Verschillige Tijdingen. VLAAMSCHE ZAAK. MINISTERIE VAN OPENBARE WERKEN. BERIGT. Lezer, als gij eens naar Veurne gaat, wij bevelen u den Gouden Appel aan, want daar maakt het goed, en ais ieder een zóówei als de Vlaamsche Ster gediend is, kunnen wij u verzekeren dat men nergens elders gaan moet om beter te zijn beleefd, goed gediend en niet kostelijk wat vraagt men meer Ten 6 ure klom men op het tooneel en alhoewel het pro gramma tamelijk kruim aan had,was de vertooning ten 10 1/2 ure reeds geeindigt. Hit theater is voor de spelers uitermaten wel geschikt en alle de leden der Vlaamsche Sier zijn eens om te zeggen dat zij nog nooit gemakkelijker looneei beklommen hebben. Na de vertooning bezocht men nog eenige herbergen en van daar wederom naar den Gouden Appel, vergezeld door alle de Veurensche Khclorikers. Daar hield men zich, onder het zingen van verschillige liedekens en andere farcenbezig tot omtrent ten 2 ure des nachts. De Vlaamsche Sterrelingen zijn ie Ypre, den Maandag, ten 6 1/2 ure's morgens aangekomm, uitermaten te vrede en voldaan over de blijkens van broederlijkheid hunner vlaamsche vrienden en den iniuzamen ontvangst door het publiek hen aldaar gedaan. (Een lid der Sterre.) De zaak Karsman, voor den regtbank van Antwerpen ge- bragt uit hoofde van het drukken van een vlaamsch liedeken, zonder naam vau drukker doet eene zeldzame wending aan onze vlaamsche zaak nemen, en zal nu misschien de gelegenheid verschaffen om de zoo netelachtige kwestie van 't pledooi op te lossen. Nu, de zaak was voor 't hof van beroep en daar meest alle de leden geen vlaamsch verstaande, zegde de Voor zitter aan den advokaat-verdediger dat hij hem het woord ont trekken zal indien hij in 't vlaamsch de zaak bepleit. De advokaat weigerde, zich op de grondwet steunende, en de zaak werdt voor 8 dagen verschoven. Met het openen der Kamers ware het te wenschen dat onze wetgevers zich eens nu t ernst wilden bemoeijen deze zaak te onderzoeken; zoo niet loopt ons land gevaar langs dezen kant eene diepe wonde van verdeeldheid aan te treffen. Dat men onze wetten daaromtrent verandere: Twee land talen aanneme en in de steden waar de meerderheid fransch is, fransche geregtshoven inrigte, en in deze waar dezelfde vlaamsch is, men in het vlaamsch den burger regt doe. STA ETS SP O OR WEG. Het publiek wordt onderligt dal, ten beginne van 1" No vember 1865, het klokgelui, een kwartuer voor hit vertrek der treinen, even als het geklop hetwelk gedurende twre mi nuten dit vertrek aenkondigd, in al de Statiën van den Stads spoorweg zullen afgeschaft zyn. De gemeente-kiezingen zijn overal geëindigd. Ziellier onder de uitslag dezer tot nu toe ter onzer kennis waar de kalho- lijken gezegepraald hebben Asper, Batlegem, Deynze, Eecloo, Lede, Lovendeghem, Moorseele, Olsene, Oosterzeele, Poesele, S' Genois, S' Dinis- YVestrem, Tongeren, Waerschoot, Wervicq, Kortryk, Sla- velot en Dixmude. Waar de liberalen gezegepraald hebben Molenbéek-S'-Jan, Andenne, Arlon, lieaumdnt, Behain, Bouillon, Destelbergen, Veurne, Fleurus, Fonlaine-l'Évêquc, Habay-la-Vieille, Ledeberg, Jeim lie, Neufchöteau, 'Nede'rb'ra- kel, Oostende, Rousselaere, Spy, Thourout, Wachtebeke, Et terbeek, S'-Joos-ten-Noode, Schaerbcck, Mechelen, Maeseyk, Audenaei'de, Aelsl, Leuven, VS avre, Hasselt, Brussel, Laken, Ath, Berchem, Boom, Brugge, Dinant, Fosses, Gosselies, Geeraerdsbergen, Gent, Lokeren, Liene, Lessines, Luik, Ni- nove, Namen, Seraing, Verviers eu Yperen. De overige plaatsen zijn in bunnen voorigen staat geble ven, 't is te zeggen