Verschillige Tijdingen. Kunst- tl Letternieuws. programma is zeer lief samengesteld. 1° de Verjaardag van een ouden Krijgsman, door Lauwers2° eene Romance 5°de Huisraad van Lisa-, blijspel door Stroobant; 4° Lieven Uitzet, een kluchtlied, en 5" Matroos, Soldaat en Sjonwer- man, door Sleecks, zegt genoeg hoe belangrijk dezen avond voor de minnaars van schoone tooneelvertooningen zal zijn. Daarenboven de geringheid der prijzen, zal aan iedereen den toegang laten. Zie onze 4° bladzijde. -»Bi»c5)«ig«- Zondag aanstaande, C" Maart, is er eene buitengewoone vertooning op Stads-schouwburg, nogeens door dezelfde Vlaamsche Ster, ten profijte harer zoo ijverige en onbaat zuchtige Tooneelzusters. Wij weten uit goede bron dat de lijst van inschrijving voor dat tooneelfeest, door J. Blancke rondgedragen, reeds talrijke handteekens draagt en dal de voornaamste ingezetenen onzer stad met hunne tegenwoor digheid het onvermoeibaar en prijsweerdig talent der juffers- liefhebsters zullen gaan ondersteunen. Wij van onzen kant twijfelen niet of iedereen, die gewoon lijk de pogingen der liefhebsters der Vlaamsche Ster gaat bewonderen zal ditmaal ook niet nablijven, te meer, het pro gramma dat men in het kort zal rondsturen, voorspeld ons nogmaals iets keurigde Boerenkermis, Vader Cats en de baas uit den Rooden Ezel, alle drij blijspelen met zang, en dit laatste uit twee bedrijven. De portugesche jongstgeborene infante,die den 12" te Lissa bon is gedoopt door den patriark van Indien, heeft een weinig meer dan 80 voornamen gekregen. De peter en de meter wa ren de infant Robert van Parma en zijne zuster Margaretha, vertegenwoordigd door den infant don Francisco a Paulo, en gravin de Santa Isabel. Het is vastgesteld dat de Koning zich den 8" maart naar Londen zal begeven om den doop bij te woonen des zoons van den prins van Wallis, eene plegtigheid die den 10" zal plaats hebben. Zij die jagt op duiven maken, weten niet altijd waaraan zij zich blootstellen. Het is dus hen nuttig te doen zien door welke straffen zij kunnen getroffen worden. De genaamde Karei Urbain, oud 40 jaren, hoefsmid te Bu- rinne, is door de kom ktionneele regtbank van Charleroi ver wezen tot eene maand gevangzitting, om eene duif, toebehoo- rende aan een zijner geburen, met een geweer doodgeschoten en zich vervolgens toegeëigend te hebben. De man ging tegen dit vonnis in beroep, maar het hof van appel heeft dit vonnis bevestigd. M. Van Belleghem, onder-pastoor te Thourhoutis tot onder-pastoor van S'-Jan, te Poperinghe, benoemd. De aartshertog Maximiliaan en zijne vrouw, de aartsher togin Charlotte, dochter van Koning Leopold, zijn maandag te Brussel aangekomen. Een mulder van Queragnon, Gust. Dgpnaamd, betigt van vervalsching der levensmiddelen, is door de korrek- tionneele regtbank van Bergen veroordeeld tot twee jaren gevangenis en 200 fr. boete. De eerlijke mulder bediende zijne klanten met bloem waarin krijt was gemengd, en had ten zijnent een aanzienelijk depot van dien kalksteen, waarvan hij een zoo nuttig gebruik maakte I Ziehier eene belangrijke aaneen duitsch blad ontleende statistiek van al de in Europa bestaande vestingen. Zij zijn 521 in getal. Frankryk bezit de meeste, namelijk 119, na Frankryk volgen: Spanje, met 41 Oostcnryk, met 52Pruissen, met 28; Italië met 10; Holland, met 15: Belgie, met 11 Enge land, met 10 Denemarken, met 8 Rusland, met 8 Zweden, met 0; Brijeren, met 5; Wurtemburg, Baden, Ilessen-Darm- stadt en Luxemburg, elk met 1. Geheel Duilschland met inbe grip van Oostenryk, bezit er 40. Prinses Maria-Isabella-Francisca, infante van Spanje, (oudste dochter van graaf de Montpensicr, prins van Orleans, en van Maria-Louisa-Fernanda, zuster der koningin van Spanje) die, zoo men zegt, de graaf van