PolitiscSi overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. DERDE JAAR. ZO,N DAG 29" MEI 1864. N° 114. Volgens de laatste tijdingen uit Rome is de ge zondheid van Z. IR op beteren. Andere stellen ons den Paus als ongeneesbaar voor en zeggen dal er in Frankryk reeds openbare gebeden bevolen zijn. Wat gaat Italië bij het overlijden van Pius IX doen? en zal Frankryk zijne bezetting intrek ken Twee groote zaken die de wereld verontrusten De noorderlingen in Amerika hebben sedert eenigen tijd de aanhoudende overhand. Het gouvernement van Kentucky vraagt 10.000 man, voor zes maanden, ten einde zich te redden en den oorlog te doen opbonden. Het gouvernement van Denemarken heeft be sloten niet loc te stemmen in de afscheiding der hertogdommen. Volgens de Gazette de Liègezouden de katho- lijken een twintigtal stemmen meer hebben dan de liberalen in de Provinciale Staten des lands. Het ministerie blijft geheel aan het bewind, zonder wijziging. Deze beslissing is Vrijdag in den raad genomen, ten gevolge eener bijeenkomst van den koning met M. Rogier, en M. Chazal is het antwoord van het kabinet aan Z. M. op het kasteel van Ardennen gaan dragen. M. Er nest Vanden Peereboom, president der Kamer, heeft last gegeven de leden bijeen te roe pen op Dinsdag, 51 Mei, ten 2 ure. TOEKOMST De brieven voor de redaklie, (ie boeken om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 20, toe gestuurd worden. INSCHRIJVINGVoor I.ipercn, per driemaanden, fr, 1-00; perjare, fr. -i-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde prijs met verhoog van het port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle post-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 centimen den drukregel; de Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Ilerigten, ten bureele van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des overslugs of anders. Alle intee- kenaar véor één jaar, heeft regt driemaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz, der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Zondag laatst had te Meenen de uitreiking van prijzen aan de verse lullige maatschappijen plaats, die in den Tooneelkun- djoen Prijskamp van 't verleden jaargetijde medegedongen hadden. Ten 2 1/2 ure vormde zich de stoet aan de static- plaatsvanwaar hij vertrok naar den Casinoalwaar de feest plaats had. In den stoet ontwaarde men drij of vier allerschoonste vaandels van maatschappijen uit Meenen. De heeren van Deynze Vooruilwaren er insgelijks met hun vaandel, die nevens de anderen mogt blinken. Een welkom- groet werd door M. Swaels, bestuurder der gemeente-school van Meenen aan al de maatschappijen toegestuurd. De wijze op dewelkeM. Swaels zijn diskours uitsprak gaf aan eiken kunstkring, aldaar tegenwoordig, zijne eigene weerde den vreemden te schatten en veredelde op eene kundige wijzede poogingen van den kleinsten zoowel als van den grootsten menigwei f werd deze zoo schoone aanspraak met de geest driftigs te goedkeuring bejegend. Hel onderwijs, te Meenen, kan maar winnen bij het bezit van zulk een kundig en tevens zedig man. Dan werd het feest voortgezet met het uitroepen der namen van de overwinnende Taalgenootschappen. Bij elke overhan diging van een der prijzen, speelde de Meenensche harmot)ij een fraai deuntje, en het feest werd gesloten met twee schoo ne fransche kooren, gegeven door de koormaatschappij, van grootere steden weerdig. Binnen den tijd dat er verliep tusschen het eindigen der bovengemelde feest en het vertrekken van den trein, hebben wij onzen tijd benuttigd met de leeskamer te gaan bezoeken eener maatschappij die te Meenen bestaat cri ons een groot ge dacht geeft van den vooruitgangs-geest der Meenenaars. Deze maatschappij noemt zich Hst Vlaamsck Leesgezel schap, is ingerigt in 1848, den 2 Januarij, en telt meer dan 70 leden. Meenen, die geene volks-boekzaal bezit, vindt daar een groote hulpmiddel tot de beschaving van den volksgeest. Wij maken ons hertelijk kompliment aan de heeren be stuurders dezer maatschappij voor ai het goede dat zij de vlaamsche zaak bijbrengen. De Vlaamsche Steronzer stad, was in het getal dergene die te Meenen een prijs mogten gaan halen. Des avonds wer den de afgeveerdigden bij liet aankomen van den spoortrein aan de statie afgewacht en naar het lokaal der maatschappij geleid, alwaar men het overige des avonds en een deel des nachts in een opregt broeder- en familje-feestjen overbragt. (P. W.) - Woensdag namiddag, eenige minuten na het eindigen van het lof, werd genaamden Joseph Lecomte, gepension- neerd brigadier, der douanen, onpasselijk, en gekomen zijnde regt over de herberg de Trompette, gaf hij zijnen geest: hij stierf aan eene geraaktheid.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 1