Yerschillige Tijdingen. Deze ijzeren baan zou onbetwistelijk, voor hel middenpunt van Vlaanderen, van veel nut wezen. En inderdaad, cene aanzienlijke bevolking zou in de voor deden van dien ijzeren weg deelachtig worden. Nu er een regtstreeksche ijzeren weg van Yper naar llous- selacre, die voor het middenpunt van Vlaanderen, naar Kales (Calais), de kortste weg wordt, nu er een regt streeksche ijzeren weg van Yper naar llousselaere, zeggen wij, gaat gemaakt worden, is het zonnueklaar dat Yper en omstreken, Rousseiaere en omstreken, om naar Gent of Ant werpen te gaan, liever dan tweemaal van convoi te veran deren natuurlijk den regten weg zullen nemen van Rousseiaere langs Thielt op Aellre. Dan, Yper en de omliggende plaatsen, in eenen kring van twee uren, tellen eene bevolking van 00,000 zielen; llousse laere en de omliggende gemeenten 00,000; Thielt en de om liggende gemeenten 40,000; te samen eene bevolking van 100,000 zielen, die, ten meerderdeele, zou gebruik maken van den nieuw te maken ijzeren weg om zich van Rousseiaere langs Aellre, naar Gent of Antwerpen, te begeven. Men schat op dertig miljoen kilogrammen kolen, kalk, assche, mest, bauwmaterialen en andere koopwaren, die en- kelijk uit Ardoye, Goolscamp, Pilthem, Eeghem, Thielt, Schuyffers-Kapelle, Caneghem en Ruysselede, in één jaar, vervoerd en verbruikt worden. Wel is waar, een deel van die dertig miljoen wordt nu vcr- transporteerd langs den reeds bestaanden ijzeren weg van Ingelmunster naar Thielt; maar niet te min, de te maken nieuwe ijzeren baan van Rousseiaere naar Eecloo, zou er een ruim aandeel van hebben. Men zal niet zeggen dal die schatting van 50 miljoen kilo grammen overdreven is, wanneer men in aanmerking neemt dat er in 'l jaar 1802, voor ruim 34 miljoen, grove en kleine koopwaren, langs den ijzeren weg, in de enkele statie te Rousseiaere, toegekomen zijn. Iels dal ook verdient de publieke aandacht te vestigen, is dal in de rigting van Rousseiaere naar Thielt, en van Thielt naar Eecloo, noch mensch, noch beest, noch koopwaar, langs het water kan vervoerd worden,aangezien er in die rig ting, noch Lei, noch Schelde, noch kanaal bestaal; zoo dat eene ijzere baan, in die rigting, uit hoofde van het water, geene hocgenaamde concurrentie, voor de vervoermiddelen, immer zou te vreezen hebben. Daarenboven, zou de ontworpene ijzeren baan van Rousse iaere naar Zelzaete op haren loop verscheide groote tronken van gemeenschapsmiddelen ontmoeten of ze ten minste ge naken te Rousseiaere, den Westvlaamschen spoorweg van Brugge op Korlryk, den regis treekschen ijzeren weg van Rousseiaere naar lper, Poperinghe, Uazebrouck, Armentières, Calais; te Thielt, den ijzeren weg naar Deynze en naar Gent, en, langs de l'inle, hSar Audenaerde; te Aeltrc, de slaats- spoorbaan van Gent naar Brugge te Eecloo, den geconce- deerden ijzeren weg van Brugge naar Gent, en in verwachting, den reglslreekschen ijzeren weg van Oostende langs Eecloo naar Antwerpen te Zelzaete, den onlworpenen ijzeren weg van Gent naar het Sas van Gent en van Zelzaete naar Lokeren. Wel nu, een ijzeren weg maar aanspraak maken op eene schoone verwachting, eene schitterende toekomst, voor zoo veel hij verbonden zij met menigvuldige vertakkingen, van groote gemeenschap, en dit is het geval met den voorgeno- inenen ijzeren weg van Rousseiaere naar Zelzaete. Eindelijk, valt er nog dit te bemerken, dat het land van Kadzandvoor vele koopmans, voor vele brouwers van het liertje van Vlaanderen, de ware graan-zolder is; dat er in 't midden eener bevolking van 100,000 zielen, natuurlijk veel brouw graan gekocht, veel bier gebouwen moet worden, en dat dit, als het de daarstelling van eenen ijzeren weg geldt, eene beweegrede is, die men niet stilzwijgend mag voor bijgaan. Het eene zou hel andere niet moeten beletten. Wij zijn van o-evoelen dat Pittlièm en Thielt zich zouden moeten vergenoe gen met de voorgenomen ijzeren baan van Rousseiaere naar Eecloo, langs