wensclïteVan een voetje komt er een staptje, zegt het spreekwoord, en dit w as hier het geval met den piot; hij zou guierne in burgé'rkleeding uitgaan, en er was een zoon, een kleermakersgast in het huis die nog al chic gekleed ging, en zeker nog wel andere kleederen in de kas hangen had. Nu, hij drukte zijnen vvensch aan zijne weldoenster uit die hem zijne goesting uit de kleerkas liet nemen. Hij stond er zeer wel meê, alles ging hem als geschreven, zooals de goede vrouw hem met voldoening zegde, en hij geleek nu aan geen soldaat meer, maar wel aan een heer! Hij ging aldus voor eenen dag naar Yperen, maar voor zijn vertrek rekomman- deerde hem de slimme moeder vooral zorg voor de kleederen te hebben, en morgen terug te zijn, want als haren zoon dit gewaar zou worden, zou zij den pot trekken. Het gevolg hiervan is, dal onze gepoetste soldaat tot heden niet terug gekeerd is, hij is, naar men zegt, gedeserteerd, en toen de zoon Zondag zich wilde op zijn beste kleeden, vond hij lot zijne groole verbazing een soldalen-kostuum in plaats van zijne nieuwe klecding, die hem IjO fr. kost, in dc kas hangen De kleermaker is over deze aftroggelarij ontroostbaar. (Landbouwer). Dn overstrooming der rievier de Lot heeft vele schade ver oorzaakt. In de gemeente S' Bazeulle (Frankryk) is er eene wieg aangestroomt een bevallige zuigeling van C maanden hertelijk slapende, bevattende; maar wat nog aardiger zal schijnen, hield zich aan het voeteinde, half dood van schrik, eeneschoone angora-kat. Kind en kat zijn beide naar 't Mar manten-geslicht gedragen. Men zoekt dc ouders van den arme kleine. Te S' Soulli waren er verscheide wijnoogsters van Cótes du Nord aangekomen, ten einde luinne daghuur met oogsten te winnen. Den 28" September laatst, een jonge VandeèT, Leopold Bondit, kwam op eenen steenen trap zekere jonge dochter, Maria Rëboury, tegen en haar willende omhelzen verweerde zij zich tot dat zij eindeling beiden vier trappen leeger vielen. De omstaandeis lachllen om het meest, toen eensklaps de lach op hunne lippen stierf: Maria was dood en Leopold huiten zich zelve; zij waren beide door den val de hersenpan verbrijzeld. Men schrijt uit Namen, 14" October Zie hier eenen akt van weldadigheid, welken verdient ge kend te worden. Drij persoonen, eenen vader met zijne twee ■i'

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2