Verschillige Tijdingen. Deze hceren, na hun noenmaal in het Hólel de la Chatellenie genomen te hebben, zijn ten o ure naar het lokaal der Vlaam- sche Stei(in de zaal van Apolio) de leden gaan vinden die aldaar aan het repeteren waren. Na aan deze kennissen uit de hoofdstad hunne fraaije gedekoreerde zaal en looneel geloond en hen het kunstig geschilderd gordijn te laten be wonderen hebben, schaarde men zich in het ronde en den heer Voorzitter der Verbroedering, na eene warme aan spraak, waarin de Vlaamsche Ster algemeen gekent en gewaardeerd zijnde, en dezelve uit verbroedering willende vereeren en nauwer de reeds bestaande broederbanden te sluiten, ontrolde het Diploma van Eerelid, en de voor zitter der Vlaamsche Ster het kenteeken der Verbroedering op de horst hechtende, werdt het hem opgedragen als ver dienden loon over de lange en voldoende diensten door hem en de zijne aan de Vlaamsche Zaak locgedragen. Onnoodig te zeggen dat deze onverwachte hulde dc leden der Vlaamsche Ster zeer gevleid hebben en dat dit aanleiding heeft gegeven tot de broederlijksteabetoogingen. Maandag avond, ten 3 ure, in de S' Jacobs-kerk, had het jaarlijks Sint Cecilia-lof, met volle orkest, pjaats. In lang heb ben wij in betere uitoefening niet tegenwoordig geweest, ook waren het allen liefhebbers van de beste soort die het orkest uitmaakten. Het was lang dat wij geene symphonic gehoord hadden eh welwij hebben niet verlooren met te hebben moeten wachten. Zoo men ons verzekerd, zou deze verzameling artiesten zich voorstelleu hunnen kring uit te breiden en builen hunne fa- miljen nog eere-leden aanveerden om jaarlijks eenige Concerts in besloten gezelschap te geven. Wij juichen uit er harte deze gedachte toe, want wij bezitten in Yper vele goede muziekanten en het ware jammer het waar talent in de helaas beslaande onverschilligheid te laten begraven Na het lof zijn de hceren liefhebbers naar hun lokaal, de afspanning den Olifant, gegaan, alwaar er eene welvoorziene tafel wachte. Dat feestjen, ter eere van Slc Cecilia gevierd, is uitermate wel vergaan. Ten zeiven dage was er, voor dc zelfde gelegenheid, ook feest in de herberg 5' Laurentius: de muziekanten van het hoog-zaal onzer hoofdkerk waren er insgelijks op een treffelijk soupé uilgenoodigt. Wij verstaan geheel goed dat als men een geheel jaar muziek gespeeld heeft voor Slc Cecilia wel men eens een avond mag ter zeiver eere eten: het is niet aange naam voor d:oore, maar de neus en de keel mogen ook wel eens hunne beurt hebben (het is onze denkwijze, wij weten niet wat een ander meent). Maar wij weten wel dat het de meening ook is der heeren muziekanten der Pompiers, want Dinsdag avond, in het Sint Sebastiaan-liofwas er insgelijks eene lekkere bert ter eere van de Heilige muziek-speelster Cecilia hun voorbereid. On noodig te zeggen dat zij er eere aan gedaan hebben, want op zulke omstandigheden zijn er niet veel stijfhoofdigen Dewijl wij bezig zijn met over smulpartijen te praten, zeg gen wij dat wij in ons laatste nummer, bij gebrek van ruimte, de twee feestjcns niet aangehaald hebben der twee maatschap pijen rhetorica onzer stad een diné in de Tournier voor de Kunst is ons vermaak, en een soupé in den Salon voor de Vlaamsche Ster. Wij weten niets bijzonders over dc Fourniers-feestmaar over deze der Vlaamsche Ster, weten wij dat men aldaar zich allerbroederlijkstverlustigd heeft en dat deheeren genoodigden zeer te vreden over hunnen avond, redelijk laat het gezel schap verlaten hebben. Het programma der vertooning van heden avond, door de Ster, in Stadslooneelzaal gegeven, is verschenen. (Zie onze vierde bladzijde.) .a, Buiten de drij stukken, bestaande in 4 bedrijven, zijn er nog eene Romance en eene komieke Scène voor tusschenspc- len. Wij mogen er met voldoening bijvoegen