AenMej. Emerence Deweerdt, by hare plegtige Inhaling, op 25 April 181)4, tot Yper, als Overwin- nares in den Tooneelstryd, die plaets greep tc Veurne, in het Festival, uitgeschreven door de Let terkundige Maetschappy Arm in de rorze en van zinnen jong: door Vrouw Van Ackere, geboren Maria Doolaeghe, medelid van de letterkundige COtal genoogdigden wachtte. Ten 2 ure des namiddags begon het banketgedurende hetzelve werden er verschillige rede voeringen gedaan, door den heer Voorzitter der maatschappij waarin voornamelijk dank aan Stadsbestuur uitblonk voor de oneindige diensten van hetzelve aan 't Veurensch Ithelorika gedaan, waarop den heer Burgmeester antwoordde. Wij hoorden meteen dat men daar een man voor zich had bezield met de warmste genegenheid voor de zaak onzer voorvaderen Hoe edel, hoe schoon, hoe opregt vlaamsch waren deze korte woorden; hoe klommen dezelve naar het hart!HeVeurenaren, ik ben er zeker van, beminnen dien heer boven alles wat hun dierbaar is. Dan tene door den heer Behaeghe, prins, de maatschappij bedankende over de eer aan hem bewezen, dooi' hem des morgens een vergulden gedenkmetaal, tot belooning zijner goede en lange diensten, geschonken tc hebben; dan eene door den heer Borre, hulpgrelfier, waarin men met fierheid den lof der verdiensten hoorde van den heer gouver neur Vrambout en onzen stadsgenoot M. Alp. Vandeupeere- boom, minister van binnenlandsche zaken. Fier waren wij, want overal waar er Vlamingen woonen is zijn naam gezegend! De heeren Schram, voor den Eik, I'osch Morgendsluren Pieters Vlaamsche Ster) spraken elk eene redevoering uit die door diep gevoelde en welgepaste woorden de pogingen der Vlamingen aanspoorden en vereerden; de schoonheden en de edelheid onzer heilige zaak uitlegden. Dan antwoordde M. Edouard Van Biesbrouck op de redevoeringen der heeren Leplae, voorzitter, en Borre, hulp- greffier, met zijne gewoone welsprekendheid en het gemak waarmede wij hem kennen zijne gedachten uit te spreken. Dan nog den voorzitter der Vlaamsche Ster, die uit name zijner kundige bekroonde Tooneelzuster, Mej. Em. Deweerdt, eenige omstandigheids woorden het gezelschap toestuurde. On- noodig te zeggen dat al deze redevoeringen met luidruchtige toejuichingen begroet werden, alsook de verschillige eere- dronken, waaronder een aan het Stadsbestuur, een aan de verschillige maatschappijen die aan den festival deelnamen en een aan de maatschappij de Vlaamsche Sier en hare bemin nelijke Tooneelzuster. Het banket eindigde ten 5 ure. Ten ure begon het bal die, misschien uil oorzaak van 't koud weder, niet al te veel bezocht was. Het onthaal te Veurne was overheerlijk. De Veurenaren zijn geestige knapen, wij hebben er ons niet verdroten, en kan het anders wanneer wij er konfraters van stiel en liefhebberij ontmoetendan anderen nog die u een speech uiteendoen waarin men zijn bloed voeld door de aderen vlocijen PLEGTIGE INHALING VAN JUFFER EM. DEWEERDT. Den zondag, 24 April 1864, werdt mejuffer Emerence Be weerd, lid der Vlaamsche Ster van Yper, te Veurne bekroond met den Eersten Prijs der tooneelliefhebsters in het Festival, aldaar 't verleden saizoen gegeven. Den maandag 25, werdt deze jufier bij hare aankomst op de Kaai alhier, 's nanoens ten 5 ure, ontvangen door eeuen overheerlijken stoet, samengesteld uit het korps Pompiers, met officieren en muziek; de halve batterij kanonniers, een peloton burgerwacht met den staf des bataillons, in groote kleeding; de maatschappij Vrije Kruisboogschutters, met wa pens en vanen de maatschappij rhetorica de Kunst is ons Vermaak, met vaandel en eereteekensvele uitgenoodigde vlaamsche letterkundigen, professors, kunstschilders en too- neelliefhebbers, enz., daarbij nog de Vlaamsche Ster en drie opene rijtuigen die door de heeren Arth. Merghelynck, ridder G. De Stuers en senateur baron Mazeman gezonden waren om dejufferplegtig hare geboortestad binnen te voeren. Weinig