Vcrscliilligc Tijdingen. heeft, ten einde aldaar hare vertooning op het 'Fooneelkundig Festival te gaan geven. Zie hier nu een artikel uil het Adver tentie-blad, dier stad, over de vertooning door de liefhebbers der Ster aldaar gegeven Die Maatschappij heeft Zondag om 2 ure namiddag stoets gewijze hare intrede gedaan, vergezeld van alle de leden der Rhelorica van Yeurne, en in den foyer verwelkomt geweest door eene warme vaderlandsche aanspraak van den heerhulp- greffier Dorre, waarop de heer Hoofdman vanYper gelijkelijk geantwoord heeft. Bij deze intrede hebb 11 wij bemerkt de twee schoone medaaijons, waaraan talrijke eermetalen hin gen, als bewijzen dat de Ster in vele kampen deel genomen en dikwijls gezegenpraald heeft. Dit voorspelde veel goeds voor de vertooningen wij hebben er ons niet bij bedrogen. La critique est aisée, li Mais l'art est difficile. 't Is gemakkelijk te zeggen: Zóó moet het zijn Maar doen is de kunst Met dit gedacht zullen wij over de drij blijspelen en de drij toemaatjes een woordje zeggen. Hotse-Botse, 5° prijs van l'per, te Gent, begint met eenen schoonen koorzang dat men met kracht, zuiver en met de le vendigheid, eigen aan vrolijke jonge koornoogsters, gezongen heeft. Het is een van de beste zangen van den avond geweest. Beekman, stille speeler, scheen mij toch wat te bedaard voor eenen boer die eenen rijken oogst inhaalt. Zijnen zoon Cle mens gaf goed zijne rot. Nyls, bij zijne uitkomst, toonde zich aanstonds cene speler van de hoogste soort. Wannes, een vol maakte koewachter, heeft zijne boertige rol meesterlijk gege ven. Maar juffer Deweerdt, in Rijktlijn, met hare fraaije schaapherders kleeding, haar eenvoudig en natuurlijk spel, haar zang, overtrof nog alle de andere, zij liet ft eene zoo zachte spreekwijze dat al het geene zij zegt, 11 regt naar het hart loopt en u doel weent n van aandoening. Hi t spreekt van zelfs dat de heeren spelers, in dit en de andere stukken, den bis van te vredenheid der aanschouwers ontvangen hebben. Wij wenschen Vader Patiëntie geluk. M. Francois heeft dit kluchtlied met vele smaak en nadruk gezongen. Wij mo gen hem rangschikken onder de Vandoesselaers, de Paul Van- denwaters, Paul van Gent en andere zangers, die in de vlaamsche liederen ervaren zijn. In twee hanen en eene hen hebben de twee Kwikkels, vooral n° 2, allerbest hunne rollen gegeven. Nisius deedt het wel, doch al te bedaard voor ren jong verliefde mulder. Jan was goed in zijne kit ine rol. De hoezaar, in schoone kleeding, was niet krachtig genoeg als hij zich moest vreken over de beledigingen der twee Kwikkeis; hij moest hen met meer dapperheid sabelen op hunne geele pluimen, om zich nog weerdiger te maken van de schoone, vrolijke Lina, liet voor beeld der eclite vlaamsche jonge pachteresjes, die zich nog eens op eene zoo schitterende wijze heeft doen uitschijnen. Hier eene bijzondere melding van juf. Dcweerdt voorde twee zangen die zij hier zoo kundig, zoo li-, f, zoo krachtvol gezon gen en die tien dubbel hebben toegi juigd geweest. De Buere vrijagië, kluchtig tweespeltusschen een boer en eene boerin, is toch wel eene van die vrolijke tafercelen, getrokken uil Terriers, en dat M. Bruyneel en juf. Dcweerdt ons meesterlijk gezongen en gedanst hebben, gelijk onze bui telingen hel, op hunne kermissen, nog hedendaags doen. De vier koepletten Schoon is dit, schoon is dat, waren onver beterlijk gezegd. De Belgiesche Vlag, vaderlandsch lied, dat M. Crasset, met zijne schoone zuivere baryton stem, het drijkleurig vaandei in de hand, gezongen heeft, heeft ons de eerste dagen onzer om wenteling van 1830 herinnerd, toen wij, bij hel zien van het geele, roode en zwarte kleur, ook vaderlandsch zangen uit galmden over onze nieuwe vrijheid en de weggedrevene sla vernij. Dank dien goede zanger In Tamboer Janssenseen meesterstuk van Van Peene, hebben de rollen ook allen evenwel gegeven geweest, iioffd