GRANDSllALS Verschilligc gen. Officiële Akten. A l'occaslon du Carnaval, BURGERSTAND. SALLE DE LA COUR DE SAINTE BARRE. PARÉS, MASQUÉS 'ar b w wm em ms 9 Le LUNDI 8 et MARDI 9 Février 1864, a 8 heures du soir. Prix d'entree: 50 centimes par cavalier et ses dames Von hare twee laatste stukken dat zij hier, op 5 Januarij, zoo kunstvol gespeeld heeft. Maandag, 25 Januarij 1864. X. De heer Bij hm, kunstschilder te Yper en lid der Vlaamsche Ster, verzoekt ons den schrijver van 't bovenstaande artikel op- temerken, dat de lof er hem in toegezwaaid, grootendeels on verdiend is en dat de bewondering van het publiek over de onberispelijke mise-en-scènc te wijten is aan den verdienstlij- ken Tooneeimcesler der maatschappij M. L. I'ieters. (De redaktle.) Men schrijft uit Dixmude Dc verledene week leidde een landbouwer van Stuivekens- kerke, eenen os door dc stad, toen op hetzelfde oogenblik eene vischkar met twee honden bespannen, kwam aangereden; door het geblaf der honden verschrikte het hoorenbeest en bragt den landmail verscheidene wonden aan het hoofd toe. Verledene week trok Pieter Deseck, tnandemaker te Dix mude, al weenende en kreupelende naar het policiebureel deze arme werkman had op de baan van Dixmude naar Beerst aangerand geweest door drie ingespannen honden, welkers meester,Leopold Treve, rondleurder te Yperen, op het rijtuig zat, het was hartverscheurend 0111 zien hoe die man de braai van het regter been aan flarden getrokken was. Wanneer zal dé Staat of de Provincie eens het gedacht op vatten het gespan der honden te verbieden, om aldus de on gelukken te voorkomen, die wij maar al te dikwijls te betreuren hebben. Het wetsontwerp door de Kamers aangenomen veranderd dc schikkingen wegens de substiluatie in materie van militie. Volgens de schikkingen der in voege zijnde wetten, weet men dal de substituanten altijd moeten genomen zijn in de gemeente zelve van dengene die substitueerde. Het was ge makkelijk die te vinden in de steden maar dit voordeel voor de miliciens was schier onmogelijk voor de buitengemeenten. Het kon immers 'gebeuren, en het is gebeurd, dat er in ecuc buitengemeente twee substituanten gezocht wierden en er maar een te vinden was. Men verslaat wat moeijelijkheden dit aan de eene of aan de andere familie natuurlijk veroorzaken. De ongelijkheid was dus te groot en de klagten welke zij alom verwekte waren al te wettig en te aanhoudend opdat bet gouvernement er eindelijk niet aan dacht in dien staat van zaken te bemiddelen. Het wetsontwerp dat thans aangenomen is door de Kamers, verleent aan alle de ingeschrevenen van een bestuurlijk arron dissement, het vermogen van onder elkander de nummers te verwisselen welke zij rëspektievelijk in de loting getrokken hebben. 'Nieuws uit Chili, van 15 Dec. I860, laat ons de afgrij selijke beschrijving toekomen van den brand der Jesuietenkerk te Santiago, waar er 1931 menschen levende zijn verbrand geworden. Zes of zeven duizend lampen waren ontsteken men vierde er de laatste dag der maand van Maria en omtrent 3000 menschen waren opeen geperst, toen er een transparant in brand gerakende het vuur als door den bliksem aan het bout- werk der zittens en orgel mededeelde. De schrik greep de menigte,en iedereen wilde inééns de deuren uit. Door deze on gelukkige haastigheid vormde er zich welhaast een levende eindpaal voor omtrent de 2;3 de geloovigén.De olie der lam pen nam vlam en stortte een vuurregen op de ongelukkigen, waarvan de kleederen en het hair der vrouwen in brand ge raakten en alzoo van deze opeengestapelde menigte, op korte stonden, een verkoolden hoop maakte en totasch verkankerde. Het zijn meest alle vrouwen en jonge dochters van 15 tot 20 jaren oud. Geen huisgezin in geheel de stad, of het telt ten minste één slagtoffer; er zijn huisgezinnen die er geheel en al gebleven zijn, dat de policie de woonsten heeft moeten doen toenagelen. De stad is gelijk dood. Hoewel men met den eene ongeloovelijke snelheid de lijken van onder de puinen haaldt, dan nog stijgt er een zoo onvcrdragelijken stank uit, dat men vreest aan pest; de verslagene menigte ontvlugt de rampplaats. GEBOORTEN Door Koninglijk besluit van, 15" Januarij 1864, zijn avoués benoemd bij den regtbarik van ln aanleg van Ypre, de heeren E. Vanden Bogaerde, advokaat aldaar, en Dusillion, idem. De Koning, op het voorstel van M. den Minister van bin- nenlandsche zaken, heeft eene kommissie benoemd voor re geling der vlaamsche spelling. De heer Brycx, vrederègter te Nieuport, is vrederegter te Veurne benoemd, invervanging van M. De Brauwere, over leden. De lieer Titeea, advokaat te Brussel, vervangt M. Brycx te Nieuport. van 29" January tot 4 Febr. 1834. Mannelijk geslacht 4) J. te zamen 9. Vrouwelijk 5) HUWELIJKEN. Francois, Henrïcus, slotmaker en Verhaeghe, Sylvie, dienst meid. Buvle, Livinus, timmerman en Vanaerde, Mathilde, zonder beroep. STERFGEVALLEN. Adelaére, Catharina, 70 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Rykeclaerestraat. Cordonnier, Paulina, 29 jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Meenestraat. Dehuysere, Aloise, 51 jaren, bakker, man van Maria Casier, Casselstraat. Ghelin, Coleta, 73 jaren, hovenierster, weduwe van Ludovicus Vanvleteren, S' Jacobstraat. -Verloo, Maria, 39 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Capucinestraat. Merlevede, Catharina, 78 jaren dagloonster, weduwe van Joannes Mailliard, S' Janshospi- taalstraat. Verheylëwegen, llonoré, 46 jaren, brouwer, ongehuwd, Rijsselstraat. Ceriez, Maria, 75 jaren, kant werkster, ongehuwd, Rijsselstraat. Hossel, Petrus, G6jaren, ongehuwd, Rijkeclarestraat. Schot, Constantinus, sergeant bij 't 6° linie—reg', ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Ter- mote, Aloisius, 33 jaren, leeke-broeder, Mondsstraat. Van- dercruysse, Catharina, 63 jaren, kanlwerkster, ongehuwd, Bolfingstraat. Ceuninck, Joannes, 65 jaren, daglooner, weduwaar van Frulda Mesure, Meenenstraat. - Mannelijk geslacht 6) Beneden de 7 jaren, VrouwefiJkfa „j. 4j te zamen 10. MARKTPRIJS VAN YPEREN. AARD der GRANEN' EN'Z. 30 Januarij. 6 Februarij. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. lOOkjJo. verkochtte kwanlilcit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 19,500 22-75 25,100 23-00 Rogge 5,200 15-25 4,800 15-50 Haver 600 16-50 600 16-50 Erweten 1,030 17-71 1,030 17-96 Boontjes 824 17-96 2,575 18-07 Aardappelen 6,000 5-25 6,400 5-25 Boter 270-00 285-00 Un orchestre choisi exécutera les danses les plus nouvelles. LA SALEE SERA BIEN GARAIE.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 3