Vèschillige Tijdingen. 50,000 fr. te Winnen. Wij zijn overtuigd dat d'artisten van 't gezelschap Ver- plancke veel goede hoedanigheden der vlaamsche tooneelspe- lers hebben, maar in eene barak spelen, omringd van veel ander barakken die een helsch la wijt maken, neemt verduiveld veel der bechocheling weg en hoeveel talent men bezit, moet men dobbel bijzetten om het zóó goed te doen als in eene ge schikte zaal.... Boum wat is dat?.... 't is hiernevens in den Schietsalon, iedermaal men helwit treft hoort men zuikdanige schootVan daar gingen wij voorbij het waarzeggers- kotjen en een portrelmaker. Het eerste lieten wij zeer gerust staan omdieswille wij geheel gerust zijn om 't toekomende te weten en van 't verledene kunnen wij best oordeelenden ons portretwie heeft er ons portret nog niet gi zien? niemand Wat is die kar daar? Een Hollands Methamorphosen- theater: nogeens Marionetten! En dal kindje daar? Het is een levende. 'T en doet! 'K hent hooren janken En men deed weddingen; wie er gewonnen is, weten wij niet. De ten talie van St. Antoniusde wilde geiten; de Helle, waar iedereen werd ingegooid: arm, rijk, klein, groot; maar voornamelijk van die menschen, wanneer zij in 't gezigt van iedereen, met de armen open, den schijnhi iligen uithangen, het overige van den dag besteden om de geheiligste pligt onder de voeten te trappen en hunnen evenmensch in het zedelijke en het stoffelijke te beschadigen Dan het peerd met drij poolen. Wij zijn zeer gretig naar schoone Poolsche kosluméri vooral als dezelve gedragen wor den zooais door de meesteres van dat peerd.... Wij hebben 10 centiemen g geven om het peerd te zien, het is een zeer liefwijfje, de Jufvrouw die de explicatie er van deed. De Ypersche Monitor stond nevens dit laatste baraksken. En 't merkweerdigste was d'Araben. Men zou zich in eene andere wereld dan d'onze gelooven, zoo bovennatuurlijke sprongen en toeren doet men er; Chineesche dansen; poetsen van pailjas, en de Pantomime dan, spreekt ons daarvan: een beer die een Kozak opeet! Pierrot die op schildwacht staat, met zijne aardige smoeltrekkingen en zijne ongeloovelijke houdingen, alles dat deed ons zoodanig lachen dat wij nog lachen als wij er aan denken. Dit herrinnerd ons nog, over eenige jaren, iemand die ons ook eene zeer geestige Pan tomime vertelde, waarop wij uit lachen vroegen of de Panto mime in 't fransch of in 't vlaamsch was en hij ons antwoordde dat hij het geheel vergeten had en het waarlijk niet juist zeggen kon ■msxgxi»»-. Zondag was nogeens ons Stadsschouwburg proppend vol met een allerschoonst publiek. De Vlaamsche Ster gaf hare gewoone jaarlijksche vertooning ten beneficie harer Juffers Tooneelzustersook zag men er alle de liefhebbers onzer stad zonder onderscheid tegenwoordig. Het bestuur had eene ware keurige vertooning beschikt ten einde aan de zoo welwillende beleefdheid te beantwoorden. De Boerenkermisde Baas uit den rooden Ezel en Vader Cats, drij schoone stukken waarover het publiek geheel te vreden is. De akteurs hebben allen even wel gespeeld en de Juffers-liefhebsters verdienen insgelijks lof over den ijver en kunde waarmede zij hunne rollen vervuld hebben; wij zeggen met hoogmoed dat telkenmale er eene vertooning door de Ster gegeven word men een merkelijken vooruitgang in uit spraak en gebaar bemerkt, die welhaast, met aanhoudende studie, tot volmaaktheid kan geleiden. De Baas uit den rooden Ezel is een stuk die met veel bijval voor de eerste maal op ons Ypersch tooneel gegeven werdt. Aanstaanden tweeden Paaschdag wordt het abonnement gesloten door eene buiten- gewoone schoone Vertooning, bestaande in: Vijf jaren qe- wagt, tooneelspclRaad en Daad, kluchtspel, en Ogarita, een allerschoonst blijspel, alle drij de stukken zijn doorzaaid met lieve muziek. Zoo het schijnt zou het bestuur der maat schappij, om