Verschillige Tijdingen. Sterfgevallen. Een goedkoop Toilet. schijnt dat het publiek hoogst te vreden is over de uitvoering der Ypersche liefhebbersde stukken Vader Cats en de Bel- (jiesche Vrijschutter zijn allerliefst om zien, wanneer dezelve met een weinig samenhang kunnen opgevoerd worden. De Boerenkermis, eene operettede hergevraagde Boerenvrija- gie en de Verwaande Klaashebben veel geholpen om de Yeurenaars een opregt vermakelijken avond te laten doorbren gen. Na de vertooning zijn de heeren der twee kunst-maat schappijen als broeders ondereengemengd verschillige cafés gaan bezoeken alwaar men zich verlustigd heeft met eenige keurige vlaamsche en zelfs fransche liederen te zingen. Den heer voorzitter der Veurensche maatschappij heeft ter dier ge legenheid eene aanspraak gedaan waarin men de zuivere va- derlandsche en volksbeschavende gevoelens met regt hoorde waarderen. De heer Leplae zegde onder ander, (betrekkelijk het lied Berenger), dat de Vlamingen met hunne moedertaal te willen hare echte plaats geven, zij voor andere talen niet wilden uitsluitend zijn, en dat zij daarom de fransche volks- minnende dichters wel naar waarden wisten te vereeren met ter hunner dierbare nagedachtenis nu en dan in vlaamsche bij eenkomsten, zoo als deze, eenige hunner liederen te zingen. Deze schoone aanspraak werd geëindigd door eenen lof over de pogingen der beide Ypersche genootschappen, met den wensch van nog dikmaals met dezelve te mogen verbroeder lijken. De Vlaamsche Ster is omtrent ten 2 1/2 ure uit Veume vertrokken, onder het geroep: Leve de Vlaamsche Ster! aangeheven door alle de Veurensche tooneellief hebbers en vele voorname ingezetenen, die tot zóó laat in den nacht het Ypersch rhetorica niet verlaten hebben 1 De Veurensche kunstenaars-liefhebbers, hunne plaats mo gende houden nevens de beste Tooneelgezelschappen, heeft het bestuur der Vlaamsche Ster besloten deze heeren te vragen op eene vertooning om Yper met eenige hunner keurige blij spelen te komen vereeren. Deze vertooning, gezien het ge vorderd saizoen, zou kunnen dienen, in Stads-tooneelzaal, als deelmakend van het abonnement door de Vlaamsche Ster dit jaar uitgegeven. Volgens In t Journal de l'Ouvrier, is het verbruik van ge- never in ons land op eene aanzienelijke wijze toegenomen. In 1830 dronk men in ons land 18,000,000 liters, en in I860 was dit cijfer tot 38,300,000 liters geklommen, dus meer dan het dubbel. 't Is waar dat de bevolking in dit tijdverloop ook bijna ver dubbeld is geworden, doch als men het getal der genevers- drinkers op 1,000,000 schat, dan neemt elk er 38 liters per jaar, en voor de gansche bevolking te samengenomen, be loopt het verbruik 8 liters per hoofd. Er zijn in Belgie 66,319 geneverwinkels, waarvan 13,000 in Henegouwen, 11,033 in de provincie Luik, 8,411 in Oost-Vlaanderen, 6,571 in YVest-Vlaanderen, 5,918 inde provincie Namen, 4,439 in de provincie Antwerpen, 3,135 in Luxemburg en 2,979 in Limburg. Bij deze cijfers moeten nog die huizen gevoegd worden, waar men in stilte genever verkoopt, zonder een patent daar voor genomen te hebben. Den 10" dezer is te Beersse (provincie Antwerpen) overleden vrouw Maria-Elisabeth Van Iloof, weduwe Verhulst, oud 90 jaar en nalatende 126 kinderen, kinds-kinderen en achter-kinds-kinderen. Dat is nog de moeite weerd 1 De Gazelle de Liége kondigt eene tijding af, die door gansch het land met vreugde zal ontvangen worden. 