Verschillige Tijdingen. maatschappijen hebben er zich voornamelijk doen uitschijnen. Men noemt als een der eerste de maatschappij de Kunst is ons Vermaak, van Yper, die een opmerkend succes bekomen heeft. De leden van dit gezelschap zijn des anderdaags door hunnen eere-voorzitter, Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, ontvangen geweest,aan wien zij een gedenkstuk huns laatsten prijskamps als eenen blijk van aangekleefdheid en hulde opge dragen hebben. Het verwondert ons grootelijks dat, na zulken buitenge- woonen bijval, onze maatschappij de Kunst is ons Vermaak niet gelukkiger is geweest, (Zie ons Tooneelnieuws). Volgens de opgave daarin gedaan hebben wij 1° de drij prijzen, 2° de eervolle melding en 5° de drij als naast beste opgegeven, zijn dus zeven maatschappijen die op den eersten rang staan. Nemen wij nu dat onze Kunst is ons vermaak de beste van de niet genaamde maatschappijen zou gespeeld heb ben, dan zou zij nog maar de achtste in den rang staan! Er moet een misslag van opgave bestaan. Het artikel uit deEtoile Beige, hier-hooger aangehaald, is te duidelijk; ten anderen onze Ypersche liefhebbers kennen het talent dier maatschappij te wel om daaraan te kunnen twijfelen. Het is waarlijk spijtig; wij hadden nogeens willen getuige zijn eener dier feesten die ons zoo een zoeten indruk gelaten hebben. Maar wat wil men, wanneer er maar drij prijzen zijn en er twaalf mededingers om kampen, zijn er onuitvlugtelijk negen die niets ontvangen. De zeven stuivers der Teeken-Akademie. In vele ste den van ons land bestond er een gebruik bij de Teeken-Aka- demiën datwanneer een leerling die wilde bijwoonen hij jaarlijks 7 stuivers intrégeld moest geven. Deze somme diende tot het betalen van den knaap. Deze somme ook gaf soms aanleiding tot vieze voorvallen. De knaap moest ze ten huize of anderzints ontvangen. Vele kinderen droegen de 7 stuivers mede en betaalden ze hem in de akademie; er waren er ook anderen die de 7 stuivers bleven houden Kotje, willen we den knape niets geven en liever, bij Jolvs, koeken gaan koopen? Ja wehij kan bidden da' 'k lange leve; en de 7 stuivers werden seffens in pannekoeken veranderdEn dat ge beurde bijna alle jaren, nu van den eenen jongen, dan van den anderen. Te Yper zijn dit jaar de 7 stuivers afgeschaft en wij juichen toe aan dezen maatregel, hij bewijst der ware liberale gezind heid der instelling. Hij ruimt de vernedering uit den weg van den knaap zooveel almoessen te doen ontvangen als er kinders op de akademie gingen want in vele huizen, waar het niet al te breed ging, werden de 7 stuivers die men aan den knaap gaf wel tienmaal rondgedraaid en met veel tegenzin uitgelangd; er waren zelf kinderen die bij mangel aan geld in het geheel op de akademie niet konden gaan. De afschaffing belet ook de vernieuwing der feiten hooger aangehaald, maar gaf dit jaar gelegenheid, aan eenige droeve jongens, nogeens van hunne grappen uilteregten. Sommige ouders, dit maatregel nog niet kennende, gaven als gewoonte 7 stuivers medeMaar ja eenige 7 stuivers werden achtergehoudenen verteerd, niet meer in pannekoeken, (de nieuwe generatie is gPooter in hare wapens), maar in pijp en tabak ofcigaren. Eenige jon gens, dronke van rooken, hebben alles bekend. Ten naasten jaren zullen wij van al deze grappen geen spoor meer vinden doordien het maatregel nu algemeen gekend is. Woensdag, te Elverdinghe, is er volgens het algemeen gerucht, eene jonge dochter, beschuldigd van kindermoord, aangehouden geweest. Zoo het schijnt is zij bevallen op een hoppe-veld en heeft haar pas geboren wichtje onder den hoop hoppe-persen verborgen. Zij heeft niet opgehouden te werken. Hare gezellen en gezellinnen werden niets gewaar. Des ander daags keerde zij terug naar hare bezigheid en het is maar den derden dag dat zij achterbleef en men iets begon te vermoe den. Zij