Verscliilligc Tijdingen. Tan Vooruit! hief de Brabanconne aan daarna verwelkomde de heer Verpoest, voorzitter van Vooruit! de overwinnaars en bood den heer Buysse, voorzitter der Nevelsche Maatschappij, eenen allerprachtigsten bloemruiker aandit werd insgelijks gedaan door den heer voorzitter van 't Vlaamsch Gezelschap, die de bekroonden naar de zaal zijner Maatschappij leidde. Intusschen was de Nevelsche Rhetorika aangekomeu en w el dra werd er een sohoone Stoet gevormd, die zich langzaam, door de bevlagdc stad, naar de zaal van Vooruit! begaf. i)e gulhartigste ontvangst die onze Maatschappij aldaar genoot, kan ik u moeijelijk beschrijven; ik zal alleenlijk zeggen dat, onder andere, de heer Callebaut, in eene warme improvisatie, de genegenheid van Vooruit! voor alles wat de Kunst aan gaat, afschilderde, en voornamelijk voor de Maatschappij van Nevele, die zoo schitterend uit den moeijelijken kamp is weêr- gekomen. Ook de heer De Coutere, nam het woord en deed al de voordeelen en 't nut der Tooneelkunst uitschijnen. Te Leerne aangekomen werden onze overwinnaars, in naam des heeren Burgmeester, M. Van Crombrugghe, door den heer De Pestel, verwelkomt. De leden der koorzang-maat schappij <1 de Klein-zonen der Leye leidden ze naar hunne zaal en zongen er de beste stukken huns repertoriums. Eindelijk kwam men te Nevele aan: de Maatschappij Sint- Sebastiaan, de Napoleonisten cn de koorzang-maatschappij de Vrijheids-Vrienden met eereteekenen en ontrolde vaandels, wachtten, aan het uiteinde der gemeente, hunne vrienden af. Het kanon, dat den ganschen dag had gebromd, kondigde, door menigvuldige opeenvolgende schoten, de komst der bekroonden aan. De eerewijn werd hun aangeboden en de heer Seriacop, in naam van Sl Sebastiaan, cn de heer Tkindt, persoonlijk, verwelkomden hun en boden elk eenen overheerlijken, natuurlijken bloemtuil aan. In de zaal der MaatschappijMoedertaal en Broedermin sprak de heer Frans Vander Cruyssen, hulp-onderwijzer te Nevele, de vol gende redevoering uit: Mijnheeren, )i Als inwooner dezer gemeente, en als Vlaming, reken ik het mij ten plicht, Uiid., eenige woorden toetesturen alstolk der vrienden die ons omringen, zeg ik u Zijt allen welkom. Voor de eerste maal sedert het bestaan uwer Maatschappij hebt gij u in het strijdperk begeven om andere Maatschappijen den zegepraal te betwisten.Verscheidene onder u, Mijnheeren, hebben reeds afzonderlijke blijken huuner kunde gegeven verscheidene onder u prijken met een eermetaal op de borst; maar thans hebt ge geloond dat de gansche Maatschappij zich toelegt op het Tooneel en met eere op de planken verschijnen mag: zijt dan allen welkom. In den Prijskamp van Yperen hadt ge met sterke mededin gers te kampen; gij had te strijden met maatschappijen die een langer bestaan, een grooter getal leden, en bij gevolg mier hulpmiddelen hebben. Brussel was er met twee, Antwerpen metdrij zijner maatschappijen, daartusschen stondt gij, Too- ueelliefhebbers eener eenvoudige buitengemeente, 't Was voor waar een stoute stap, te meer dat men te Yperen gewoon is met Tooneelliefhebsters op te treden, iets waar uwe mededin gers zich van voorzien hadden. De andere, MM., hadden dus veel voordeel op u en de uitvoering van uw klein, roerend drama moet inderdaad opperbest geweest zijn om den 2" prijs verdiend te hebben. De tweede prijs voor u is meer dan de eer ste voor Brussel; Antwerpen dat de derde prijs behaalde, zal u voorzeker nimmer vergeten. Op het gebied der Tooneel kunst hebt ge dus plaats genomen tussohen twee der grootste steden des lands! Nooit viel zulke eer ten deel aan uwe Maat schappij Nooit viel zulke eer ten deele aan Nevele! Als in wooner dezer gemeente ben ik er trotsch op en zeg u rnet blijdschap zijt allen welkom De Moedertaal maakt deel van ons bestaan, 't is zij die ons zoo zeer aan den vaderlijken