Verschillige Tijdingen. Zeggen dat alles naar wensch is afgeloopen, ware geene leugen; voornamelijk bestatigen wij hier geerne dat Mej. BI... in hare twee rollen welke zij vervulde uitermaten veel plezier heeft gedaan en dat het publiek eens is ons te bekennen dat deze Juffer liefhebster in 't kort een groote stap in de tooneel- kunst komt te doen. Heden avond, in Stadsschouwburg, geeft dezelfde Vlaam- sche Ster eene buitengewoone vertooning ten profijtc barer Juffers-liefhebsters. De lijst ten dien einde door J. Blancke rondgedragen, bevat uitermaten veel handteekens, dus een onwederleggelijk be wijs dat het Ypersch publiek de talenten dezer Juffers bewondert en naar waarde weet te schatten. Ook hebben de direktieen de akteurs der Sterreniets ge spaard om deze vertooning alleraangenaamst en weerdig van 't schoon publiek te maken. Geen twijfel of iedereen zal door zijne tegenwoordigheid de edele pogingen der zoo belangvolle Juffers liefhebsters der Vlaamsche Sterrc gaan begroeten en ondersteunen. Zondag laatst, door het schoon weder uitgelokt, was er eene talrijke menigte der omliggende plaatsen naar onze stad de Katten-Feest komen bijwoonen. Onmogelijk was het op de Groote-Markt rond de barakken zich te roeren of bijna een voet te verzetten, zoodanig stonden de menschcn tegeneen geperst. Het leek eene woedende zee waarvan de menschen de baren verbeeldden. Hoorde men langs den kant der Drij Koningenrou dou dou Dan zag men aanstonds een stroom van voor d'Arabenbarak weg gleiden en als één klomp zich wenden van waar den rou dou dou gehoord werd. Dan nogeens bij d'eerste noten van 'l Araben muziek, zag men van tusschen de Kasselry en het Belle Frangaise's kotjen een zworm menschen aanstroomen, zoodanig, dat wanneer een rijtuig de Dixmude-straat in of uit moest, men voor ongelnkken vreesde. Des avonds verminderde maar on gemerkt den drom, niettegenstaande er vele boeren met hunne trien huiswaarts getrokken waren, werden zij door ste delingen vervangen, die binst den klaren niet uit konnen. Het was er geestig. Zonder de kramen die men op eene dobbele rei vond staan van regt over 't Nieuw-werk tot aan den Vijf hoek bij de Rysselstraat, kon men zich nog bezighouden met de poetsen en aardigheden te zien die er buiten aan de deuren der 20 barakken, die zich naast den kant van 't Gasthuis be vonden,gemaakt werden. In ons toekomende nummer zullen w ij onze lezers vertellen hetgeen wij buiten en binnen de barakken gezien hebben. Zaterdag morgend werd het dorp Ben-Ahin, nabij Iloei, door eene schrikkelijke ramp in verslagenheid gedompeld'. Omstreeks 9 1/2 ure sprong de buskruidfabriek van Lovegnée eensklaps met een ijsseiijk gedruisch in de lucht. De lucht werd een oogenblik als verduisterd door brokkelingen van allen aard, welke in alle rigtingen werden geslingerd. Op 43 meters afstand vond men gansch misvormde lijken van twee werklieden terugze waren half verkoold en door het vuur opgezwollen. Twee andere arbeiders, die zich op het oogenblik der ont ploffing in een naburig werkhuis bevonden, werden omge worpen en zoo deerlijk gewond dat ze onkennelijk waren.'Zij hadden de magt nog om zich naar een naburig huis te slepen, waar hen de eerste verzorgingen werden toegediend. Daarna werden ze naar het gasthuis van Iloei overgevoerd. Het stadje van Mariënbourg, in Saksen, is door een ver schrikkelijk ongeluk in verslagenheid gedompeld. Er was brand in eene wooning uitgeborstenhet vuur, door een he- vigen wind aangevoerd bereikte spoedig de aanpalende huizen en in eenige uren tijds was er een gansche wijk de prooi der vlammen geworden. Twee-en-twintig huizen en zes-en-dertig aanpalende ge bouwen werden in asch gelegd vijf huizen en tien gebouwen werden zwaar beschadigd. Vijftig familiën, tellende ongeveer 200 persoonen, bevinden zich zonder schuilplaats. Dc open bare gebouwen bleven gespaard. In den nacht van 3" op 4" Januarij had