I Hi 11 li if li I 11 l) Verschillige Tijdingen. Kunst- Letternieuws. f 1 1 ffl ill ill deringzaal (Salon d'Apollon) dezer maatschappij is zindelijk versierd met de schilden, vaandel en andere pronkstukken de maatschappij toebihoorende, waaronder de portretten van llw Van Ackere, MM. Slei ckx, Slroobant, Décleick' (eerefèden); alsook dit van den Heer Minister Vandenpéerebóom, voor zijn vertrek naar Brussel aan de Maatschappij in geschenke gege ven, zich bevinden. Dan een kader waar al de portretten der leden van deSterre in het alg. meen prónken. Deze photogra- phiesche voortbrengselen zijn vervaardigd door de zorgen van den heer Debruck. De feest beslaat in een avondmaal, waar, buiten de verschil- lige gezusters en gebroeders, er nog eenige hoofden der Vtaamsche beweging zijn uitgenoodigt. Terwijl wij nu spreken over deze maatschappij, moeten wij er bijvoegen dat men aldaar sterk aan het repeteren is ten einde erne verlooning te kunnen geven op Zondag 29 No vember. Zoo het schijnt zal de avond, buiten de tusschen- spelen, samengesteld zijn als volgt: De ÏJelgiesche vrijschutterblijspel in een bedrijfKarei en Robrecht, volksdrama, een bedrijf, en De baas uit den Rooden Ezel, blijspel, twee bedrijven. Waar de eerste vertooning zal plaats hebben, weten wij nog niet. De maatschappij d.e eene aanvraag tot subsidie inge- dient heeft, wacht op de gunstige antwoord der slads-rege- ring om eenige vertooningen in stads-tooneelzaal te geven. De assisen van Westvlaanderen voor den vierden trimester van het loope.nde jaar, zullen te Brugge geopend worden den Maandag, 7° December toekomende, onder het voorzitterschap van den laadsheer Vuylsteke. Sedert Vrijdag, 6° November, zijn de gemeenten Isen- berghe en Leysele van het poslbureel van Alveringhem afge scheiden, om door dit van Veurne afgediend te worden. De postmaal van Alveringhem, in piaats van 's morgens ten 11 ure 45 m. uit Alveringhem te vertrekken, vertrekt ten 10 ure 45 m., ten einde te Veurne vóór het vertrek van het konvooi van 12 ure 5 m. aantekomen. Gedurende de afgeloopene maand October zijn er 5,122 brieven, ten gevolge van slechte of onduidelijke adressen, ter zijde mot ten gelegd worden. Van dit getal zijner na de opining 5,487 naar hunne bestemming of aan de schrijvers kunnen gezonden worden; de andere 1,035 zijn in de scheur mand geworpen. -Ten 10" November, 's middags, heeft Z. M. de koning plcgtig de zitting de wetgevende Kamers geopend. Volgens de Courrier clu Havre is er thans spraak om Parys eene zee haven te maken door middel van een breed ka naal in verbinding gebragl m. t Dieppe. Men spreekt van niet minder dan van 200 miljoen dat dit werk kosten zal. Den 23 October is het 4-jarige kind van sieur Cappoen, te Westvleteren, niet verre van zijne wooning verdronken. Er is op nieuw kwestie van het inrigten eener maat schappij, welke het doel zou hebben het daarstelleri van een onderzee'schen ijzeren weg lusschen Frankryk en Engeland. Deze spoorbaan zou niet onder, maar door de zee loopen. De biterdie der zee-engte is ongeveer '100,000 voeten. Men zou eene buis of tunnel in ijzer maken, verdeeld in 100 kom- partimenlen. Deze tunnel, waardoor de spoorweg zou loopen, zou zelve nog niet eene ijzeren buis, waar lusschen sterk met selwerk, omringd worden. De middelen van verluchting zouden niet ontbreken, dit problems is reeds opgelost, ten minste in theorie, voor dege nen welke in den grond zelve van de zee-engte eenen tunnel hebben voorgesteld. Men weet dat de diepte dei- zee tusschen de twee landen nergens de hoogte heeft van den toren der Notre Dame, van Parys. De gebeenten van Robespierre, Saint-just en Lebas, zijn te Parysiwcdergevonden