Verscliiïlige Tijdingen. Kunst- Letternieuws. Officiële Akten. Donderdag namiddag, buiten de Rijssolpoort, is er een ongeluk gebeurd. Zekeren genaamden Karei Vergracht, een bejaard manis door het peerd van eenen officier der rij school omvergeworpen geweestde ongelukkige man heeft een stamp op de borst ontvangen, men heeft hem dadelijk naar het burgerlijk hospitaal gedragen. Men vreest dat hij het niet zal kunnen ontsnappen. GenaamdeVandewalle,Henri, oud 58 jaren,boerenwerk man, gebooren en woonende te Couckeiaere, die op 49" dezer, te Voormezeele, achter den peerdeuslal van boer Gon- tier, alle de kleederen van de dienstboden gestolen had, is den zelfden avond door de politie onzer stad aangehouden geweest; hij was nog drager van bijna alle de gestolen voorwerpen. De dader het flalles bekend.Hij was reeds nog veroordeeld geweest vo'or diefte. Ileel Nederland, zegt het Wandelsblad, van Antwerpen, viert op dezen oogenblik feest voor de gelukkige verlossing van het fransche juk, in 1813. Men kan zicb g(en gedacht maken van 't geen die Oranje-feesten, heel 't land door, zul len zijn. De dagbladen vertellen er ons wonderen van: ieder een viert feest, van den koning tot den geringste» onderdaan. Onder de dichtstukjes, die ter dezer gelegenheid uitkwamen, verdient opgemerkt te worden, dat van den hier zoo bekenden J. Van Lennep. Het slot van zijn litd kan ook voor ons, Vla mingen, dienen. Zie hier wat de dichter aan de Franschen zegt En, Fransche buurman, hoort gij nu Van onze feestvreugd spreken, Denk niet, dat we onbeleefd en ruw Ons toonen w illen jegens u Of oude veten kweeken O neen! wij blijven goede maats; Doch elk bewaar zijn eigen plaats. Gij hebt ons dikwerf dienst gedaan: Vaak hebben we u van nooden Volhard dan, om ons bij te staen: Voer ons uw koks en kappers aan Vooral, uw leste moden Maar laat ons liefst voor 't ooviig hier Steeds vrij in eigen huisbestier. Een fransch blad meld dat eene talrijke familie en vele vrienden dezer dagen het iijk van zekeren heer Taffut, grond- éigenaar in de gemeente Saint-Pierre-d'Entremont, die den voorigen dag eensklaps was overleden, naar zijne rustplaats vergezelden. De priester was bezig met de mis, toen men eensklaps uit de kist een vreemd gerucht vernam ht t deksel werd afgeschroefd en men bespeurde dat de heer Taffut nog in leven washij werd naar huis gebragt en verzorgd, den volgenden dag liep hij op straat. M. de Senateur Vanwoumen is, in zitting van den Se naat, van Donderdag, tot lid benaamd geworden der bijblij vende Kommissie van openbare werken. Men heeft in het ministerie van justicie bestatigd dat er omtrent 120,000 vreemdelingen in België woonen, zonderde reizigers der hotels mede te rekenen. De Engelschen maken de meerderheid van dit getal uit, men telt er 34,000. Daarna komen 25,000 Franschen, 20,000 üuitschers, 16,000 Hol landers, enz. Deze cijfers, die natuurlijk maar van ten naasten bij zijn gerekend en heel veranderlijk moeten zijn, bieden nog al belang aan. Men gelooft dat, na Napels en de badste den, Brussel de stad is waar het vreemd element het meest in zulk eene evenredigheid voorkomt, te weten 17,000 a 18,000 op 300,000 zielen. Onlangs schreef een landbouwer, lid eener landbonw- maatschnppij, aan den voorzitter van die maatschappij, zon der de minste kwade inzigten, den volgenden brief Mijnheer de graaf, Ik ben op de jaarmarkt van Weiteren geweest en heb ii verkens van uwe