Vepschiliige Tijdingen. Kunst- d' Letternieuws. Priesterlijke benoemingen. Sterfgevallen. MYGFJ,I\GEJ. bezit hebben, zullen wij ons verhaaste hetzelve onze lezeren mede te deelen. Er is eenc nieuwe geïllustreerde uitgaaf aangekondigd, onder den tijtel: de Hollandsclie Illustratie. Dit werk is wel het beste dat er voor onze vlaamschsprekende provinciën zal verschenen zijn, niet alleen uit hoofde van den ongeloovelijken leegen prijs maar meest nog omdat de twee derden der be volking, zich zullen laten inschrijven enkelijk omdat het Vlaamsch is. Zie onze bekendmakingen.) Onder de zaken aan het dagorde des aanstaanden zittijds van den provincialen raad van West-Vlaanderen, treffen wij de volgende aan Benoeming van drie leden der bestendige deputatie in ver vanging van M. Vandewalie, niet'herkozen, en van de heeren Merghelynck en Brasseur, wier mandaten geëindigd zijn. Vraag van de gemeente Langhemarck, om haar jaarlijksch peerdenfeest op l7Augustij te houden, in plaats van opö April. Voorstel van verschdlige aanvragen voor bijgevoegde hulp sommen voor de steenwegen van Boesinghe op Elverdinghe, van Vlamertinghe op Elverdinghe en van Crombtke op Itous- brugge. De peerdenloopen teWaereghem zullen dit jaar op Zon dag, 28, Maandag, 29, en Dinsdag, 50 Oogst plaats hebben. De aktien van den ijzeren weg Lichtervelde-Veurne, waren Vrijdag ter Beurs van Gent gevraagd aan 505 fr. De akte, waarbij de maatschappij voor het leggen en ex ploiteren der spoorbaan van Armentières zich aanstelt, is den 50 Junij 11. ter studie van den notaris Vergote te Brussel, opgemaakt geworden. Sedert eenigen lijd hoorde men niet meer gewagen van de uitrusting eener belgiesche lijfwacht voor de keizerin van Mexico. Bijna elkeen dacht dat het vormen eener dusdanige lijfwacht niet zoo zeer gemeend was ofwel dat dit ontwerp in duigen was gevallen. De Scheldegalm van Audenaerde komt te bevestigen dat het ontwerp wel dergelijk is, door de vol gende regelen ii Deze weck is bij onze stadsregering eene stellige tijding aangekomen dat de kazernevoor het ontvangen der vrijwillige aangeworvene soldaten der lijfwacht van princes Charlotte, de nieuwe keizerin van Mexico, voor den 20 der maand Julij in gereedheid moet zijn. Verscheidene officieren hebben over eenige dagen de kazerne op het Jesuiten-piein komen bezigti- welke van over eenigen tijd was aangewezen, om door de nieuwe mexicanen te worden betrokken. iiZoo men verneemt, zullen deze troepen alhier hunne klee ding en instruktië ontvangen en de gewezene militaire infir merie zou in eene mexikaansche schoenmakerij herschapen worden. (i Indien het zoo is, dan is hetsene tijding voor onze aude- naardsche boltenmakers en men mag verzekerd zijn dat onze stad door menigen vreemdeling zal bezocht worden, om de Mexikaners bij het aanleeren van hunnen militairen dienst, in oogenschouw te nemen. In den budjet van binnenlandsche zaken, welke Woens dag voorlaatst gestemd is, bevindt zich het pensioen vermeld van Mev. weduwe Van Peene. Dit pensoen, gelooven wij, is van 500 of GOO franks. Ter gelegenheid der luisterrijke sluiting van den vijfvoudi- gen Letter-en Tooneelkundigen Prijskamp uitgegeven door de maatschappij van rhetorika, De Kunst is ons Vermaakvan Yperen, op 14 Augustij aanstaande, ten einde dit feestte vieren doet bovengemelde maatschappij een algemeen beroep aanal do letter-, tooneel- en zangkundige-maatschappijen der twee Vlaanderen. De maatschappijen aan het feest deelnemende zul len ter gedachtenis van hetzelve een zilveren geslagen eerpen ning ontvangen. Drie andere van groot modul vergulde zil veren