Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. DERDE JAAR, ZONDAG 7" FEBRUAR1J 1864. N- 98 Al de groote gazetten zijn vol der oorlogs feiten van den 3n dezer, tusschen de Ooslenrijks- Prussensche en de Decnsche troepen. In den eersten aanval bij Bustorf, hebben de De- nefszich moedig verdedigt80 hunner soldaten en een kanon zijn in de banden der Oostenrijkers ge vallen. Het verlies bij 't Oostenrijksch en Prussisch leger is nog al merkelijk. Het nationaal gouvernement te Warschau heeft de Polakken bevolen de opstand voort te zetten. Mazini heeft een manifest uitgegeven waarin hij aandringt om op Yenetie te trekken, zeggende dat Oostenrijk onmagtig is tegenwoordig de Italianen tegen te houden. Onze politiek is verward, mén werpt een minis terie w eg en men heeft er geen ander om in de plaats te stellenZoo het schijnt zouden onze libe rale ministers, op 's Konings vraag, hun ontslag ingetrokken hebben. Zondag heeft de Koning, om 1 ure namiddag, in het paleis ontvangen, de minister van buitenland- sche zaken, na een lang onderhoud heeft Z. M. de heer Rogier het groot lint van zijne orde overhan digt. Tengevolge dézer onderscheiding, zalM. Rogier zich moeten onderwerpen aan eene nieuwe kiezing voor lid der kamer. Het schijnt zeker te zijn dat Z. M. het aangebo den ontslag der ministers niet aanvaard. DË TOEKOMST, De brieven voor de redaktie, de boeken om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 26, toe gestuurd worden. INSCHRIJVING Voor Uperen, per drie maanden, fr, 1-00 per jare, Ir. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelt'd. prijs met verhoog van het port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle post-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 cenlimen den drukregelde Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten bureele van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des overslags of anders. Alle intee- kenaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeldjn dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz, der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Het Concert en Bal,Zondag laatst in onze Stadszaal ten pro- fijle van dén armen gegeven, waren opperluisterrijk. In liet Concert zijn alle de artiesten op de hoogte der verwachting van het voortreffelijk publiek geweest. De liefhebbers van "t schoonc hebben Zondag opregt voldaan geweest. Het Bal was ook wonderweerdig door de levendigheid der dansers en danseressen; de overschoone toiletten leverden een betooverend zigt. Men heeft zich zoowel verlustigd, dat dezen die den laatsten man den zak opgeven vertrokken zijn ten 5 1/2 ure des morgens Zoo moet het zijn onze noodlijdende me debroeders helpen met de burgerij een avond vermaak te verschaffen dat sluit de broederbanden tusschen alle de in boorlingen onzer stad, tusschen rijken, burgers en armen. Sedert Vrijdag der verledene week verkeert onzen welbe minden Burgmeester in eenen netelachtigen toestand. God gave dat hij ons mogte behouden zijn en Yper nog lang zijn vaderlijk gezag genieten. Maandag was er, op Stadsschouwburg, vertooning gegeven door de maatschappij rhetorica, Hoop en Liefdevan Ant werpen. De drama Meester en Knecht, van Sleeckx, en het blijspel de Vrolijke Kruiskensdwcj, van werden cr vertoont. Deze heeren liefhebbers doen ons bijna twijfelen of Antwerpen waarlijk de hoofdstad der vlaamsche beweging is. Wij eerbiedigen de pogingen der beginnelingen die het wagen iets goeds te doen, doch er soms niet in gelukken. Maar eene maatschappij van Antwerpen die zich op eenen Kamp-Festival begeeft, met de pretentie om nevens andere maatschappijen op het tooneel te komen, en er niets uitregt die deugt, dat is sterk. Zulke maatschappijon zouden moeten verstaan dat zij meer nadeel dan voordeel aan het vlaamsch tooneel bijbrengen en zij veel wijslijker te werk zouden gaan met nog wat te studeren, naar andere looneolen les te gaan nemen (deze gelegenheid biedt zich in Antwerpen menigvuldig aan). Welaan liefhebbers moed, het is waar, gij zult nog veel moeten leeren maar met moed komt men tot allesvan nu tot dan, vertoont u in het publiek niet meer of gij begaat eene heiligschenderij, gij zoudt maken dat het publiek eea hekel krijge tegen al wat vlaamsch tooneel is! Woensdag is het Ypersch publiek vergast geweest met eea tooneelavond die lang in hel geheugen zal blijven. Het Natio naal Vlaamschtooneelverbond, onder het bestuur van den heer F. Van Doeselaer van Antwerpen, gaf ons drij schoone stukkenRosalinde, eene operette in 5 akten 1 fr. 83 cent. daags, en de Perel der dienstmeiden, twee lieve vaudevillen elk in eenen akt. Alle lof ware hier overtollig, de faam welk dit Tooneelgezelschap geniet zegt genoeg hoeveel bijval het

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 1