Tooneel nieuws. ms. BURGERSTAND. ontbeten had. Te vergeefs deed zij opmerken dat haar huurcel wel vervallen was, maar dat zij niets wist van de voornemens haars huismeesters, die, goedschiks, niet weigeren kon, haar ten minste zoo niet weken, dan toch eenige dagen te verleenen om naar eene andere woonst te zoeken. Niet te doen zelfs haar koffij mogl zij niet meer gebruiken in het huis dat zij bewoonde. Zestien mannen, die den kapi tein gevolgd waren, drongen het huis binnen, pakten tafelen stoel, pan en pot, winkeltoog en brandende sloof, kortom, bul en bed bijeen en smeten alles op de straat, op minder dan een half uur was het huis ledig, en of nu de 16 uitzetters allen metsers waren, dan of er slechts eenige truweelhanteerders onderwaren, zegt men ons niet. Doch, in alle geval, zoodra het huis ontruimd was, begonnen zij hier eene deur uit te hangen, daar een muur weg te kappen, kortom, sloegen het huis dooreen. De huurster heeft zich onmiddelyk tiaar Antwerpen bege ven en eene klagt ingedeind by den prokureur des konings. Het vlaamsch gezelschap onder de directie van Felix Vande Zande, zal, te beginnen van 1" November alle Zon- en Maen- dagen in de Prado (S' Jans Tooneel) te Molenbeek vertooningen geven alsook alle Donderdage in de Van Dyck-Zaal, by de Laken-Poort. MENGELINGEN. Beliefde bij de beschaafde Natiën. De Engelschman bemint in eene dame ernst en weerdigheid, de Rus geestig heid, de Italiaan vaderlandsliefde, de Spanjaard hoogdravende dweeperij, de Franschman fijne beschaving, de Duitscher sen timentaliteit, de Vlaming eenvoudig huiselijkheid. In de tegenspoeden der liefde gebruikt de Engelschman punch, de Rus brandewijn, de Italianen en Spanjaards vergif, de Franschman champagne, de Duitscher rijnwijn, cie Vla ming bier of een druppelken. Uit liefde zal de Engelschman op reis gaan, de Rus strijden, de Italiaan zingen, de Spanjaard dansen, de Franschman rij den, de Duitscher musiceren, de Vlaming stil zijnen weg gaan. Uil jaloezij zal de Engelschman de spleen krijgen, de Rus zijnen konkurrent afranselen, de Italiaan zijn ponjaard te hulp roepen, de Spanjaard hijpocondrisl worden, de Franschman duelleren, de Duitseher de teering krijgen, de Vlaming een ander meisje zoeken. De Engelschman acht, de Rus kleedt, de Italiaan bezingt, de Spanjaard bewaakt, de Franschman vergoodt, de Duitscher vereert, de Vlaming vrijt met zijne geliefde. De Engelschman is philosophise!), de Rus natuurlijk, de Italiaan razend, de Spanjaard liertstogtelijk, de Franschman ligtzinnig, de Duitscher poëtisch en de Vlaming stil verliefd. SCHETS OYER DEN KORTRYKSCHEN TONGVAL. Boor Josef Van liaedt. De lezer moet weten dal ik nog in 1843, te Korlryk, in den Slompaerdshoek woonde. Myn vader in dien lyd policie- bediende, had zich aldaer, op de vraeg zyner oversten geves tigd, ten einde er een weinig ontzag te houden; want in dere straef èr des'tyds veel van het klein volk woonde. Onze wooning, alhoewel omringd van een gebuerte dat niet al te puik was, liet nogtans, voor wat de verdeeling aen- ging, niet liet minste te wenscheneen groot en frisschen hof vermeerderde er nog de aentrekiykheid van, en men had met dc straet mner gemeenschap dan door een poortjen dat vyftig stappen verder uitgang had in een woord, het was een lustig verblyf, dal meniriogt vergelyken acn eene welrie kende bloem, tusschen de.bramen groeijende. Myne