fftif lil Vcrschilligc Tijdingen. j II heid van's Konings geboortefeest en ten profijte des Écoles Gardiennes onzer stad. PROGRAMMA. 1° L'Espionne Russe, looneelspel in 3 bedrijven. 2° Le Clou dumont Sl Jeanvaudeville in 1 bedrijf. De Vertooning zal geopend worden met een allerkunstigd muziekstuk. (Ten C 1/2 ure zal men beginnen.) Over acht dagen hadden wij geene plaats meer om een arti kel uit VOpinion, over de uitvoering van 29° November laatst door de Vlaamsche Ster gegeven, na te drukken. Zie hier VLAAMSCH TOONEEL. Op 't oogenbiik dat A'Organe de Courtrai eene strenge kritiek geeft, legen de Vlaamsche Vertooning, Zondag laatst te Kortryk door de Maatschappij deTaalzucht, van Mechelen, opgevoerd, hebben wij de voldoening aan de twee Vlaamsche Maatschappijen onzer stad, welverdiende lofspraak toe te zwaaijen. Aan de heeren der Kunst is ons vermaak, bieden wij hulde over den zoo prijsbaren ievermct denwelken zij tegen hare te genstreefster dezen grooten naieverlwist uithoudt, die sterk medegeholpen heeft om den onwederleggelijken vooruitgang door de liefhebbers van hetVlaamschTooueel in onze schoone stad verworven, te weeg te brengen. Wij behouden voor later onze opmerkingen over de vertoo ningen der Maatschappijen welke deel aan het konkours nemen. Wij zullen wachten op de juiste en onpartijdige oor deelvelling van den jeu ij, want wij zouden vreezen door ons verslag eenigrn indruk te maken op de uitspraak dat de kam pende Maatschappijen van hem verwachten. Wij zuilen dus ons te vrede houden met het overgroot succes, Zondag laatst door de Vlaamsche Sier üehaald, aan te stippen. En eerst en vooral maken wij ons kompliment aan de onvergelijkelijke' werkzaamheid van het bestuur en aan den onvermoeibaren ieyer der leden die, na den 29" November eenen allerschoonsten Tooneelavoud gegeven te hebben, reeds eenen anderen voor 6" December aankondigen, samengesteld uit 5 nieuwe stukken Het is door zooveel werkzaamheid dat de jonge Maatschappij vruchten plukt. Het talrijk publiek, aan wie Lieske zoo bevallen had in Eene Boere Vrijagie had niets van zijne begeestering verloren voor Tamboer Janssens,die van zijnen kant blijkens gegeven heeft eener onvermoeibare levendigheid. Niettegen staande het lang aanslepen der verandering des dekors, ieder- j een heeft willen het laatste stuk, en tot de laatste scène zien. Ja, Lieske is bekoorlijk, en zou nog beter zijn, indien zij oplette omzich van denYperschen tongval geheel te ontmaken. Robrecht en M. Devroom verdienen onder dit oogmerk allen lof. Het ware onregt aan Janen de boei' niet le zeggen hoeveel zijn spel, die ons M. Van Doesselaer van Antwerpen, herrin- nerd, leven en geestigheid aan het gevrocht llolsebotste van Van Peene, gegeven heeft. Nogtans hebben wij er eenige overdrevenheid in bemerkt, zekere schreeuwen die le gemeen voorkomen om door Wannes de koewachter aangenaam te kunnen uitgedrukt worden. Het natuurlijke heeft ook zijne overdrevenheid. In 't kort, wij zien liever Janen dan Wannes, alhoewel de eene zoowel als de andere rol ons het grootste plezier heeft gedaan. Wij zouden hel hierbovenstaande artikel in ons bladje niet ovegenomen hebben, hadde het niet geweest om eenige vijan den der Vlaamsche beweging den mond te stoppen en te toonen dat zij de zinsnede teencroaal verminkt hadden met dit artikel naar hunne mode te vervlaamschen. (De redaktie De heer Ed. Van Biesbrouck, kantonale opziener van het lagere onderwijs, zal, Maandag, 21° dezer maand, zijne open bare conferencie over de grondbeginselen der landbouw wetenschap, voortzetten. De spreker zal namelijk handelen O ver de samenstelling der bebouwde aarde, over de opzoe king der werkelijke en onwerkelijke sloffen in de aarde en ver de wijze hoe de planten hun voedsel nemen in de arde Deze openbare conferencie zal in het vlaamSch gegeven worden, in de groote zaal van het Stadhuis le Dixmude, tot bijwoonen van welke allen