Ycrsehillige Tijdingen. Kimsl- Letternieuws. Sterfgevallen. Officiële Akten. Deftig vak. 1° Prijs, toegekend aan M. Gaspard Schram, lid der maatschappij de Eik, van Antwerpen, uitvoerder der rol Laurens Jants Coster, in het stuk Laurens Coster. Boertig vak. Prijs, voor den besten uitvoerder, tocge- kend aan M. Posch, lid der maatschappij de Morg ends l ar van Brussel, uitvoerder der rol Thomas, schoenlapper, in het stuk de Rijkdom der Armen. Boertig vak. Prijs, voor de beste tooneellief hebster, toegewezen aan Mejuffer Ern. Deweerdt, lid der maatschappij de Vlaamscke Ster, van Yperen, uitvoerster der rol Lina, jonge pachures, in het stuk Twee Hanen en een Henne. Bij uilzondering aan hel programma. Het jurij heeft nog de volgende onderscheidingen toege kend A. Een tweede prijs in het deftig vak, aan M. F. Broeckaert, lid der maatschappij Vreugd in Deugd, van Lo keren uitvoerder der rol Arthur Hooversin het stuk de Bloedvlek. B. Een buitengewoonen prijs, deftig vak, aan de ko- ninglijke maatschappij de Fonleinislen, van Gent, voor den besten samenhang en natuurlijk spel in de uitvoering van het stuk de Blinde. De plegtige prijsuitreiking, alsmede de overhandiging der herinneringsinedalien van het festival zullen plaats hebben op stadsschouwburg, Zondag 24 April aanstaande, ten 11 ure 's morgens. De heeren prijswinnaren en afgeveerdigde der deelnemende genootschappen zijn aanzocht zich te willen bevinden om 10 1/2 ure, met de aankomst van den spoortrein, in het gild- hof S'Arnoidus, Duinkerkstraat, om van daar stoetsgewijze naar den schouwburg geleid te worden. Ter gelegenheid van dit feest zal er in voormeld gildhof een banket plaats hebben, 's middags ten 2 ure, en de plegtigheid van den dag zal des avonds gesloten worden met een bal in de zalen van het stadhuis, ten 1) ure, op hetwelk alle de leden van stadsgilden met hun huisgezin worden uitgenoodigd. De ruimte ontbreekt ons om een verslag te geven des con certs van Nieuwikerke; maar in ons aanstaande nummer zullen wij onze lczercn er een mededeelen. BIwe Palmyre Duroud, geboren Smits, artieste in de schil derkunst, en kind van Belgenland, is te Clifton (Engeland) overleden, alwaar zij haar talent uitoefende. De onkosten van 't proces Armand kosten niet meer dan 5,220 fr. Deze somme is verre van 18,000 fr.zoo men staande hield bij het publiek Men leest in de Union de Charleroi: Eene tijding waarvan wij de echtheid kunnen waarborgen, was gisteren het voorwerp der gesprekken in onze stad. De erfgenamen van Marie-Josefine Rassart, weduwe in eer ste huwelijk van Bertrand en in tweede van Tilmanne, waren in het sterfhuis vereenigd, onder het voorzitterschap van den heer vrederegler, in bijwezen van MM. de notaris Delbruyére en de advokaal Chaudren, toen M. de kanonik Raoul, deken- pastor dezer stad, die hoegenaamd niet geroepen was, binnen kwam. Gij zijt ongetwijfeld verwonderd, Mijnheeren, mij hier te zien? zegde de deken. Inderdaad, antwoorde verscheide stemmen. Eh wel, weest gerust, ik kom hier niets eisschen, ik ben enkel gelast met eene kleine terruggave te doen, ziehier dezelve. En uit zijnen zak een zorgvuldig toegebonden pakje halen de, bood hij het den vrederegter aan. liet was goud en bankbiljetten van goede weerde voor eene som van 102,000 franken! Dit werd al op den tafel opengespreid onder de oogen der verwonderde erfgenamen. Alle stonden stom. M. Lebon, vrederegler, vroeg aan den heer deken zich néér te zetten, dat hij hein ceuc