Verscliillige Tijdingen. Dc Keizer van Mexiko. c Woensdag avond, ter gelegenheid der benoeming van den heer August Vanden Bogaerde als Major-honoraris der Yper- sche Burgerwacht, gaf het muziek-korps der Sapeurs-Pom- piei's onzer stad eene serenade aan de wooning van dien heer. Verscheide voorname ingezetene der stad, de heeren officieren der Pompiers en Burgerwacht, de gedekoreerdeu van :t kruis van 23 jaren dienst, eene afdeeling der Vlaamsche Ster, enz., zijn dien heer gaan komplimenteren over de onderscheiding die hij van wegens den Koning komt te ontvangenonder het spelen van 't muziek brandde men eenige schoone stukken vuurwerk af en de huizen waren verlicht. Op denzelfden avond was er nog serenade, door hetzelfde muziek, gegeven aan den heer Theodore Hennion, officier on zer Burgerwacht, ter gelegenheid zijner trouw met Mejuffer Wyckhuyse. Vrijdag, in den namiddag, heeft men een dood peerd door de straten onzer stad op eene kar naar buiten gevoerd, verge zeld met wel duist jongens. Waarom zulke dingen al den eenen of anderen buitenweg naar hunne bestemming niet gevoerd Over acht dagen hadden wij het genoegen een artikel vol lof over de verlooning van 28 Maart 11., door de Vlaamsche Stergegeven, over te nemen uit hel weekblad den Volksvriend thans vinden wij nogeens de gelegenheid een ander artikel uit het nieuwsblad le Progrès van Donderdag 7 April, spre kende over dezelfde vertooning, naar te drukken zie hier: (i De Maandag na Paaschen gaf de Vlamnsche Ster, op Stadsschouwburg alhier, eene vertooning om het tooneeljaar te sluiten. Nog nooit heeft het vlaamsch schouwburg zoo tal rijk en uitgelezen publiek uitgelokt. De eere, van vlaamsche voordragingen te doen herleven moest onze jonge Sterre ten deele vallen; ook is deze maatschappij van eersten af in die echte baan voortgestapt. Lij heeft begrepen dat, om dal doel te bereiken, men moest beginnen met die oude platte en soms gemeene vodderijen weg te laten, die geenszins met onze he- dendaagsche beschaving meer overeensleinmig zijn; alsook dat men, kost wat kost, de Ypersche tongval, zoo ongeschikt voor 't loonéel weglaten moest. Eh wel! wij aarzelen niet le zeggen dat deze twee hoofdzaken, verre buiten onze verwach ting overtroffen zijn geweest. Drij blijspelen, Vijf jaren gewacht, door Fr. Van Doese- lacr, Raad en Daad van M. Eugeen Stroobant en Ogarita of de Wilde Vrouw, door 11. Van Peenë, zijn met buitenge- woone natuurlijkheid, vuur en samenhang gegeven geweest. De uitspraak, vrij van alle gemaaktheid, was zuiver, en op dit hoofdpunt hebben wij kunnen oordeelen over den buitenge- woonen voortgang bij deze jonge liefhebbers. Wij zouden geern hier elk den welverdienden lof toezwaaijen, maar hunne gekende zedigheid houdt onze pen tegen. Zeggen wij ook dat (Ie kooren, het orkest, de reinheid der kostuinen en den op voer (mise-en-scène)in niets hebben te wénschen gelaten.Ook heeft liet aan toejuichingen niet ontbroken! De voornaamste zangstukken werden gebisseerd en de spelers bij hunne op treding met In t toëgenegenste handgeklap begroet en meer dan eens teruggeroepen. iWij zijn zeker dat, allen die in deze verlooning waren, er eene aangename indruk in het geheugen zullen blijven behouden. Men weet dat dezelfde Vlaamsche Ster, te Brussel, in de Septemberfeesten, van 1S62, deel nam aan den Tooneelkundi- gen festival, en dat zij het geluk had zich aldaar van het pu bliek met de warmste toejuiching begroet te zien, alhoewel zij de planken beklom na dat de beste maatschappijen van Brussel cn Antwerpen gespeeld hadden. Thans heeft deze maatschappij onwederleggelijke voortgang gedaan en wij durven staande houden,zonder van overdreven heid te mogen beschuldigd worden, dat men voortaan dezelve mag nevens de beste maatschappijen van 't land rangschikken. Wij durven hopen dat ons stads-besluur, die ten anderen altijd gereed'is om al wat kunst is te ondersteunen, in tegen woordigheid