11. K. II. de hertogin van Braband verkeert weêr in gezegende om standigheden. Z. M. de Koning heeft de openbare gebeden verzocht, voor eene gelukkige verlossing. Uit het huwelijk van den kroonprins met de hertogin Maria zijn nu geboren Ludovica Maria, den 18° jFebruarij 1858, en den graaf van Henegouwen, den 12" Junij 1859. Men schrijft uit Yeurne: De maatschappijl Menschlie- vendheid, Société Philanthropique, alhier, heeft deze week haar programma opgesteld en aanveerd voor de aanstaande kaValkade van karnavaldinsdag, ten voordeele van de armen. Men zegt dat het prachtig zal zijn en vele nieuwsgierigen van het omliggende zal in de stad trekken. Welhaast zal het pro gramma het licht zien, en wij zullen er dan over kunnen oor- deelen. De France verzekert, dat de aartshertog Maximiliaan den titel van keizer zal aannemen nog vóór hij zich naar deze hoofdstad begeeft, en dat hij te Parys zal worden ontvangen met de aan de gekroonde hoofden verschuldigde eerbewijzen. Eene steertster, ontdekt op 28" December laatst, door M. Raspighi, begint haastig onzen aardbal te naderen en zal welhaast met blooten ooge aan ons ziglbaar zijn. In Februarij zal zij haren koristen afstand bereikt hebben die zal van 24 millioen kilometers zijn. Het is waarschijnelijk dezelfde die in 1810 werdt gezien in dat geval zou haar loop uit ongeveer 43 jaar zijn. Men leest in een fransch dagblad: Over eenige dagen een reiziger uit den Elzas klom in een rijtuig van Ic klas waar hij een wel gekleede heer vondt. Men begon een gesprekde heer al sprekende over het eene en andere bood een snuifken aan den laatst aangekomen reiziger die hem dadelijk in slaap deed vallen. De onvoorzigtige snuiver bij zijne aankomst in de statie zag alsdan dat hij door zijnen reisgezel 15 duizend fr. in banknoten, 3 duizend fr. in gelde, zijn uurwerk, zijne ketting en zijnen ring ontstolen was. Onnoodig te zeggen dat de dief verdwenen was als eene schaduwe. Te Veurne is den 22" dezer, in den ouderdom van 81 jaren 4 maanden en 13 dagen gestorven, den hcere Karei Do Brauwere, geboren te Nieuport, oud-vrederegter van het kan ton Veurne. MEN GE LOGEN. Wannes, den bakker, stond dezer dagen al vroeg gekleed om met eene koets naar het stadhuis van Antwerpen te rijden en er te gaan trouwen. Op zoo'n dag moet men eigenlijk zij nen kop half kwijt zijn, maar Wannes had hem heel en gansch verlooren. Toen de koets kwam, sprong Wannes er in en reed in ster ken draf naar het stadhuis, en omringd door zijne getuigen klom de bakker ook kloekmoedig den trap op, toen een der getuigen zegde Maar sapristi, Wannes, waar is de bruid nu? Wannes stond als van de hand Gods geslagen, hij werd bleek, groen, geel, blauw kortom al de kleuren van den regenboog kwamen den bakker op het aangezigt: Wel heilige deugdriep Wannes, die heb ik vergeten 1 Als de wind vloog Wannes de trappen af en liet zich in ga lop naar 't huis van zijne aanstaande brengen, die niet weinig zuur zag en een lang gezigt trok, en eenen oogenblik maar niet lang van zin was, Wannes op het stadhuis eenen cavalier seul te laten gaan dansen. 33 annes,33 annes, t is meer gehoord dat de jager zijn geweer en de speelman zijne fluit vergeet, maar dat een bruidegom zijne bruid vergeet, dat gaat ieders gedacht te boren. Een londensch fabriekant van meubelpapier heefteen on doordringbaar papier uitgevonden, hetwelk kan dienen lot stof voor kleederen, het gebruik ervan is even eenvoudig als vernuftig. Het bestaat hierin, volgens den International: Men vervangt door een dun raam dc reepen waarop de rok ken der vrouwen gerond worden. Dit tuig van nieuwe soort

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2