kwitantie ging geven.M. Raoul weigerde. Dit komt uit den biechtstoel, zegde hij. Ik weet zelf niet hoeveelgeld er is en ik moet geene kwitantie hebben. Vaar wel en de heer deken vertrok. De korrektionnele regtbank van Brugge heeft genaam- den Bernard Van Rie, oud 40 jaren, landbouwer te S'-Kruis, verwezen tot de betaling van 50 fr. boete en de kosten van het proces, om in de maand Februari] laatstleden melk met whIer gemengd, verkocht te hebben. In de afgeloopene maand Maart zijn er 4488 brieven, ten gevolge van slechte of onduidelijke adressen, ter zijde ge legd, na de opening heeft men er 50G8 op hunne bestemming kunnen brengen of aan de schrijvers terug zenden de overige •1G20 zijn in de scheurmand geworpen. Men meldt uit Kortryk dat Bhelfd Thomas, oud 77 jar., geboren en woonende te Deerlyk, bij ongeluk in de Lei geval len en verdronken is. Deze ongelukkige was weduwaar van 1° Agnes Maertens2° van Marie llostyna° van Angelina Van Mercke; 4" van Sophie Gallè; 5° van Angelina Mullèe. Hij laat eene weduwe, Cordula DTIane, oud 2G jaren, achter. Zes maal getrouwd geweest zijn en dan nog versmooren! Die kende zeker wel 't water. Dronkenschap. In een oud handschrift treft men de volgende beschrijving van dronkenschap aan ii Toen vader Adam den wijngaard had geplant, kwam de duivel,die nieuwe plantmet het bloed eener pauw besproeijen; toen ze volop in bladeren stond, besproeide hij ze met het bloed van eencn aap; toen er druiventrossen aan verschenen, met het bloed van eencn leeuw, en toen de vruchten rijp wa ren, met het bloed van een verken. i' De wijngaaid met het bloed dezer vier dieren besproeid, heeft er de verschillige karakters van aangenomen. Alzoo, bij de eerste glazen die men drinkt wordt het bloed meer bezield, men voelt meer leven in zich en de wangen worden kleuriger dan vroeger; in dien staat heeft hij al den glans van eene pauw; begint de geestrijke drank naar het hoofd te stijgen, dan wordt hij blijde en springt als een aap; wordt hij dron ken, dan is hij dikwijls als een woedende leeuw; drinkt hij dan nog meer, dan wordt hij gelijk aan een verken; hij valt, spartelt een tijd met de armen en boenen, strekt zich eindelijk uit en slaapt. Dezer dagen is bij J. E. Buschinan, te Antwerpen, van de pers gekomenGhistelles, son ambacht el ses Seigneurs, pendant les trois derniers siècles, door I'. Lansens. De maatschappij De Veldbloem te Brussel, komt haren ijverigen Voorzitter en stichter, M. l'ieter Andrics, door den dood ontrukt te zijn Zijne begraafnis heeft heden, 17 April, ten 4 ure 's namid dags plaats, in de kerk van O.-L.-V. van Bijstand. Bij koninglijk besluit van 5 April is de naainlooze maat schappij van Weslvlaanderen concessionnaris verklaart van eencn ijzerenweg van Poperinghe, naar de fransche grenzen, in de rigting van llazebrouck of van eene plaats tusschen die stad en Duinkerke. MEH/GEIj IN GEN. Ziehier hoe David Besimpel zijn eigen leven beschrijft ii Ik werd ten jare 1778 te Moorslede (Weslvlaanderen) ge boren: toen ik nog geen zes jaren oud was, gingen mijne ou ders zich in Staden, hunne geboorteplaats, vestigen, alwaar ik sedert hun zalig ontslapen alloos heb verbleven. Voor mijne vioegsle schooljaren af, loonde ik eene ongemeene genegen heid lot de wetenschappenom die zucht eenigzins te voldoen, had ik allerlei hinderpalen te boven te komen, üc landbouw was t beroep mijner oudersook was ik verpiigt gedurende

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2