Vcrschilligc Tijdingen. Kunst- (t Letternieuws. Officiële Akten. STAATSSPOORWEG.BERIGT. Drie-Koningendag is er alhier, buiten de Tempelpoort, in den put, nog bestaande bij de magazijnen van M. Ellebout, een ongeluk gebeurd. Omtrent de tien ure des morgens, zijn er twee zevenjarige kinderen aldaar op het ijs gaan spelen en één van hen is in eene lomme gevallen en verdronken. Dade lijk is er hulp toegesneld en het jongsken met eenen haak op- gevischt, doch het was te laat, de koude en de verstikking- hadden er een lijk van gemaakt. Hedenavond, in Stadszaal heeft de 2° Vertooning van het Tooneelkundig Festival plaats. De Maatschappij die hare beurt komt vervullen is Moedertaal en Broedermin, van Nevele. De stukken Mei avoiul en Mei morgend of droefheid en vertroosting, drama in 2 bedrijven, en Frans F/als en Van Dyck, blijspel met zang in 2 bedrijven, door P. Geiregat, zul len vertoond worden. De heeren liefhebbers die deze twee stukken komen vertoo- nen zijn als goede spelers gekend dus mogen wij ons aan iets goeds verwachten. Slaandag avond, ten 5 1/2 ure, geeft de YLAAMSCHE STER hare 3° abonnements-vertooning in de zaal van Parnus- sus. Het programma, op onze 46 bladzijde, beloofd een aller- aangenaamsten avond. Deze ware liefhebberen spannen alles in om de goede faam die zij genieten gestand te houden. Het nieuw stuk Oqarita beloofd allerluisterlijkst te zijn ook is er niets gespaard om het publiek met iets wonders te vergasten. Indezen Tooneelavond komen de juffers liefhebsters, die met zoo veel ziel de Vlaamsche zaak op het tooneel helpen ondersteunen, alle drij op het tooneel om door hare kunde de toejuichingen van het Ypersch publiek te helpen inoogsten. MINISTERIE VAN OPENBARE WERKEN. Ten beginne van 1" Januarij 1864 zal de statie-klok 10 minuten op voorhand het vertrekuur der treinen van den Staatsspoorweg aankondigen. Men herinnert den reizigers dat de bureelen van aflevering der reisbriefjens en de inschrijving der pakkaadje open zijn een half uur voor het vertrekuur der treinen, en dat 5 mi nuten voor het vertrekuur de pakkadje-bureelen gesloten zijn. Verleden Zondag heeft men op het grondgebied Beveren, tusschen de herberg het Speelgoed en de hofstede der kinders Lievens, tusschen Beveren en Rousselaere, een persoon ont dekt die, zoo 't schijnt, daar in staat van dronkenschap in slaap was gevallen. Toen men hem ontwaarde, had hij opge houden te leven: hij was vervrozen. Berigt aan de gene- verdrinkers. -Den Koning heeft den 2a" der verlcdene maand een wetsontwerp geteekend dat de militaire substitutie per arron dissement toelaat. Indien dit ontwerp zonder uitstel gestemd werd, zou den prijs der substituanten voor de ligting van 1864 onmiddelijk van twee derden verminderen in de gemeen ten van min dan 20,000 a 25,000 zielen. Men weet dat heden daags de substitutie doorgaans onmogelijk is in de kleine gemeenten. Te Brussel kost zij omtrent 500 fr., teSchaerbeek 800, elders 1000 fr. Dat is eene der menigvuldige onregt- veerdigheden der tegenwoordige militie-wet, welke het minis terie ongelukkiglijk nog niet voornemens is zoohaast te laten veranderen. Den 5" Januarij was men te Dendermonde op het punt eenen man te kisten, dien men dacht overleden te zijn aan eene schielijke beroertedoch toen men den doode aanraakte, hief hij den arm naar omhoog. De aanwezige persoonen liepen verschrikt weg. Na dat men wederzijds van zijne ontroering bekomen was, ging men ettelijk pinten ledigen op de gezond heid van den verezene. Het departement van openbare werken heeft, zegt men, besloten de volgende hervormingen in te voerenEr zouden waggons van derde klas gevoegd worden bij de sneltreinen; rijtuigen van tweedeklas zouden voorde lookers worden be houden, de kleuren der postzegels zouden veranderd worden, zoodat het niet meer mogelijk zal zijn de zegels van 1 cen tiem te verwarren met die van 20 centiemen. Verscheidene leden der Kamer houden zich bezig met den opstel van een wets-ontwerp dat de vrijheid der drukpers moet waarborgen. Men kondigt ook een wets-voorstel aan tot afschaffing der doodstraf. De tunnel door den berg Cenis zou, zoo als door som migen betoogd werd, binnen den tijd van zes jaren voltooid zijn en 40 millioen fr. kosten. De 40 millioen zijn uitgegeven en binnen de zes jaren zijn van de 12,000 meters, die de lengte van den tunnel uitmaken, slechts 1500 doorgegraven. Sedert cenigen tijd zijn er in het land, en vooral te Ant werpen, valsche stukken van 2 fr. in omloop. Zij dragen de beeldlenis van Lodewyk-Philips, en het jaartal 1845. Een afgrijzelijk ongeluk is op de Noordlijn voorgevallen. De trein bomende van Parys is overloopen geweest door de Express komende van Kamerryk. Men spreekt van 15 dooden en 50 gekwetsten. De wagons stonden in vuur. De trein die te Namen ten 11-42 des avonds inoest aankomen, is slechts ten 2-58 's morgends aldaar aangekomen. In het arrondissement Brussel neemt het getal herber gen en drankhuizen opeene verdazende wijze toe. Een officieel verslag heeft bestatig-d dat er gemeenten zijn, waaronder eene, waar er op 152 huizen, 52 herbergen zijn. Met hooge voldoening ontvangen wij uit het naburige Dix- mude dat Mev. Van Ackere-Doolaeghe, vlaandrens geliefde dichteresse, als cere-voorzitster bij het nieuw opgerigt taal minnend gezelschap de ware van Dugse's vrienden uitge roepen is. Wij voegen onze gelukwenschingen bij de warme toejui chingen die deze beslissing dezer maatschappij in hare leste algemeene vergadering heeft te weeg gebragt. Dit jong genootschap heeft reeds talrijke boekwerken voor haar leeskabinet ontvangen, en stelt ijverig hare werkzaamhe den voort. Een koninklijk besluit van 19" December bemagtigt de be sturende kommissie van den beurtweg van Popennehe naar Oostvleteren langs Weslvleteren, gedurende 10 jaren het lol- regt te ontvangen welk op dezen steenweg is vastgesteld. Bij koninglijk besluit van 28" dito zijn benoemd in de volgende gemeenten: Langemarck, schepen M. Elleboudt Oostvleteren, burgemeester M. Poupart, schepenen MM. De- puyd en Decroos. - Weslvleteren, schepen M. Pillaert Proven, schepen M. Vandromme. Rousbriigge-HarinVhe burgemeester M. Dehoucke, schepenen MM. Desaepher en Loncke. JAGT. In eenen brief door den minister van binnen- andsche zaken aan de gouverneurs uilgeveerdigd, verzoekt h ij die function narissen te doen herinneren, dat de iapt op de patrijzen den 31" December gesloten is; die op het'waterwild zal den 1 Mei en die met groot geraas en zonder vuurwa pens den Ij April gesloten worden dat elk ander soort van jag e i e enen van 31" Januarij 1864, zal ophouden locgcla- IC tl IC ZIJ tl

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2