landbouwer uitgenoodigd'wordt, De zittingen van den Senaat zullen voortaan 's morgens plaats hebben, in plaats van 's namiddags. Het gouvernement heeft 254,654 fr. 94 c. schadeloos stelling betaald aan de landbouwers, wier beesten in den loop van 1862, ten gevolge der ziekten, werden afgemaakt. In Oostvlaandercn heerseht de ziekte het sterkste: 61 peerden en niet minder dan 1,134 hoornbeesten bezweken, hetgeen eene weerde verbeeldt van 77,244 fr. 03 c. De longziekte zet hare verwoestingen tusschen het vee, op eene schrikbarende schaal, voort. In 1858 beliep het getal der ziekten 1,729 in 1859, 3,254 in 1860, 2,775 in 1861, 3,423 in 1862, 3,553. Den 9" December is er in de wooning van den hertog van Bruswyck, te Parys, een diefstal gepleegd van 8 millioen. De vlugt van een dienstknecht deed dadelijk zien, dat hij den diefstal gepleegd hadook zond men onmiddelijk zijn signalement aan at de besturen der telegrafische liniën met bevel hem aan te houden en zich meester te maken van al de weerden, welke hij in zijn bezit zou hebben. Ten 2 1/2 ure meldde eene telegrafische depeche uit Bou- Iogrte-sur-Mor, dat de dief le Boulogne door den policiedrom- missaris van den ijzeren weg dier stad was aangehouden; dat hij de gestolene diamanten en weerden bij hem gevonden had, en dat hij ter beschikking der poücie van Parys werd gehouden. Een hertverscheurend schouwspel leveren de omstreken van Elburg (Holland) op. De vreeseiijke storm, die Donderdag woedde, groeide in den nacht tot orkaanwoede aan. Men kan zich eenigermate voorstellen, met welke hevigheid het water opgejaagd werd, als men bekend, dat Woensdag eenige vaar tuigjes van geringen diepgang nauwelijks de haven konden binnen komen, en nu na weinige uren de volzee tegen de kruin der dijken steeg. Van oogenbiik tot oogenbiik steeg het gevaar; schrikbarend werden de dijken gebeukt, de wind zweepte de golven steeds hooger, en eindelijk stortte het wa ter met breede stroomen in den lagen polder neder. Weinige uren waren voldoende om geheel Oosterwolde, Doornspyk en de omstreken van Elburg, zoover het oog reikt, in eene zee tc herscheppen. Dat door de verschillende besturen alles aange wend werd, om den nood zoo mogelijk te keeren, gevoelt ieder, die zich de beide vloeden herinnert, welke wij in den verloopen winter verduurd hebben. In bijzonderheden kunnen wij nog niet treden; de ramp is groot, de schade is ontzettend. Er heerseht eene hevige koude in Schotland. In de om streken van Edimburg is de grond met sneuw bedekt. In de omstreken dier hoofdstad bestaan er heiden, waarin een vee hoeder door de koude is omgekomen. Het lijk van dien onge lukkige is slechts eenige dagen na zijn overlijden, onder de sneeuw teruggevonden. De dagbladen bevatten eenen brief van den Koning van Griekenland aan zijn vader den Koning van Denemark, om hem zijne aankomst in Griekenland te melden; die brief be gint met de woorden Mijnheer mijn broeder. Men zou niet verder kunnen gaan in den eerbiedvoor het etiquette Bij Koninglijk besluit van I" dezer, wordt de heer Is. Neelemans, nijveraar teEecloo, koncessionnaris verklaard van eene spoorbaan van Kortryk naar Denderleeuw, langs Aude- naerde en Sotteghem, en van eene andere spoorbaan van Geeraerdsbergen naar Nieuport, langs Audenaerde, Wacre- ghem, Ingelmunster en Rousselaore. Londerzeel is in verslagenheid. Een ontaarde zoon komt zijne moeder te verwurgen. De dader is reeds vast; men heeft hem naar Brussel vervoerd alwaar men dadelijk zijne onderzoeking beginnen hoeft. De Great Easterne gaat te Frankfort in loterij gesteld worden. Sedert lang bestaan erop den spoorweg rijtuigen van I" en 2° klas met afzonderlijke plaatsen voor dames. Men vraagt, en in regte, waarom die maatregel ook niet op de rijtuigen van 3° klas wordt toegepast. Wij vernemen dat de fransche Noorderkompagoie deze verbetering reeds heeft bevolen.

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2