er in Java eene uitbersting van vuurspuwende bergen plaats, die het eiland Banjoemas tot Passarouan deed trillen en die gehecle vrucht bare streek in een schijnbaar dor winterlandschap herschiep. De uitbersting had plaats, naar het schijnt, uit twee vulkanen te gelijk, uit de Merapi en de Kloet, waarvan de laatste de zwaarste was, en bestond in eene kanonnade, gevolgd door eenen aschregen, die in den nacht der uitbersting begonnen, voortduurde tot den middag van den volgenden dag. Door dien aschregen is geheel Midden-en Üost-Java dedekt. Van verlies aan nienschenlevens en aangerigte schade is nog niets vernomen, dan in de onmiddelijke nabijheid van den Kloet, in de aldeeiing Blitar, vooral het distrikt Sringat. Het miertje, dat zich op den Kloet bevond, is gansch ledig; het water is als een heeten stroom modder in de nabijheid uitgestort. Ie Blitar hebben de inwooners den nacht der uitbersting meestal op de daken der wooningen doorgebragttwee lan- derijen in het distrikt Sringat, zijn door een der afvloeijende stioomen lava totaal verwoest en van de 570 inwooners zijn er maar IC leregt gekomen, de overigen zijn spoorloos ver dwenen. Het is te vreezen dat daarvan een aantal den dood ill den gloeijenden stroom zal gevonden hebben. Mev. Charlotte Boucher, is te Belleville (Oppcr-Canada) overleden in den ouderdom van 120 jaren. Alvorens te ster ven heeft zij nog de dochter der kleindochter van hare klein dochter mogen omhelzen. Tusschen de oude en dit kind waren er acht geslachten! Het Liberaal Genootschap van Charleroi heeft met een parigheid de ontbinding van de vereeniging gestemd, en besloten zonder uitstel eene nieuwe vereeniging te stichten. Eene kommissie is in dezelfde zitting benoemd, gelast al de li beralen van het arrondissement bijeen te roepen en hen een ontwerp van inrigting van het liberalismus te onderwerpen Dit ontwerp zal den 13" Maart worden beraadslaagd. In een gehucht, even boven Wernhout gelegen, is de huisvrouw van Jan Konyn,op den 19" Februarij, voorspoedig bevallen van een drijling, zijnde alle jongens, aan wie de na men Leopold, Willem en Napoleon zijn gegeven, respektieve- lijk naar den koning derBelgcn, den koning der Nederlanden en den keizer der Franschen. i 77 1 Wee 1<?t,el'n8en van Antwerpen die een slecht nummer, hadden getrokken, waren Zaterdagsamen naar de Kcmpische vaart gegaan, met het vast besluit zich te verdrinken. Zoo pe- zegd zoo gedaan. Gansch verhit door sterken drank,sprongen zij hand aan hand in het water. Nauwelijks daarin, verkoelden hunne zinnen, een hunner kreeg berouw en zwom zooveel hij kon naar den kant terug, dien hij gelukkig bereikte.De andere had ook spijt over zijne daad, doch hij kon niet zwemmen en zou stellig verdronken zijn, zoo niet eenige schippers wa ren toegeschoten, die hem op het droog haalden, en hem daarna zulke duchtige afranseling gaven, dat hij geen lust ineer had 0111 nög' op nieuw te beginnen. Z. II. Ptus IX, heeft gedurende zijne regeering 49 kar dinalen benoemd63 zijn gestorven. Onder de kardinalen T 6 j a" 80 jaar' 12 nieer dan 70 jaar lellende en 2.) onder de 60 jaar. De oudste is kardinaal Antonio Tosti,'die 90 jaar oud is. De kerkregeering telt tegenwoordig 12 pa- i.arken, lol aartsbisschoppen, 1,6,56 bisschoppen en 223 bisschoppen in partibns. 11 De Montgol/ier, nieuw blad uitgegeven door BI. Godard en waarvan het eerste nummer thans is verschenen bevat ÏmT bljzonderhedcn ovcr dc» nieuwen ballon den Deze ballon is de grootste die teParys ooit gemaakt is. Hi. eft eene hoogte van 38 meters, een doorsneden van 30 me ers, eenen omgang van 92 meters en houdt 14,200 kub meters gaz in. Er zijn niet minder dan 2,700 daghuren van naaisters noodig geweest, alleenlijk voor den naad Hij is versierd met 4 arenden van 17 meters over dc open geslagen vleugels, keizerlijke wapenschilden van 4 mctfcrs

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2