grond vastkleefd, 't is door haar dat het volk verlicht moet worden. Uw zegepraal bewijst dat het Nederlandsh Tooneel op den buiten allengskens voortgang doet en dat uwe Maatschappij op stevige gronden steunt. Het kan ook niet anders, want al de stukken, die gij opvoert, zijn streng, zedelijk, bevatten gezonde, vaderlandsche gedachten en maken van uwe vcrlooningen ware scholen der volksklas. Volhardt in dien weg, MM., leert het volk onze grootsche voorouders kennen, wijst het volk de kwalen en gebreken zijns tijds aan; verlicht, verzedelijkt, veredelt het volk en later, wij hopen het met recht en reden, zullen wij u nogmaals mogen toeroepen zijtallen welkom! i> Den gedonder van toechingen volgde op deze aanspraak, alsook op het gedicht dat voorgedragen werd door den heer Martens van Rinsele, die nooit ten achter blijft, als het den roem zijner Nevelsche kunstbroeders geldt. Daarna deed de stoet eene wandeling rond het dorp's avondt was het verlichting en het ontbrak er niet aan transpa ranten, jaarschriften en gelegenheidsverzenhet feest werd door een banket gesloten. Den Nevelaren, die waarlijk de kunst beminnen, zal deze dag lang in het geheugen blijven, want deze triomf is de schoonste welke ooit Nevele is te beurt gevallen. Ik eindig met den wensch dat de Maatschappij op den ingeslagen weg blijve voortgaan, niet omzie en zich de spreuk herinnere Willen is kunnen. Ontvang, Heer Opsteller, mijne hartelijke groetenis. T. J. De Moniteur bevat de volgende OPENING DER JAGT. ministerieele beslissing De opening der jagt is in de provincie West-Vlaenderen op de volgende tijdstippen bepaald Den 28 augustij,op elke soort van wild zonder onderscheid, de faisant uitgezonderd; den 11 september, met hazewind hondenden 1 october, op den faisant. NA anneci de sneeuw toelaat het wdd op het spoor te vol gen, zelfs enkel op een gedeelte van het grondgebied eener gemeente, is de jagt opgeschorst en blijft niet toegelaten dan in de bosschen, moerassen en langsheen de stroomen en rivieren. De jagt op de patrijzen zal gesloten worden den 31 de cember aanstaande, te middernacht. De jagt op het water- cn trekwild in de meerschen en langsheen de stroomen en rivieren, zal open blijven tot 1 mei mtsluitelijk, en de slropjagt (te peerd en zonder vuurwapens) tot den IS april uitsluitelijk. Al ander slach van jagt zal ophouden toegelaten te zijn te rekenen van 51 januarij aanstaande. Behalve de kouinglijke familièn van België en van Wurteraburg, zijn te Oostende nog de volgende persooneu aangekomen: L. K. II. de aartshertog Ludwig-Victor van Uostenryk, reizende onder den naam van graaf van Weidc- negg; L. K. H. de groothertog van Saxen-Weimar, onder den naam Mn graaf van Arnshaegk prinses Salm-Dyck de prins van V\ ïndisgralz en de prinses van Hatzleidt. Men-schrijft uit Toulon, 12 augustus, aan den d/ma- <jer au Midi De diligencie van S. Troupez, dezen morgend te Toulon aangekomen, is gedwongen geweeest den ganschen nacht te midden der vlammen te rijden. Van Móle tot llyères brandden al de bosschen over eene uitgestrektheid van 20 kilometers. Bij den berg van Grateloup, waar de reizigers moeten te voet gaan, is men verphgt geweest door een echt forneis te gaan en de pijnappels, springende door de hitte, maakten den doortogt zeer gevaarlijk; maar er viel niet te aarzelen, men moest ten a Hen prijzé voornit, want hel gevaar was overal en worden°eS laaSl'S Plaatse Bladen G'steren avond, om 10 ure, was het gevaar eenipzins pc- weken en door den wind naar de zee gedreven. Men verwacht ijselijke bijzonderheden. i »afc.DC B"C'l leiJC'1 ValentVns- De zaak van den heer De Buck tegen den advokaat Valentyns is Zaterdag te Brussel, voor de burgerlijke regtbank gebragt geworden. Ue zaak zal aanvang nemen na de vacanciën, op 29 October aanstaande.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2