beweert dat, na het komen des kinds, zij van haar zeiven is gevallen en dat, toen zij wederom lot haar bewustzijn is gekomen, haar arm kindeken dood was en dat zij het als dan onderden hoop hoppe-persen verborgen had. Vrijdag laatst was het biddag tellrielen; een huisgezin, niet ver van de herberg het Hoekje, is er naartoe getrokken, latende drij kleine kinders alleen te huis.Gedurende de Vesper hebben de kleine schaapkens de phosfoorkens gevonden en er mede gespeeld. De kleederen van het middenste jongsken zijn in vlam geschoten en hebben het arm schepselken geheel ver koold. Hel grootste is met het kleinste kind ten huize uit ge- vlugt. Wanneer toch zullen de moeders verstaan dat de grootste verdiensten bestaan in wel voor hare kinders te zoigen In eene harer laatste zittingen heeft de bestendige deputatie den heer afgeveerdigden Van Dromme aangeduid: 1° om den heer Brasseur te vervangen in hoedanigheid van bestuurder van het provinciaal landbouwfonds en 2° om den heer Mer- ghelynck te vervangen in hoedauigheid van gelastigde met het onderzoek en de verifikatie der provinciale rekeningen overeenkomstig het art. Ill der wet van 30" Maert 185(>. Donderdag laatst is het nieuws ons toegekomen dat er in den Borinage 2,200 Steenkoolgravers hun werk laten staan hebben en verhooging van daghuur vragen. Zij houden zich zeer stil en gaan allen morgend reklameren, van waar zij geheel gerust naar hunne woningen terug kee- ren tot dat hunne vraag ingewilligd wordt. Er zijn reeds nog anderen die hunne meesters in denzelfden zin gewaarschuwd hebben. Uit voorzichtigheid is de luitenant der gendarmerie van Bergen (Mons) naar den Borinage vertrokken, waar er wach ten de gemeenten doorkruisen; maar het is te hopen dat de zendelingen der openbare magt niet zullen gedwongen zijn beweenelijke pligten te kwijten. Een nieuw projekt van ijzeren weg ligt ter studie; hij zou, komende van Brugge, trekken door Jabbeke, Zerkeghem, Ghistel, Slype, Nieuport, Wulpen, Veurne, Al- veringhem, Beveren, Ilousbrugge, Proven en eindigen te Poperinghe. Zondag morgend, digt bij 3 ure, is Mgr. de bisschop van Gent overleden. Niets voorspelde eene zoo schielijke dood. Zaturdag had Mgr. nog aan al de diensten in de hoofdkerk deelgenomen die tereere van S' Bavos-feestdag plaats hadden. Hij was op °-e- woone uur gaan slapen. 'J Omtrent 4 1/2 ure 's morgens gevoelde hij zich een weinig bij den adem belemmerd en riep den broeder van liefde dié in de bijgelegene kamer slaapt. Deze hielp Mgr. hem in den zetel nevens zijn bed zich zetten en bood hem een glas water aanNeen, zegde de prelaat, ik moet ten 7 ure misse doen. Het waren zijne laatste woorden. Eenige stonden later boog Mgr. het hoofd en stierf. it Lodewyk-.Toseph Delbecque, huisprelaat van Zijne Heiligheid den Paus, assistent-bisschop bij den Pauselijken troon, raadgever der H. Kongregatie der bisschoppen en der regulieren, officier der Leopold's-orde, was bij de 00 jaren oud. De eerwaarde prelaat was geboren te Waesten, in West- Ylaenderen, den 7" December 1798; hij was de XXI0 bis- scjiop van Gent, benoemd door Z. II. Gregorius XVI den 13 September 1838. Hij werd den 4 November daaropvolgende gewijd. Zijn werkzaam prelaatschap heeft dus nabij de 26 ia- ren geduurd. J TeS' Nikolaes heeft M. Xkapitein bij 't 11= iinie- regement, zich voor den kop geschoten.Men heeftin de beurs van zijnen frak een brief,bestemd voor zijne familje,gevonden Tot nu toe weet men niet wat aanleiding tot zulk een bewee- nehjk besluit gegeven heeft. De beweging in de statie te Charleroi groeit meer en meer aan. Het gemiddelde vervoer is 2000 waggons ner dao 60 I3".?»00 rmiSers- Door de statie rijden zoo bij dag aks nacht loO treinen in 24 uren, en de ontvangst van dit'nu enkel aan de bureelen van den staat, is 1,500 000 fr

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2