toonde zich een uitmuntende trommel meester, eu zijn com mando-stok deedt zich goed gehoorzamen van zijne soldaten die even goed zongen, dronken, dansten en sprongen. Pom poen volgde goed lloffels werkingen. De baron, goede speler, zou mij dunkens moeten meer drift gebruikt hebben bij de behandeling der zaak van het stuk, en ik geloof dat Piefei- bergbe goed in zijne rol gelukt heeft, om dat hij meer natu relij ke levendigheid in bragt. Bierbuyck, dat is een tapper die met alle geduld slagen op zijnen rug voor geld en tallooi- stukken voor betaling verdragen en tot het laatste toe in die' zelfde eoi gebleven is. Van de twee knechten, Frans en Vin cent, heeft de eerste, M. Bruyneel een kleine doch meester lijke rol gespeeld, en de tweede, M. Fagel, jonge speler, beloofd voor het toekomende. En nu hebben wij alweer de jonge Janssens. Nu in tamboer van een vrij en vrank soldaten karakter, dan in eene spottende juffer of markiezin, die altijd die zelfde volmaaktheid in alle hare rollen geeft, met die een voudige natuurlijkheid, die zachte en zoo schoon zingende stem, die fraaije uitgekozene kleeding, kortom dit alles die eene jonge liefhebster het lievekind van een schoon, groot en kundig gezelschap Drij maal lof aan juf. Dcweerdt die, zoo jong, zoo wel de stappen volgt der berotmdste tooneelliefhebsters van Belgic die zoo wel de zware taak van vijf rollen te geven zoo moedig en zoo kundig afgedaan heeft; die nut hare gezellen en hare medebroeders, ons eene der schoonste avondstonden, in kunst en vermaak heeft doen overbrengen Iels dat de vertooning van de Ster nog meer verluisterd heeft, is dat zij vereerd is geweest door de tegenwoordigheid van Mev. Vanacikere-Dooiaeghe de vermaarde vlaamsche dichteres, een bewijs van het belang dat zij in onzen tooneel- kundigen festival neemt. Ilct g< tal van liefhebbers, uit de omliggende gemeenten, heeft ditmaal nog grooter geweest dan in de vorige vertoo ningen, ook een bewijs dat het vlaamsch en de tooneelkunde zich alom meer en meer verspreidt. Het onthaal der leden van de Ster, door de maatschappij van Rhetonka, heeft broederlijks! geweest, gestaafd op de liefde der kunst, op de vriendelijkheid en op de weivaart der vlaamsche zaak in Belgie. Wij zijn fier eene plaats in ons blad je te verleenen aan een artikel die zooveel lof toezwaait aan liefhebbers die hunne ledige uren zóówel weten te besteden tot het ophelderen der Nationale Tooneelkunsl in ons Westvlaanderenwij zijn ge lukkig eene welverdiende hulde te kunnen helpen bewijzen aan de liefhebster, welke door hare medewerking de pogingen der Vlaamsche Ster veredeld en helpt haar waar doel bereiken. Zondag morgend hadden de echtelingen De Sodt, te Wou- men, hunne kinderen alleen l huis gelaten, deze speelden met fosfoorstekken, en staken het vuur aan de slaapstede. Gelukkig dat de geburen zijn komen blusschen, anders was gansch de woonst door de vlammen verslonden. Dinsdag avond is een groot ongeluk aan de Kom te Brugge voorgevallen. Eenige kinders waren bezig met bet platform te draaijen dat zich op het einde van den Kom be vindt; een kind, oud 13 jaren, is tusschen den weg en bet platform gevallen en beeft een deel van zijn ligchaam verplet terd men heeft hem in eenen ellendigen staal naar het hospi taal gedragen. Een vrouwelijk kindje, oud 4 dagen, is Dinsdagavond, rond ure, in den grooten Huidvettershoek te Gent gevonden. 'T is liet derde misdrijf van dien aard dat sedert 4 dagen wordt gepleegd, en volgens gedane opzoekingen vermoed men dat zij gepleegd worden door lieden die de stad bewoonen. De policie waakt vlijtig, en men hoopt weldra deze te vin- denlegster te vatten. Een blad van Valentie meldt, dat M. Dómbon, in de eerste dagen van Januarij uit zijn huis zal komen gevlogen I Hij zal den roem van zijn land zijn en den naijver der vrem- deiingen opwekken.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2