Verschillige Tijdingen. Kunsten cn Wetenschappen. Kunst- cfc Lctteraieiiws. Maandagavond, ten 6 ure, was er bijeenkomst in den Grooten Gouden A rend, op de Markt, der Liberale-Asso- ciatie, ten einde de opengevallene plaats van Provinciaal Raadslid, door het afsterven van den heer Servaas Comyn,van Langemarck, te vervullen, door het aanwijzen van eenen kan didaat. De keus is gevallen op Mr E.-Titeca, not. te Boesinghe. Het kieskollegie van het kanton Yperenis op Donderdag 50 dezer, bijeengeroepen tot het kiezen van een Provinciaal Raadslid in vervanging van M. Comyn, overleden. Burgerwacht. Door dagorde van 25 Junij werd er de Burgerwacht onzer stad bekend gemaakt: 1° dat de wapenoe- fening.voor deze van min dan 53 jaren oud, Zondag 2G dezer, afgeschaft is; 2" dat de opgeschorste cijbelschietingen den 27 dezer .wederom aanvang nemen, en 5° dat er eene algemeene wapenoefening, in kleine kleeding, zal plaats hebben op Zon dag,3 Julij 1864, ten 7 ure des morgens, op het Minneplein. Door het slecht weder heeft den dienst voor het kader, van Donderdag laatst geene plaats kunnen hebben. Heden, Zondag, op het middaguur, ten Stadhuize al hier, heeft de trekking plaats van de heeren die moeten deel van den Tuchtraad der Burgerwacht maken, die geroepen zijn om in het 5de kwartaal (trimeslre) 1864 te zitten. Men verzekert dat de statuten der naamlooze maatschap pij voor het leggen en exploiteren der spoorweglinie van Oostende naar Armenlières, sedert eenige dagen aan het mi nisterie van builenlandsche zaken zijn ingediend, ten einde de koninglijke goedkeuring te bekomen. Het ringsteekspel en de loopstrijden die te Cortemarcq zullen plaats hebben op Zondag 26 en Maandag 27 Junij be- looven zeer belangrijk te zijn; meer dan twintig peerden, van de vermaardsle foopers der streek, zijn reeds ingeschreven om deel te nemen in de loopstrijden die Maandag 27 Junij zullen plaats hebben. Bijzondere treinen, aan verminderde prijzenzijn op 26 en 27 Junij toegesfaan door den heer bestuurder van den ijzeren weg van Lichtervelde naar Veurne, die zullen vertrek ken als volgt: uit Veurne naar Cortemarcq om 12 ure 's mid dags en uit Lichtervelde om 2 ure namiddag; des avonds uit Cortemarcq naar Lichtervelde om 10 ure en naar Veurne om 11 ure. De zuidlijke kaper Alabama, heeft Zondag buiten de fransche wateren gevochten met de noordelijke korvetteKear- sage, schip die lest te Oostende gekomen was; het eerste is door het tweede gansch vernield en in zee gezonken. M. Verhaeghe, pastor te Caeskerke, is pastor te Brielen benoemd, in vervanging van M. Scheemaekcr, die zijn ontslag gegeven heeft. M. Lechein, onderpastor te Wytschacle, is pastor benoemd te Caeskerke. Woensdag 22 dezer, te Peronne-bij-Antoing, is er bij den pachter MonaVt, eene koei die een opregt cn welgevormd veulen ter wereld gebragt heeft. Vrijdag laatst is majoor Bovy van t' 2<i" Regiment te Brussel begraven. In eenParysch blad treffen wij den volgenden brief aan betreffende het genezen van den tijphus. Ik weet zeer wel, zegt de schrijver, dat ik gevaar loop niet geloofd te worden, wanneer ik den lezer kenbaar maak, waarin het geneesmiddel bestaat, maar desniettegenstaande wil ik dit recept niet verborgen houden. a Gij neemt een gerookten haring, klieft dien midden door en na de ruggraat uitgetrokken te hebben, legt gij hem bloot cn open in de lenden van den zieke. Het overvloedig zweeten dat er door