Yerschillige Tijdingen. Zie hieronder den uitslag van den kamp Groote prijskamp voor I»et Peerdenras. 1" Prijskamp. Voor merriënvan zwaar ras, geschikt voor den landbouw. 1" prijs, Sohier, J.-B., te Langemarck; 2", Capoen, J., te Yperen; 3e, Delbeke, P., te Zillebeke. Accessit: i Coppin, P.-J., te Wytschaete; 2 Bafcop, K., te Vlamertinghe. 2' Prijskamp. Voor ruinpeerden van zwaar ras, geschikt voor den landbouw. 1* prijs, weduwe Carton, te Watou; 2°, Dochy, W., te Langemarck; 3C, Vandamme, A., te Yperen. (le prijs: M. Joye, te Ilouthem zijn peerd het verleden jaar de2C prijs be komen hébbende, deze premie heeft hem niet kunnen toege staan worden). Accessit: i kinderen Dochy, te S' Jan2 Defever, A., te Bixschote; 3 Vermeulen, P., te Langemarck. 5C Prijskamp. Voor veulens van zwaar ras, van één jaar en min. prijs Joye, L., te Ilouthem; 2",Ghesquiere, L., te Yper. Accessit; 1 Vanderhaeghe, L., te Vlamertinghe2 Van damme, A., te Zillebeke. 4° Prijskamp. Voor veulens van zwaar ras, hebbende meer dan één jaar. 1° klas Merriën. I" prijs, Vandamme, A., te Zillebeke; 2°, Vandermcersch, J.-B,, te Neêr-Waesten. Accessit1 Platteeuw, J., te Langemarck2 Dcpoorter, I'., idem. 2" klas Ruins 1° prijs Decorte-Duvtschaver, te Poperinghe; 2% Coppin, P.-F.. le Wytschaete. Accessit: 1 Vandenbroele, D., te Bixschote; 2°, Vermeulen- Boute, te Boesinghe. o': Prijskamp. Ezelras. Hengstezels. De mededingers die zich aangeboden hebben, le klein in getal zijnde en de vereischte boedanigheden niet hebbende, de prijzen hebben niet toegestaan geweest. Gc Prijskamp. Ezelinnen Zelfde aanmerking als hierboven. Wie zegt het, dat wij geene komedien hebben? Buiten de dagelijksche komedie, die hier te Yper zoowel als elders gespeeld wordt, vinden wij dat cr dit saizoen eene soort van overstrooming van spektakels geschied is. Over weinige jaren nog klaagde men over de schraalheid der vertooningen welk men op Stadsschouwburg te gaan zien had, en nu zou men wel beginnen te klagen over het te groot getal. In een klein stedeken als het onze valt zulks moeijelijk, want het is altoos hetzelfde publiek dat men te voldoen heeft, daarom is men genoodzaakt te veel nieuwe stukken te loeren die voor het ingangsteken altijd meer geld kosten dan ze op brengen. Van daar het festival die, wanneer bet geene nieuwe stukken medebrengt dan toch ons andere persoonen dan onze Yperlingen,op de planken brengt, en (i vertooningen verschaft. Dan het fransch gezelschap van den heer Couvreur, die nu reeds drij-en-twintig vertooningen gegeven heeft. Dan de Vlaamsche Ster, die hier ter stede reeds 3 vertooningen gaf dan twee vertooningen van 't Antwerpsch Nationaal; dan twee door de hoeren onder-officieren van ons regement, en dan.... eene buitengewoone door de Al tisten van den Rotten mago, maken te samen 38 Dan blijven er nog twee over door de Vlaamsche Ster te ge ven. Delaatste van haar abonnement in de Zaal en deze die alle jaren ten beneficie der Jufvrouwen Tooneellirfhebsters wordt gegeven; dan nog ten minsten eene in 't lokaal van den Salon dat maakt te samen 41 spektakels onder goede en slechte, want er zijn slechte en onverbeterlijk slechte in dit getal ge weest. Nu het kan niet al even wel zijn. AN at wij bemerkt hebben is dat het fransch spektakel voor het vlaamsch den duim moet leggen, bijna niemand als de franschen spelen, eene volle zaal wanneer er vlaamsch gespeeld wordt: de Vlamingen be ginnen toch smaak in hunne