dat den heere Ai lhur Van Elslande, thans muziekmeester te Turnhout, er* voormaligen orkest meester der maatschappij, ter gelegenheid zijns verblijfs voor eenige dagen alhier, zich met het bestier van hel orkest gelast en dat hij met eenige kundige muziek stukken zijns vernufts het publiek zal vergasten; vergeten wij niet te zeggen dat het volle orkest is, het is te zeggen dat de liefhebbers van goed muziek ook zeker mogen zijn een aller— besten avond door te brengen. Heden avond is het de Kunst is ons vermaak, hare beurt te vervullen op het Veurensch festival. De avond zal bestaan uit: Alles is maar een gedacht, blij spel I bedrijf; Vaarwel, romance; De zoon van den Gehan gene, drama, 1 bedrijf; De Vondeling, romance, en Twee hanen en een henne, blijspel, 1 bedrijf. Wij wenschen deze liefhebbers zooveel succes als deze der Vlaamsehe Ster, op 25" October laatst aldaar behaalden. S"> CECILIA, TE NIEUW KERKE. Lezer, gij moet niet denken dat het maar in de sleden alleen is dat men de feest van S,s Cecilia vierdt, neen,in de buiten gemeenten weet men ook zich eens goed te verlustigen. Maandag laatst, te Nieuwkerke, 's morgens ten 9 ure, ver- eenigden zich de muziekanten, in groote kleeding, in het Gemeente-huis, deden eene wandeling rond het dorp, eenige schoone stukken spelende, en na hier en daar gerust te hebben begaven zij zich bij de wwe Van Eecke, alwaar een prachtig maaltijd hun wachtte. Aan het derde gerecht, werdt er eene romance door een jong juffertje gezongen, van deze zangen die de vrouwen alléén ons kunnen zingendan in den loop der feest lieten er zich nog andere liefhebbers hooren. Ten 7 ure 's avonds begon het bal. Dit bal, lezer, mogt door zijne levendigheid vergeleken worden aan de schoonste danfeest die men in de steden ontmoet. Dansers en danseressen vermaakten er zich tot diep in den nacht. 'S anderdaags was het nog eens feestdc leden der Muziek vereenigden zich op nieuw en ledigden onder het zingen eeniger romancen en an dere muziekstukken, een goeden beker in nagedachtenis der feest van dén dag te vooren. Wij zien geerne dat deze Maatschappij helpt in den alge- meenen geest van vooruitgang werken; de vriendenbijeen komsten waar men de gelegenheid vindt zich van nabij te leeren kennen; waar men in een edel vermaak zijn geest ont spant om eenige uren zich aan den dans over te geven, zijn zeker van die gelegenheden die veel bijbrengen om de vriend schap in der menschen herten te stortenen wat heeft de mensch anders noodigop deze wereld dan voldoening, en in voor- of tegenspoed een vriend om luk of kommer te deelen Wij wenschen de Maatschappij geluk over hare medewer king in de volksbeschaving en wij bedanken deze heeren herlelijk over haar aandenken aan eene rhethorikers-maal- schappij onzer stad Yper, die de eer heeft genoten een eere- dronk over haar welvaren doorn te zien voorstellen. I. Het bisdom Brugge komt een zijner verdienstigste priesters te verliezen. De heer pastor-deken Tanghe, gewezen sekretaris des bisdoms, lid van den bisschoppelijken raad en prosnijno- dalen onderzoeker, is Woensdag avond te Brugge overleden, aan het gevolg van eene geraaktheid die hem sedert ver scheidene maanden bedreigde. De heer Tanghe was in 1807 te Iseghem geborenen had dus den ouderdom van 57 jaren bereikt, Verlrdene week is er te Lauwe, bij Kortryk, een be- treurensweerdig ongeluk voorgevallen. De genaamde Alfons Vandevelde, een I9jarige jongeling, vleeschhouwer te Lauwe, was, na de repetitie van het. muziek, waarvan hij deel maakte, met een makker naar de Leye geV gaan, zeggende dat hij zich naar zijn ooms te Wevelghetn moest begeven uit dringende zaken; aan de Leye gekomen, zijnde klopte hij aan den overzet, doch zij waren reeds te bed,

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2