medalien zullen vergund wordeneene voor verstafge- legenheid, eene voor grootste getal en eene voor groolsten Luister. Vergadering ten 5 ure in het hotel Tournier, bij de statie, om zich van daar naar Stadsschouwburg te liegen. Ten 9 ure Bal in hetzelfde lokaal. Luisterrijke Prijskamp van Zang-Tooneelkunde en Uit— terlijkeWelsprekendheid,uitgeschreven door dejong-ingerigte- Kunst- en Letterminnende Maatschappij van Rhetorika, te Walou-Abeele, op Zondag, -17 Julijten 2 ure, in de herberg S' Eloi. Alleenspraken en Zangstukken vóór 15 Julij toe te zenden, aan d'heer Ilenderik DeSeurevoorzitter der maatschappij. Prijzen. Ernstig vak. 1° pr.een groot zilv. Eermetaal. 2" pr.: een id. Boertig vak. 1° pr.: een id. 2e pr.: een id. Zang. I? pr.: een id. 2° pr.: een id. Praal E n zilv. Eerme- melaal zal geschonken worden aan deze die met Praalrijkste gewaad,met trommel en vaaedel in de stoet zullen verschijnen. Luisterrijke Prijskamp van Alleenspraken uitgeschreven door de Zang-en Tooneel Afdeeling; Met Tijd en Vlijt der Broederhand, ven Weiteren, die zal plaats hebben op Zon- 11 September 1864. Prijzen. Ernstig vak, eerste klas. Ie pr.: een zilv. verguld Eermetaal en Iü fr. 2" pr.: een zilveren Eermetaal. Tweede klas. I" pr.: een zilv. verguld Eermetaal. 2' pr.: een zilveren Eermetaal. Boertig vak. Ie pr.: een zilv. verguld Eermetaal en 10 fr. 2e pr.: een zilveren Eermetaal Bijzondere prijzen onder al de mededingers uit te loven. Een zilv. verg. Eermetaal voor de zuiverste uitspraak, een idem voor het voorgedragen stuk, dat zich het meest door Vaderlandsch liefde onderscheid. De uit te voeren Alleenspraken moeten vrachtvrij vóór den twintigsten van Oogstmaand aanstaande ten adresse van den heer Rosalin Van Brabant, geheimschrijver der Maatschappij, w orden ingezonden. De Prijzen zullen den Maandag twaalfsten September pleg- tiglijk den overwinnaren uitgereikt worden. Mgr. de de kapitulaire-vicaris komt te benoemen: M. Boone eere-kanonik der kathedrale van Brugge, en pas tor van S' Jacobskerk, te Yper, pastor van S' Maartenskerk in dezelfde stad, en deken van het distrikt Yper; hij wordt ver vangen te S' Jacobs door M. Remaut pastor te Hulste. M. Van Heule, principaal van het bisschoppelijk kollegie van Oostende, is pastor benoemd te Comen. M. Lelieur, pastor te Houthulst, is pastor benoemd te Hulste. M. Lepoutre, ondepastor te Dixmude, is pastor te Houthulst benoemd. De koning van Wurtemburg, Frederik-Karel den Ic, is Za terdag morgend ten 5 ure, op zijn kasteel te Rosenstein, overleden De koning was 87 jaren oud en was in I81G op den troon gestegen. Zijn opvolger is prins Karel-Frederik, uit zijn tweede hu welijk met de dochter van den hertog Lodewyk van Wurtm- burg gesproten. De nieuwe vorst is 41 jaren oud en met eene zuster van den keizer van Rusland getrouwd. Dc stomme. Een bedelaar gaf zich voor stom te zijn, om des te meer het medelijden in te boezemen. Een voorbijgan ger, die de schijnstomme erkende, vroeg hem, terwijl hij hem eene almoes gaf; Sedert wanneer zijt gij stom geworden ii Van toen ik 8 jaren oud was, kreeg hij ten antwoord. Dat maakte een onderscheid. Een dorpspastor had op een zondag eene zeer schoone preek gedaan. Zijne aan hoorders waren tot in de ziel bewogen en allen storteden tra nen met uitzondering van éénen. Toen men aan dezen vroeg, waarom hij zoo koel en onverschillig tijdens de preek geweest was, antwoorde hij u ik ben van de parochie niet Geldend argument. Maar mijn God, zeidc F tol zijnen vriend welken hij gedurende zijn»ziekte een

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2