van dezen schitterenden uitslag, zich zal ver haasten, in het toekomende jaargetijde, met genoegzame geldmiddelen deze maatschappij ter hulp te komen die zoo loffelijke cn onbaatzuchtige pogingen inspant tot een vermaak dal zóóveel zaad van volksbeschaving bevat. Het ware zelfs, volgens ons, het beste middel om den wensch der vlaamsche bevolking eenigzins te beginnen voldoen. In de gemeente Ganshorin is er een tweeling ter wereld ge komen die met hoofd en rug aan elkaêr gegroeid zijn buiten deze zeldzaamheid was alles goed gevormd. Dezelve hebben maar eene uur geleefd. Zij waren 48 centimeters hoog. - Te Trieste was er een kleermaker die zijn lOjarig kind willende straffen, omdat het hem eenig geld ontvreemd had, het voor 13 dagen in eenen koffer sloot en het er maar liet uit komen dan om hetzelve te geessclen. Maandag laatst werdt zijn kermendoor de geburen gehoord en door dezelve verlost; zijne magerheid was ongelooflijk en zijn bleek vel was op ver scliillige plaatsen door de slagen aan stukken. Het kind is naar hel gasthuis gedragen en zijn vader naar het rasphuis! Men schrijft uit Dixmude: (i Donderdag, 51 Maart II., heeft alhier met groote pleglig- heid dc inhuldiging plaats gehad van onzen nieuwen burg meester, M. L. F. Baret. De vcrschillige maatschappijen der stad hebben zich ten 5 ure in stoet naar de statie-plaats begeven, van waar zij den nieuw benoemden burgmeester plegtiglijk langs vcrschillige straten lot aan het stadhuis hebben geleid. Oin 3 ure had het eerebanket plaats, aan hetwelk 43 in schrijvers hebben deel genomen. Wij vernemen uit goede bron, zegt de Dorpsbode van Rousbrugge, dat het M. Bieswal-Bricoult, van Veurne, is, die stellig als kandidaat voor de aanstaande kiezing van den pro vincialen raad, voor het kanton llousbrugge-IIaringhe, in vervanging van den heer Aimé Viane, zich komt aanbieden. Men leest in de Progrès van Lyon: M. B. onderrigt- gevcr in het biljaard-spel, te Montpcilier, is donderdag naar Lyon de kans komen wagen tegen M. Berger, eigenaar van het koffijhuis der XIX0 eeuw, M. Berger heeft wonderlijk ge speeld hij heeft namelijk achtereenvolgens eene serie van drij honderd zes-en-negentig caramboilages gemaant. Eene Engelsche statistiek bestatigt dat er van 1847 tot aan 1864, 80,000 vrouwspersoonen, dat is 8 per dag, in Engeland alleen door de schuld van de krinoline het leven heb ben verloren Dit jaar is het voor de derde en laatste maal dezer eeuw dat de Feestdag van Paaschen op 27 Maart is gevallen. Dit had ook plaats in 1842 en in 1832; enkel in 't jaar 1910 zal Paaschen nog eens op 27 Maai t vallen. Er blijkt uit de omzendbrieven van het oorlogsdeparte ment, dat de milicianen der ligting van 1836 beschouwd zijn, als sedert den 1 April jl. van den dienst ontslagen te zijn. Echter kan hunne afrekening met de ldecdingsmas maar twee jaren na dit tijdstip plaats grijpen, gelijkvormig art. 7 der wet van 8 Junij 1835 zij blijven op de registers staan. Te New-York is een drukker overleden, M. A. 11. Wil liam. Dit was de dikste en breedstgeschouderste man van gansch dc stad; hij woeg 420 pond en om zich te kleeden had hij niet minder dan 16 meters laken noodig. Hij had nooit geen sterke dranken geproefd en gebruikte geen tabak. Men leest in het dagblad la France Dezer dagen heeft eene engelsche fregat Malta verlaten, ten einde zich naar Triest te begeven en even als de fransche stoomfregat Themistot cergeleide aan deNovara te dienen. De Keizer en de Keizerin van Mexiko zullen zich van Triest naar Civita-Vichia begeven en van daar naar Home, om or een bezoek bij 'L. II. Pius IX af te leggen. De drij fregatten zullen beurtelings Sl Croix dc Tcncriffe, om er water en steenkolen in te nemen, Martinique en Havana aandoen. Het spaansche gouvernement heeft aan den kapitein- generaal van het eiland Cuba bevolen, hen met de vorstelijke eer te ontvangen.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 4