moedertaal te vinden.liet vlaamsch tooneel is de grootste hefboom om het volk de op- regte liefde voor hunne taal in te boezemen en deze heilige zaak te helpen zegenpralen. Men gedoogc dat wij nogeens terug komen over de 2 ver tooningen van Woensdag acht dagen en Dinsdag laatst alhier door het NationaalTooneelverbond, onder het bestuur van den kundigen heerVan Doeselaer,gegeven. Beide vertooningen laten niets te wenschen onder het oogpunt van tooneelkunstmaar de eerste avond gaf ons iets groots te bewonderen de eerste vaderlandsche operette waarvan de schoone woorden vanEm. llosseels en de lieve muziek van Florimond Van Duyze zijn. Het publiek was betooverd, zóó schoon is dat stuk. YVij wen schen de spelers, de schrijvers en den komponist der muziek geluk, en zoo wij iels mogtcn zeggen ware het van den heer Van Doeselaer aan te raden, de eerste maal hij nog alhier eene vertooning komt geven, dat stuk op zijne programma te stel len en wij zijn zeker dat het publiek zoo als Dinsdag laatst in de zaal niet meer zou kunnen. De overige stukken der beide avonden hebben uilermaten veel vermaak verschaft, vóóral de Perel der dienstmeiden, 1 f. 83 c. daags en de Spaarpot. Ziet hier wat wat wij lezen in de Stad IVieuport Zondag, 7" dezer, heeft het Nationaal Vlaamsch Tooneel- verbond van Antwerpen, onder het bestuur van den heer Fr. Van Doeselaer, in het Rhetorika van Nieuport, eene buitenge woone vertooning gegeven die bij het talrijk publiek hoogst aangenaam was en met welgevallen toegejuicht is geworden. Het nieuwe zangspel Rosalinde, door Emm. Rosseel, muziek van Florimond Van Duyse, is meesterlijk gespeeld geworden, even als de lieve vaudevilles De Perel der dienstmeiden en 1 fr. 83 c. daags. Wij onthouden ons aan de een of ander tooneellist bijzon deren lof toe tezwaaijen, allen hebben verdienstelijk gespeeld en een bewijs te meer gegeven dat de Vlamink in Taal en Kunst voor geen ander volk wijken moet. Ten blijke van hooge voldoening heeft M. Meyne, burg meester, namens dc stad aan dit Vlaamsch Tooneelverbond eene herinnerings-niedailie, stads wapens dragende, laten overhandigen na den derden akt van het zangspel, juist wan neer al de Heeren en Dames onder het bravo van de gehcele zaal terug geroepen werden. De heer Van Doeselaer bedankte in zeer gepaste woorden den deken Kesteloot-Deman, die met de overhandiging gelast was, en beloofde Nieuport meermalen met zulke aangename avondstonden te komen vergasten. De minister van openbare werken brengt ter kennis der belanghebbenden, dat er een prijskamp geopend is, in zijn departement, voor de gravuur van een nieuw model bestemd tot den druk der postzegels. Al de belgische en vreemde gra veurs worden toegelaten tot dien prijskamp. De mededingers moeten zich vóór den 1" Maart aanstaande laten inschrijven, in t bureel van den Post (Noorderstatie te Brussel) alwaar hun een exemplaar zal overhandigd worden van den prijs kamp. Hun werk moet voltooid en ingeleverd zijn vóór den 1 Julij, in het sekretariaat van het ministerie van openbare werken. Woensdag middag is er in de statie van Guiljemius een toeval gebeurd, waardoor 17 oi 18 koopwaren-waggons en dnj wagens zijn vernield geworden. Te Ilaul-Pré stond een konvooi steenkolen, waarvan eensklaps vijf waggons losscho ten en met zooveel geweld van de helling op de koopwaren- waggons reden, dat deze meestallen verbrijzeld werdén.Door

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2