kamer, eene beneden plaats die op den bof uitzigt bad, was een schoon plekje die den voorigen eigenaer op liet aenpalende huis ingenomen had om er zyne verzameling scilderyen te hangen. Deze kamer dan, kwam juist onder en nevens de woonst van een huisgezin dat men te Korlryk van het »gemeene volksken» noemt. Deze kamer was de schoonste en klaerste plaits van geheel onze woonst, maer helaes! zon der er om te doen, kon men alles hoorei), wat zeg ik men moest, men was verpiigt alles af te luisteren wat men in het aenpalende huis zegde of deed. Ik lach nog by het eendenken van zommige grappen die myne oor troffen ik herrinner my nog hoe ik somtyds my onverduldig maekte, toen ik bezig zynd.e met schryven, lezen of teekenen, en men nevens my eensklaps aen het zingen, krakeelen of vegten ging. Op zekeren dag, my onledig houdende met een feestliedeken te maken, hoorde ik dat de moeder, alleen te huis met haar klein kind, de grootste moeite der wereld had hetzelve tot slapen te krygen. Het gemeten djokken der wieg, liet eentoo- nig en valsch gezang der moeder, alsook het snydend geschrei des kinds, zaegden zoodanig myne ooren, dat ik myne pen wegwierp en misnoegd waglte, tot dat het verwenscht liede kin eindigen zou met het beginnen van den slaep des onge lukkig kinds. Eindeling gelukte het toch. Myne tweede stroof willende beginnen, werdt myne aendacht op nieuw getroffen door het aenhtffen van een ander gezang. Aen de stem boorde ik wel dat het arme liedeken dien dag- niet voltooit zou geraken. Ik legde voorgoed myne pen neêr en luisterde op den nieuwen aenkomer, die niemand anders was dan den oudsten zoon, met naem Hendrik, bygenaemd Bethune, oud zestien jaren. Deze had nog een broerken van 4 jaren jonger dan hy, Karei genoemd. De vader was metser- diener en gemeenelyk van den vroegen morgend tot den don keren avond afwezig. Hendrik en Karei gingen dagelyks naer de Statieplaets van den Yzeren-weg, om aldaer eenige centen te kunnen verdienen met den reiziger, die afstapt, den weg tc loonen of zyn pak- jen te dragen. wordt voortgezet. vasn 23cn tot 30tn October 1ÜS3. GEBOORTEN" Mannelijk geslacht 6) tg gn 12 Vrouwelijk 6) STERFGEVALLEN. Vandenhulcke, Judoca, 83 jaren, zonder beroep, wedu we van Petrus Porret, S'Jacobs-nevens-Epre. Maurau, Sophia, 28 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Kaaistraat. Andries, Melanie, 41 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Tegel straat. Baelen, Petrus, bojaren, daglooner, weduwaar van Rosalia Maesen, Meenenstraat. Salomez, Silvia, 24 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Kauwekindstraat. n Mannelijk geslacht t, Beneden de 7 jaren,., .- i j o\ te zamen 2. Vrouwelijk ia. 2) MARKTPRIJS VAN YPER.EN. AARD DEP, GRANEN' EN"/. 24 October. 31 October. verkocliUe kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. vcrkochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 95,000 23-50 59,500 23-50 Rogge 4,700 16-62 3,000 17-00 Haver 900 16-50 900 1.6-00 Erweten 600 18-00 400 18-00 Boontjes 1,600 19-00 600 19-50 Aardappelen 13,000 4-75 10,500 4-75 Boter 237-50 235-00 Tarwe van Rogge Sucrioen Haver Boonen VEÜRBIE. Per l7*5 'iters- 28 October. 21 October, fr. 24-50 tot 27-00 24-00 tot 27-50 17-00 18-50 17-00 19-50 15-25 18-00 16-00 18-75 U-00 12-50 10.-00 13-50 17-00 19-00 15-50 20-00

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 3