op kleine verandering naar katholijk, li beraal of gemengeld. Fr zijn soms zonderlinge samentreffingen: Den 21° October zijn erop den burgerstand van Gent maar twee aangiften van overlijdens gedaan: de eene overledene is de heer ilaepsaet, de andere In et Coolsaedt, en beiden zijn zeventig jaren oud, Men leest in den Courrier de Saöhe et Loire: Claude Vernet heeft Dinsdag morgend, ten 7 ure, op de Rcodeplaats de doodstraf onderstaan, welke den 5" September laatstleden tegen hem was uitgesproken, voor moord op zijne vrouw en zijn kind. Vernet was geboortig van Simard en slechts 53 jaren oud. De gendarmen in nachtelijke patrouille, teParys, hoor den: help! moord! door eene vrouw roepen. Dit geroep kwam van de benedenverdieping van een huis waarvan de vensterluiken gesloten waren. Zij trokken een dier luiken af en openden het venster. Nabij dit venster, in de kamer, stond een man dien zij voor een oud-wijnverkooper erkenden. Hij hield zijne vrouw ten. gronde en poogde haar te verwurgen. Seffens grepen de gendarmen den kerel vast en ontrukten hem zijn slagtoffer. Hij geraakte los, en met buitengewoone kracht begaafd zijnde, worstelde bij tegen de gendarmen. De eerste kreeg wouden in het aangezicht, de tweede werd de kleederen van het lijf gelrokken. T was maar na dat twee andere gendarmen toesnelden dat deze woestaard kon over meesterd en naar de kazerne gesleurd worden. Hij was den voorigen dag uit een gevangenhuis gekomen waarin hij gezeten had krachtens eene verooi deeling voor sla gen, verwondingen en doodsbedreigingen op zijne vrouw,van welke hij gescheiden wasbij bad vroeger voor zelfde feit zes maanden gevang gezeten. Als men hem's morgens naar de policie-kommissaris bragt, rukte hij zich uit de handen van vier gendarmen en legde zich ten gronde voor een zwaar rijtuig, liet wiel raektte hem aan het hoofd maar wondde hem niet. Ilij is dan naar de prefek- tuur geleid. Men schrijft uit Minegen De vrouw van M. Drukker, handeldrijver onzer stad, is den 20" October laatst bevallen van 4 dochters. De moeder en de kinderen zijn in eenen goeden gezondheidsstaat. De hoofdkerk van Keulen op dit oogenblik voltrokken (min de twee torens) heeft gekost, van 1842 tot 1859, de somme van 6,700,000 fr. Het blad la Paix, opgesteld door den heer volksverte genwoordiger Coomans, meldt dat hij de opening der kamer twee voorstellen, rakende de drukpers, zullen voorgedregen worden. Zie hier eene opgave der belastingen,per persoon, mid delmatig genomen, in verschillige landen betaald: Engeland, fr. 66-25. Holland, 61-25. Frankryk, 50-80. Hanover, 58-70. Belgie, 52-80. Spanje, 28-05.Pfussen, 27-80. De andere Staten van den Bont, 16-25 a 25-00. Denemerkcn, 25-95. Fortugaal, 21-05. Griekenland, 20-80. Oostenryk, 20-40. Noordwegen, 17-10. Zweden, 11-45. 'Zwitserland, 8-50. -Het prinsdom Lichtenstein 8-50. Het volgende tooneellje, verzekert men, heeft Maandag geheel de Luithagtn te Antwerpen overhoop gezet. In dit kwartier woont eene winkelierster, die gister mor gend, rond 7 uur, het bezoek ontving van haren huisbaas, eenen zee-kapitein, zegt men, die pas met zijn schip te Ant werpen was aangekomen. De huisbaas kwam zijne huerster verwittigen dat hij zijn huis seffens wilde ontruimd hebben, en zij gevolgentlijk hare klikken en klakken maar aanstonds bijeenverzamelen en er mede optrekken moest. Men kafn 'ddtf- ken hoe zwaar zulke tijding vallen moest op de nuchtere maag der vrouw, wier moor op den kook stond en die zelfs nog niet

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2