door werklieden, bij het uitgraven der fond- inenten van een huis in de Battagnolenstraat. Het is daar dat de stoffelijke overblijfselen dezer mannen begraven waren geworden, het kerkhof der Madeleine te klein zijnde om al de lijken der geguillotineerde burgers, op het tijdstip hunner dood, te bevatten. Sedert lange jaren was te dier plaats eene danszaal opgerigt. De beweging, welke het arrest van het hof van beroep te Brussel, heift doen ontstaan, in de zaak Karsmau, welke zich in' hi t vlaamsch wilde verdedigen, en waarvan de regters niet wilden torgeven, ómdat liet AValen zijn, briidl zich dagelijks meer en meer uit. Zij, die aan onze beweging niet gunstig waren, bit den zich nu aan om door hun handleeken tegen die uitspraak te protesteeren. Het hof van beroep ontneemt ons niet alleen een konstitu- tionneel regt, oin die taal te gebruiken, welke wij verkiezen, neen, het ontneemt ons het regt van verdediging, het ver oordeeld ons zonder ons zelfs te willen aanhooren. Indien die uitspraak moest behouden worden doorliet hof dan bestond er, geen regt voor den Vlaming van kassatie, meer Zegt niet dat wij overdrijvenhet is een geheiligde pligt dat dc regter den beschuldigde kan verstaan zonder dat loopt hij gevaar van onregtveerdig te vonnissen, misschien onschuldig bloed te vergieten. Geen reglement, geene gewoonte kan den regter hiervan ontslaan, hij is 't die de taal van het volk moet aanleeren, en geenszins het volk de zijne; hij moet zich in ons land, in ge reedheid stellen oin vlaamsche of waalsche beschuldigden te woord te kunnen slaan. Niet alleen omdat hij ten dienste is van het algemeen, als ambtenaar,maar omdat de opperste geregtigheid van hem wil, dat hij met volle kennis van zaken over goed en kwaad, over schuld en onschuld, over leven en dood zou kunnen oordeelen. De regter moet zelfs de taal van den beschuldigde iu den grond kennen want van eene nuance kan soms het leven, heel de toekomst eens ongelukkigen afhangen. Men moet bij voorbeeld niet vertalen, zoo als te Brussel onder beheer: sur honneur; men moet niet vertalen gelijk in 't proces Coecke-Goethals, waar de pourvu que voor als ze de ander eene zoo schrikkelijke rol gespeeld heeft, dat tot nu toe de twijfel bestaat of Coecke-Goethals wel schuldig waren. Maar wij verstaan geen vlaamsch roepen de waalsche reg ters te Brussel. Wij vragen het nogmaals: wat komt gij dan in ons midden doen? Wat zoudt gij zeggen als het gouvernement regters in de waalsche provinciën zond, die geen woord fransch ken den? Gij zoudt protesteeren, gelijk gij in 1830 protesteerdet, en gij zoudt gelijk hebben. Maar wij ook, wij protesteeren wij ook willen dat wij we ten en verstaan hoe en i vaar om wij veroordeeld worden, en volgens ieder onpartijdig man, is hel eene pligt eene pligt waaraan geen wet kan te kort blijven, dat de leden van het hol van beroep de twee talen mnglig zijn. Daarop roepen wij de aandacht der wetgeving in 1 (Landbouwer.) van den Letterkundigen Prijskamp (opstel van een drama zonder vrouwenrollen) uitgeschreven door de Maat schappij: Moedertaal en Broedermin te Nevele. Ingezonden stukken: N° 1. Jacob Van Arlevelde, drama in vijf Indrijven, kenspreuk: Jacob VanArtevelde heeft dan toch eindelijk zijn standbeeld. N° 2. Loon naar werken, drama in twee bedrijven, ken spreuk: liet Tooneel is de schole des volks. N° 5. Digt bij Waterloo, drama in twee bedrijven en drie K. L. M. Uitslag tafereelen, kenzin N° 4. I ader en zoon, drama in twee bedrijven, kenspreuk: Kan hij die wil? N° 5. Liefdenijd, tooneelspel in twee bedrijven, kenspreuk: Laat mij mee doenals 't u belieft?

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2