Verschillige Tijdingen. Nu is deze Maatschappij aan 't studeren van andere stukken om, in Stads-Theaterzaal, in het kort nogeens een alleschoon- sten Tooneelavond op te voeren. Toen wij in ons laatste nummer, sprekende over het ver schil der menschcn, het eene jaar bij het andere, hetzelve op ons korps kanonniers toepasten, waren wij teenemaal in zijne voordeeien mis: Maandag avond, ten 5 ure, in de estaminet de Gouden bolle Rekolleltestraat alhier was er een prachtig' banket dooi' onze kanonniers ingerigt waar op de heeren P. Boedt, Majoor-Kommandant der Burgerwacht, en Ramocn, Kapitein-Kommandant der Sapeurs-Pompiers, als ook Leopold Uewaele, 1° prijs der schoonste roos in de laatste Septi mber-feest te Brussel uitgenoodigt waren en hetzelve met hunne tegenwoordigheid vereerden. Dat regt broederfeest is vergaan onder de warmste vriendschapsblijken. Ter dier gelegenheid overhandigde men de jaaelijksche Gouvernements-prijzen aan de overwinnaars in de cijbelschie- tingen van verleden zomer. M.Leopold Uewaele,die voorzeker een kundige schutter is, werdt nogeens met den eersten prijs vereerd; de tweede viel te beurt aan den heer Criem, en de derde aan M. Bulle, aile drij kanonniers bij de halve batterij. Elke schutter had 61 ballen te verschieten gehad; daarmede schooien M. Dewaele 309 punten, Criem 434 en Bulle 412. De prijzen bestonden 1° prijs, een Flobert-Pistool, groot mo duul,- 2° pi'., een idem, 5" pr., een zilveren verguld Sterre- épinglet. Eene opregte verrassing werdt, bij het overhandigen dei- prijzen, aan den heer Henri Ceriez, wagtmeester, gedaan. BI. Dewaele, zoo onbaatzuchtig als behendig, boodt hein zijne Pistool-Flobert, welke hij kwam te ontvangen, aan, als be wijs der achting en aangekleefdheid die dezen heer zich had weten aan te schaffen bij alle de leden der halve batterij en van het bataillon der l'persche burgerwacht. De wijze op welke dit geschenk den heer Ceriez werdt aangeboden, geeft dubbele waarde aan hetzelve; ook was hij zoodanig getroffen dat hij (gewoonelijk nog al los van tong en fijn in zijne uit drukkingen) geen woord vond om op deze broederlijke en achtingbetuigende belooging te antwoorden! Den kommandant van het korps, BI. Joye, nam deze gele genheid waar om de schoonheid van het gedrag van Dewaele, en de verdiensten van Ceriez te waardeeren, met aan den eerstgenoemden een zilveren vergulde Sterre-épinglet op te dragen, ten einde de geheugenis dezer feest hem voor altijd zou bijblijven. Onnoodig te zeggen dat dit feest, een der schoonste is ge weest die nog door de halve batterij werdt gevierd en dat do heeren uitgenoodigden wel te vrede en zeer voldaan na een ruimen tijd hetzelve maar verlaten hebben. In alle ernstige plegtigheden ge treur en hier en daar soms grappen. W anneer nu het hierboven beschrevene feest geeindigt was trok iedereen naar zijn buis of op een ander, dat willen wij niet vaststellen. In dergelijke omstandigheden gebeurd het ook dat den eenen den anderen naar huis geleiden. Drij dezer heeren over de Botermarkt trekkende, moest er een hij de pomp eene natuurlijke noodzakelijkheid voldoen (want ais men drinkt, zweet men het gemeenelijk niet allemaal uit.) De andere twee trokken de Sterrestraat in maar op het einde ge komen zijnde en hunnen gezel niet hoorende achter komen, keerden zij op hunne stappen terug en vonden BI. X**** daar nog altijd staan. Blaar waar blijft gij dan? Ik heb nog niet gedaan. Het is reeds 40 minuten dat gij bezig zijt. Ik weet het wel, en het verwondert mij ook, want ik heb toch zóó veel niet gedronken. Blaar onnoozel hoofdhoort gij niet dat het de pomp is! En inderdaad, als men bij de pomp (die eene fontein is) gaat luisteren, hoort men een gedurig waterloopen. Was