Parvs, haar kozijn, trouwen gaat, is nog geen 15 jaren oud. H.K.H. is te Seville, op 21" September 1848, geboren. Volgens de Journal de Bruges, zegt dat de maatschappij van den Westvlaanderschen IJzeren-weg zich voorsteld hare ondernemingen met twee nieuwe wegen gaat vermeerderen. De eerste zou van Rousselaere op Yperen loopen langs Moorslede, Passchcndaele en Zonnebeke; en alzoo van 7 uren den weg van Brugge op Yperen verkorten. De tweede zou van Poperinghe op Hazebrouck loopen om zich daar te veree nigen met deze van Dunkerque op Ryssel, van Cales op Ryssel en van Parvs op Londen, langs Bethune. Naar het schijnt zou in de verschillige regimenten alles gereed zijn, om op eerste bevel, de miliciens der drij jongst in verlof gezondene klassen, terug onder de wapens te roepen. Eene nieuwigheid, die weerd is vermeid te worden, gaat in de opera van Wecnnen, op verzoek van den gemeente-raad, worden ingevoerd. De zaal zal oogrnblikkelijk van het tooneel kunnen afgescheiden worden bij middel eener metalen gordijn. Men begrijpt welke onheilen met eene dergelijke voorzor g in geval van brand kunnen voorkomen worden.De ander schouw burgen te Weeoen zijn voornemens het voorbeeld van het groot opera te volgen. Den 25" dezer moesten de vier te Parys aangehoudene Italianen: Grceco, Imperatori, Trabucco en Saglioni voor het assisenhof der Sr ine verschijnen, onder betigtiging van sa- menzweering tegen het leven van keizer Napoleon. Mazzini,die afwezig en insgelijks in deze zaak betrokken is, zal bij verstek gevonnisd worden. Woensdag laatst was het de 1 (ijarige verjaardag van de Fransche revolutie van 24" Februarij 1848 Zaterdag,een Luiksche policie-opziener,kwam Ie Namen aan, vergezeld dooi' den boekhouder van 't Hotel de Suède, van Luik, in opzoek naar sieur J. L..., zich uitgevende als ne- gociant te Yperen, en die volgens de Organe zich aldaar nog moest bevinden. Na eene nauwkeurige onderzoeking in alle de voorname etablissementen dier stad, werdt men overtuigd dat bij daar niet geweest was. Hij had te Luik, in het Uötel de Suède, twee dagen verble ven en had gezegd dal hij Vrijdag met het konvooi van 5 ure 's morgens naar Namen vertrok. Omtrent 7 ure werden de garfons gewaar dat er verschei dene deuren open stonden en een prussische officier dat men zijn uurwerk en zijne beurs met 150 fr. ontstolen had. In hetuunverk stond den naam van den eigenaar M. Funk gegra veerd Het is te veronderstellen dat de dief zich onder eenen val- schen naam zal laten inboeken hebben. Men leest in den Pilote Dunquerquois: Verleden Zaterdag is er in de stokerij van M. üoriez, te Capcranfort, een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De werklieden waren voor het ontbijt, niet verre van het stoommachien vereenigd, toen plotselings de ketel berstte, drij werklieden werden ge dood en tien andere min of meer zwaar gekwetst; die laat- sten werden naar Bourbourg en Duinkerken gedragen,alwaar hun de vereischte zorgen werden toegediend. Verders verne men wij dat er vijf der ongelukkige gekwetsten aan de ge volgen hunner wonden bezweken zijn. De Vlaamsche meeting die Zondag te Gent heeft plaats ge had, is door talrijke weldenkende Vlamingen bijgewoond geworden; de oproep is buiten aller verwachting beantwoord. Wat deze Vlamingen vragen, moet tot de verlichting, tot de beschaving mede werken en van dit oogenblik is de vlaam sche zaak eene ware liberale zaak. Wat wil men dat men Vlaamsch leere in de Atheneums en Middelbare scholen, niet om te lachen zoo als nu, maar dat men het leere op eene wijze zoo en als het de wet voorschrijft. Dat de openbare ambtenaren in Vlaanderen aangesteld de twee talen kennen. Dat het Staats-bhd ook iu het Vlaamsch

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2