de vertooning te volmaken, een volle orkest der beste artiesten onzer stad samenstellen. Heden Zondag, ten 7 ure 's avonds, in Stads-tooneelzaal, geeft het gezelschap Verplancke eene schoone vertooning, (zie onze 4^bladzijde.) Door het zure weder zeer benadeeligd, was het onmogelijk aan dit tooneelgezelschap op onze Groote-Markt in de barak vertooningen te gevenons bedienstig Stads-bestuur heeft met welwillendheid Stadsschouwburg voor dezen avond laten gebruiken oin eenigendeels dien tegenslag te helpen vergoe den. Het overige hangt nu van 't publiek af. VVilt gij de somme van 50,000 fr. winnen? gaat dan naar Londen bij doktor Rarin. Deze vriendelijke doktor heeft proeven genomen op honden, katten en konijnen. Hij heeft namelijk eene kat 24 uren in eene geslotene vaas behouden, na er alle lucht te hebben uitgepompt. Daarna is hij er in gelukt die kat tot het leven terug te roepen. Thans wilt hij dezelfde proef op een mensch doen. Hij houdt staande dat een mensch twee weken in den toestand kan blijven waarin de kat 24 uren gebleven is. Dus, alwie 50,000 fr. wil willen, ga naar Londen, bij dok tor Rarin. Binnen kort zal men binnen de stad üixmude een korps vrijwillige pompiers inrigten. Een dertigtal burgers hebben zich daartoe reeds laten inschrijven. De Moniteur meldt dat dc boschsnepjagt open is in al de provinciën tot den 1" April aanstaande. Zijne Heiligheid de Paus heeft Mgr. Faict, vikaris-gene- raal van het bisdom van Brugge, lot bisschop-cuadjutor van Zijne Hoogheid Mgr. Malou benoemd. De Gazette de Moscou, een ministerieel russisch blad, zegt dat men den 1" Januarij laatstleden het getal der bloe dige verliezen van de poolsche bevolking op 19,800 dooden en 51,573 gedeporteerden berekende. Den 13" Februarij is een groote dag voor de verliefden in Engeland. Dieu dag wisseld inen de liefdebrieven uit, die door Walter Scott'sromanHet schoon meisje van Pesth zoo populair in alle landen zijn geworden. Dien dag ook heeft den brievenpost buitengewoon veel werk. ütl jaar werden er op den avond vóór S' Valentynsdag te Londen meer dan 453,000 brieven op den post gebragt, dat is 140,000 meer dan het gew oon middental. Den Maandag 15" bragt de post te Londen, 't zij voor die stad, 't zij tot verdere verzending, 504,000 brieven, uit de provinciën komende, of 110,000 meer dan het gewoon mid dental. Er werden dus wezenlijk 250,000 Valentyns epistels door de post van Londen alleen uitgewisseld. Elke briefdrager ontving van het middenbureel eene grati ficatie van 1,25 in plaats van het noenmaal die hun vroeger aangeboden werd.' Te Kortryk heeft den 2" dozer een woelig tooneel plaats gehad. Zekere Vandevvvere was tot G maanden gevang ver oordeeld voor misbruik van vertrouwen, maar had sinds drij jaren aan de werkzaamheid der gendarmerie kunnen ontsnap pen. Voddenkooper van beroep, zwierf hij in het omliggende rond en kwam zelden naar huis. Thans echter had hij zich te verre gewaagd. Dronken zijnde, ontmoette hij den gendarm Hendrik Vandecasserie en dozens makker, in de Vuilstraat, en dreigde dengene te dooden die hem zou aanhouden. l)e gen darmen grijpen hem vastde makkers van Vandevyvere willen hem verlossen, en cr ontstaat eene worsteling lijf om lijf, welker gevolg w as dat de gendarm Vandecasserie door Vandevyvere met een ijzeren tuig aan het hoofd gewond werd, en de boosdoener eindelijk werd aangehouden. De wonden van den gendarm waren erg genoeg, om hein naar het hospitaal te doen dragen. Zaterdag laatst is te Luik zekere G.... overleden, oud 88 jaren, die in twee huwelijken welke hij aanging, 33 kinderen had. Zijne eerste vrouw schonk er hem 17. Na eenige jaren weduwschap trouwde hij met zijne tweede vrouw en won er 16 kinderen bij. Van die talrijke famillic zijn nog 24 spruiten in leven.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2