soort gevonden; er waren uitnemend <i veel beesten, en ik was zeer verwonderd van u daar niet te zien. Alle maatregels zijn genomen om bij middel van vastge- maakten luchtbal aan de bevreesde tnenscheneene luchtreis te laten doen. Den toekomenden zomer stelt de ingenieur Jules Sfguirzich voor van 14 reizen daags van de Place de la Con corde tot aan het Boiogne-bosch le doen. De plaatsing van dit nieuw getuig zou 600,000 fr. kosten, en dan jaarlijks 140,000 van onderhoud. M. De Laet, van Antwerpen, heeft in de kamer den eed in het vlaamsch afgelegd. Hij heeft gezeidIk zweer de Grondwet na te leven. Dat een vertegenwoordiger van het vlaamsch volk de taal van zijne magtgevers in's lands Kamer mag spreken daar valt niet aan te twijfelen: doch na het geen voor het hof van appel van Brussel voorgevallen is, zien wij met genoegen het grondwettelijk regt der Vlamingen voor de wetgeving beves tigen. Dezer dagen is eene brochuur verschenen dragende voor titelBe la nécessité de maintenir l'enseignement de la langne flamande dans les arrondissements de Dun- kerqne et d'üazebrouck, par C. de la Roière, ancien maire de la ville de Bergnes, membre de l'Institut des provinces, etc. Dit werk, zegt den geleerden schrijver, was gemaakt oirt voorgedregen te worden in het Congres der afgevaardigde van de wetenschappelijke genootschappen gehouden te Parys in Maarte maand jongstleden. Welk verschil bij velen der hoog geleerden van Belgie zelve alwaar ongelukkiglijk de Vlaamsche taal zoo verwaar loosd wordhier wilt men ons met alle geweld en op alle zijden des lands tot over het hoofd verfranschen, en men ziet in Vrankrijk zelve, tot in het groote Parys toe, toont men aan dat in Fransch-Vlaanderen het behouden aanleeren der Vlaamsche tual hoogst noodzakelijk is. Welk eene les voor de verdoolde Vlamingen. De heer P. Lansens, letterkundige te Couckeiaere, is lid benoemd der akademie van oudheidkunde van Westphalèn (Pniissen), waarvan de zetel te Paderborn is. De heer F.-J. Blieck, thans te Wervick verblijvende, heeft het derde deel zijner Mengelpoezij ter perse gelegd. Deze uitgave is niet bestemd voorden handel, maar om ver spreid te worden in geschenk-exemplaren ten gevolge der aanvragen, vrachtvrij te doen aan den schrijver. Koninglijke besluiten van 11" November staan toe Eene toeiaag van 400 fr. aan de maatschappij De Vlaam sche Ster, van Yper, om haar toe te laten hare veftooninge.n voort te doen Eene toeiaag van 400 fr. aan de maatschappij Kunstbare Minnebroeders, van Meenen, om haar te helpen de onkosten te bedekken van eenen dramatischen prijskamp, dien zij voor st! It in te rigteri Eene toeiaag van 500 fr. aan de dramatische maatschappij De Noordstar, van Blankenberghe, om haar toe le laten hare vertooningen voort te doen. Een Koninglijk besluit van zelfde date bemagtigd het Koninglijk Gesticht van Meessen, zes-en-dertig dochters van overledene of verminkte soldaten in den staats-diens, te aan- veerden. Bij Koninglijk besluit van 12" ditö wordt de werkmans dekoratie van 2d<3 klas, aan de volgende nijverheidswerklieden verleent Emmanuel Florentyn, 66 jaren, getrouwd, timmerman te Yper Joannes-Leonardes De Ceuninck, 51 jaren, getrouwd, blek- en zinkslager te Yper Constantinus Scheire, 45 jaren, getrouwd, vier kinderen, gareelmaker te Langemarck Franciscus Lybon, 72 jaren, getrouwd, leertouwer, te 44- veringhem.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2