ontstaat, stelt den zieke op lijd van vijf of zes da gen buiten gevaar De schrijver sluit met de gevolgtrekking datmen dien haring alsdan niet meer mag laten opeten door andere persoouen, omdat dit zeer slechte gevolgen zou kunnen hebben. Wij gelooven dat die laatste raadgeving geheel overbodig is. Men weet dal men nu veel muren met teer bestrijkt, en dat dezelfs slof niet spoedig droogt. Al den kant van het Pan- drietje te Brugge is er dezer dagen zoo een muur beschilderd maandag nacht heeft er zich een beschonken persoon tegen te slapen gelegd, terwijl zijne muts was afgevallen; toen hij s morgens wakker werd was er zijn hair zoodanig aangeplakt, dat hij zich niet meer kon oprigten, en hij gedwongen was om hulp te roepen. Twee persoonen hebben hem uit zijnen aardigen toestand verlost, meteen gedeelte van zijn hair af te snijden. Iedermaal wij in de nieuwsbladeren eenige melding over onze Ypersche artiesten aantreffen, nemen wij dezelve met ge noegen over. Ziehier wat le Journal des Beaux-Arts et de la Littéra- ture, in zijn nummer van 18 Junij, ons mededeelt: (i In de Tentoonstelling van Melun, waar men 520 schilde rijen telde, vond men twee landschappen van M. A. Bóhrn, van Yper; eene sehilderij van M. V. Constant, van Mechelen eene van M. Dansart, van Brussel; twee van M. Vervloei, van Mechelen, en drij van Mw Vervloet, van Mechelen. Mevrouw Vervloet en Mijnheer August Bóhm, hebben elk eene medailjc bekomen. In eene briefwisseling uit Bergen, in hetzelfde nieuwsblad aangehaald, zien wij met groote voldoening de naam van M. Th. Ceriez met veel lof aangehaald. Uitslag van den Prijskamp van Watou (Calcanus), op 19 Junij 1864. Deftig vak. 1" prijs. M. Vanden Ameele, Poperinghe; 2" prijs. M. Th. Verhaeghe, Ypercn. Boertig vak. 1" prijs. M. Ch. Marixcaux, Rousbrugge; 2" prijs. M. Vanden Ameele, Poperinghe; Gezang. 1" prijs. M. Vandewalle, Poperinghe 2" prijs. M. Camiel Bruyneel Vlaamsche Ster), Yperen. Het Provintiaal Leeskomiteit, van Antwerpen, heeft twee prijskampen van looneelkunde en Declamatie uitgeschreven, welke zuilen plaats hebben, ter gelegenheid der aanstaande gemeente-feesten, in de maand Augustus. Ziehier het pro gramma tooneelprijskamp. Voor tooneel- en blijspelen niet of zonder zang, uilsluitelijk door nederduitsche schrijvers vervaardigd. Prijzen voor de best uitgevoerde stukken. Voor de maatschappijen van vreemde steden; le prijs, zilveren ver gulde medalie van den Staat en eene soin van 400 fiv 2° eene zilveren medalie en 200 fr. Voor de maatschappijen der stad: 1° prijs, zilv. verg. med. van den Staat en eene som van 150 fr.; 2",zilv. med. en 75 fr. Bijzondere prijzen. A. Zilv. verg. med. voor de maat schappij, die zich door de beste opvoering mis en scènezal onderscheiden B. zelfde medalie voor de verst afgelegene maatschappij; C. zelfde medalie voor de maatschappij die zich vooral door zuiverheid en eenheid van uitspraak zal onder scheidenD. eene zelfde medalie zal ter beschikking van den ju rij gesteld worden, om voor eenige uitstekende verdiensten aan eene der mededingende genootschappen te worden loeoe- kend. prijskamp VAN declamatie. I. Voor liefhebbers, inboorlin gen des lands, niet te Antwerpen woonachtig. A. Deftig Vak. 1" Afdeeling le prijs, zilv. med. van den Slaat cn eene som van 50 fr.; 2°, eene zilv. med. cri eene som van 25 fr.; 5°, eene zilv. med.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2