na 5 ure werdt de jufv. door de bijwezende heeren op de Kaai ontvangen; het korps Pompiers overhandigde haar, door zijnen kommandant, een kostbaar geschenk bestaande in eene borst-spelde (broche) verbeeldende eene kostbare gesteen ten Ster niet iri het midden eene pompiers-casque, zeer kun dig gevrochl. Dc heer kommandant sprak haar de volgende woorden Jufvrouw Emerence, gedoog dat ik u, namens het korps Pompiers der stad Ypre, met de gelukwenschen over uwen zegepraal te Veurne, eene herrinnering van dezen schoonen dag opdrage. <i Sedert lang voedde het korps, dat ik de eer heb te kom mandeeren, het verlangen u een blijkteeken van zijne gene genheid voor de maatschappij deVlaamsche Ster op te dragen, en het kan zekerlijk dezen schoonen dag niet laten voorbij gaan zonder die gelegenheid waar te nemen. Gedoog, Mejuffer, dat ik dit bewijs u late ter hand stellen door den heer Pieters, die met zooveel kunde en edelmoedig heid hem der moeijelijke taak van tooneelmeester uwer maat schappij weet te kwijten. Het muziek hefte 't vaderlandsch aria aan, de stoet stelde zich in beweging en trok de stad binnen, onder het gejuich van duizend en duizend menschen die aldaar gekomen waren om een kind der burgerklas, om hunne lievelinge te begroe ten en eer aan te doen. In stad gekomen, vond men eene nog grootere menigte overal aan alle vensters, op de markten en straten eene ontelbare menigte. Zulke intrede kan maar deze eener vorstin vergeleken worden In de groote zaal der Ilalle gekomen, werdt de juffer daar ontvangen door de stede lijke overheid, de distrikt-kommissaris, de heeren der provin ciale staten, de plaats-kommandant, enz., alsook stads voor name ingezetenen die aldaar vergaderd waren, ünzen heer Burgemeester, in eene vlaamsche en van het hertkomende aanspraak, wenschte de juffer geluk over hare kunde en gaf lot aan haren iever en dezen der maatschappij waarvan zij doelmaakt; overhandigde haarten blijke der hoogste voldoening een zilveren gedenkmetaal. Daarna werdt den wijn van eere geschonken juffer Deweerdt antwoordde zeer kundig op de zoo vleijende woorden van onzen goeden Burgmeester, ont ving verder de gelukwenschingen der bijzijnde genoodigden en den stoet vertrok naar het gildhof der maatschappij dc Vlaamsche Ster begroet en vergezeld door eene altijd aan groeiende menigte. Daar werdt de juffer een geschenk uit er kentenis door hare kunstbroeders, bestaande uit een pronk- borstsieraad aangeboden. Dit overschoon geschenk 20 centimeters hoog op 10 breed, is van verguld zilver en draagt al de eene zijde het zinnebeeld der maatschappij en al de an dere de woorden De Vlaamsche Ster van lperen aan jufv. Emerence Deweerdt hare Tooneelzusteruit erkentenis 25" April 1864. Daarna werden er nog twee aanspraken ge daan, eene door den heer Camil Francois en een door F.Fagel, beide leden der maatschappij. In deze lofredens blonken dc lecderste uitdrukkingen van hulde en toegenegenheid waarmede iedereen bezield waswaarmede zij het talent van hunne kun dige tooneelzuster wilden beloonen. Dan trad M. Van Bies brouck vooren en las, uit name der verdienstvolle dichteresse Mevrouw Van Ackere van Dixmude verscheide godenschoonc verzen ter dezer gelegenheid gemaakt en diede feest weerdiglijk eindigden. Deze lezing trof de omstaanders zoo, dat, na elke strooi', een daverend handgeklap den lezer begroette, en lan<* in ieders geheugen zal blijven. (Wij deelen dezelve hieronder mede.) De Vlaamsche Ster, willende zooveel mogelijk dit schoon feest vereeuwigen, heeft besloten deze verzen te laten afzon derlijk drukken om dezelde aan alle heeren die den stoet ver gezelden, uit te deelen. S avonds was er bal in den Salon voor dc uitgenoodigden. Nooit levendiger noch schooner feest heeft er te Yperen plaats gehad; onnoodig te zeggen dal dezelve tot 's anderdaags mor gens geduurd heeft. X. D.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2