het van zijne kamaraden niet, onze kanonnier stond er misschien nog. Woensdag was er soupé, bij de Verevnigde Vriendenin Sl Laurent, in de Hondstraat, men vierde er het jaarlijkscli feest. Onnoodig te zeggen dat men er zich goed vermaakt heeft. Wij treffen een allerschoonst artikel aan in Advertentie- Blad van Yeitrne, over de laatste vertooning aldaar gegeven door de Ypersche Tooneeimaatschappij de Kunst is ons ver maak. Het spijt ons dat de ruimte hier ontbretkl om dat artikel in zijn gein el na te drukken omdat wij onpartijdig voor wat onze beide rhetorika-genootschappen in alles willen te werk gaan doch nood heeft geene wetten. Trachten wij dan in het kort de voornaamste aanhalingen onzelezeren mede te deelen. Na den uitleg der drij stukken Alles is maar een gedacht, de Zoon van den gehangene en Twee hanen en eene henne, zegt de schrijver veel goeds der heeren Caiiliez, Hennaert en Laurie, die inderdaad voor goede spelers bekend zijn. Blen is insgelijks zeer te vreden over de romancen door BI. Hennaert gezongen. Wat de overige leden aangaan, deze ook krijgen elke op zijne plaats lof volgens verdiensten. Wij zijn fier over Yper, onze twee Blaatshhappijen hebben te Veurne blijkens van bekwaamheid gegeven en de faam onzer stad ongeschonden blijven behoudendat is schoon en vleijend Te Meenen zijn er dezer week, buiten de Yporpoort, twee ongelukken gebeurd. Een steenhouwer (knecht bij BI. Lapiere-Vandevyvere te Yper) bezig zijnde op het kerkhof met den bovensten steen op eenen grafzerk te plaatsen, werdt eensklaps door denzelven getroffen. De koord van het wind- haas brak cn de steen slibberde langs zijne regterzijde en verpletterde hem de hand. Blen heeft hem met den laalsten trein naar Yper vervoerd. Bijna op denzelfden stond werdt er een man van Gheluwe op den steenweg van Bleenen naar deze gemeente leidende, door zijnen eigen wagen overreden. Te Aelbeke heeft men, een pul gravende, eene laag houillie- kolen ontdekt. Blen gaat dadelijk overgaan tot de noodige werkingen, ten einde de juiste weerde dezer ontdekking te kunnen schatten. Gedurende d: maand November zijn er 4605 brieven, ten gevolge van slechte adressen, ter zijde geworpen. Van dit getal zijn er 3134, na hunne opening, aan de verzenders kunnen terug gestuurd of aan de bestemmers verzonden wor den 4 474 zijn er in de scheurmand geworpen. Woensdag, 46" dezer maand, is het de 73° verjaardag van 's Konings geboorte. Er wordt langs alle kanten melding gemaakt van grootc verwoestingen door liet hevig stormweêr aangerigt. Te Lon den zijn eene menigte huizen vernield en een zeker getal persoonen gedood. Men noemt reeds een groot getal schepen welke schipbreuk zouden geleden hebben. In eene studie over de langlevigheid van het menschdom, onlangs uitgegeven, is er vastgesteld dat de oudste persoon van geheel de wereld eene vrouw is, te Trier woonende. Zij is in 1740 geboren en is bijgevolg 422 jaren oud. In Amerika is er een man, die reeds 413 jaren telt. Bijna al de levensmiddelen zijn Woensdag jl. op de merkt te Brussel afgeslagen. Om onze lezers een gedacht te geven over de ongeloo- vige magt dat de wind in de laatste storm had, valt het ons maar enkelijk het volgende aan te halen: Opliet kerkhof te Canouville (Frankryk) is er een steen, van 170 kil. zwaar, op een graf liggende, door het tempeest opgeheven geweest en over eene ijzeren leuning van 4 meter 25 cent. hoogte op eenen verren afstand geworpen zonder aan de leuning de minste schade te veroorzaken. In het departement Vaucluse (Frankryk) heeft men in nacht van 9n dezer, vier schokken aardbeving gevoeld; de verschrikte bevolking durft in de huizen niet meer verblijven.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2