hun grondgebied, cn zich niet zouden moeten verzetten tegen het ontwerp, onlangs vooruilgezet, den voorgenomenen ijzeren weg van Liclitervelde te doen leggen van Liclitervelde lusschen Goolscamp op Swevezeele; van Swevezeele op Wyngene; van Wyngene op Ruysselede; van Ruysselede op Poucques, Lootenhulle, Neveie, Vosselaer, Leerne, S'-Martens-Laelhem en uitkomende in de statie de l'inlenaar Gent en naar Audenaerde. Iedereen leeft geern. (De Stem der Vlaamsclie Landbouwers.) De Moniteur van 9 dezer behelst de lijst der kiesbaren voor den Senaat in al de provinciën des rijks. Wij laten hier de lijst der kiesbaren in West-Viaanderen volgen De heeren F. Bclhune, P. Boedt, P. Bonier, J. Boyaval- Dujardin, K. Breydel, P.-M. Brun-el-Delvigne, II. Carton, V. Coppieters, K. Danneei-Glorieux, L. de Bie, P. de Breyne- Peeliaert, de Croeser-de Mooreghem, E. de Crombrugge, Th. de Gheus, Aug. de Jonghe, Ed. de Man, G. de Meuleuaere-du Jardin, Ed. de Nieulant, C. d'Ennetières dTIulst, K. de Roo- van Wambeke, de Schietere de Lophem-Pecsteen de Zweve- zeele, J. de Scrret, L. de Steurs, Aug. de 't Serclaes deWom- mersom, P. de Thibault de Boesinghe, 1'. de Vrière, Ad. de Vrière, P.-G. Duparc, L.-J. Godschalk, V.-B. Goethals-Dan- neel, Goethals-Vanden Broucke, P. Gilliodt-Vande Poele, L. Hermans-Lybaert, Huyghe-de Peutevin, Iweins-Henderick,K. Jooris, A. Jullien, J. Kervyn de Leltenhove, I'. Ie Bailly de Tilleghem, le Bailly de Tilleghem-de Man, J.-B. Malou-Das- sonville, E. Merghelynck, A. Merghelynck, L. Merghelynck, J. Mazeman-de Couthove, K. Pecsteen-de Lampreel, G. Pee- steen de Vrière, E. Peers, P. Pyssonnier, A. van Caloen. K. van Caloen de Gourcy, J.-B. Vanden Peereboom, P. Vander Beke-de Cringen, P. Vander Mariière, II. Van Dromme, C. Van Elslande, A. Van Hamme-de Croescr, E. Van Heüle-Veï- hulst, L. Van Nieuwenhuyze, J. Van Zuylcn, Aug. Woest. De bevolking van Brussel was op 1 Januarij 18G4, van 184 duizend 932 inwooners, 89,971 van het mannelijk en 94,901 van het vrouwelijk geslacht. Wij ontvangen van wege de vrije meeting, te Brussel den 8" dezer gehouden, eene redevoering, uitgesproken in deze vergadering door M. Eugène Bochart, over verandeiingen in de kieswet. De meeting libre vraagt eene totale hervorming in deze wet. Andere vereenigingen gaan dezelfde hervormin gen aan de Kamer vragen. Het was den 18" Junij den 49" verjaardag van den Slag van Waterloo. De provinciale raden van hel koningrijk zullen den Dinsdag 1 Julij toekomende bijeenkomen. Wij geloovcn in het belang van den handel te moeten herinneren,dat te rekenen vanl Julij aanstaande de maatregel in voege komt door de nationale Bank genomen om geene wissels van boven de 300 Ir. meer te eskomptceren, die de melding zonder onkosten zouden dragen. -Men heeft sedert langen tijd geen woord meer vernomen nopens de fameuse lijfwacht van prinses Charlotte, de nieuwe keizerin van Mexiko, Welnu, die lijfwacht ontvangt te Aude naerde de militaire instruktie ;maar het vertrek kan nog geene plaats grijpen, omdater geen geld is De aartshertog Maximiliaan, had voor zijn vertrek naar Mexiko, aan generaal Chapelié eenen 6on van 1,800,000 fr. gegeven, otn in alle on kosten van de inrigling zijner lijfwacht te voorzien. De gene raal bood den wisselbrief bij de maatschappij van het grondkrediet van Frankrijk aan welke, zooals men weet, de mexikaansche leening heeft overgenomen maar dewijl er ze kere formaliteiten verwaarloosd waren cn omdat hel zegel des keizers van Mexiko niet aan den wisselbrief was gehecht, moest men het kostbare papier naar Mexiko zenden, waarvan men het thans terug verwacht. S' Medabd.Jaarlijks, omtrent den tijd van den zomer zonnestand, ontstaan er stroomen in den dampkring, welk ons wolken en eenige regendagen medebrengen. Men noemt deze de S'-Jansregeu cn heeft het den 8 Junij geregend, dan laat men niet na dit als een gevolg van den S'-Mcdardusdag te

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2