Verschillige Tijdingen. in deze zaak zijn alie man aan wien men enkelijk moet kan nen bewijzen dat de raad goed is, de zaak opregt, en dat er middel is 0111 dezelve door eenige ware proeven te doen zegc- praen. Ik geloof onnopdig te doen verstaan dat de oester een zeer gezond, ja zelfs een weldoenend eten is. De Purituners Zullen mij zeggen dat hij niet noodzakelijk is. Wel, de aardappel is het ook niet terwijl men maar in 1586 vooreerst deze plant ontdekt heeft, wie zou durven houden staan dal de oester, meer dan de aardappel, de kost der rijken is, dewijl zij voor eene der gemeenste der volksspijzen rekenen kan. De Schepper heeft ze in overvloed, zelfs bij millioenen, in de zeeën gestort, zij is om zoo te zeggen de grondeling der wereldzee. Hoe dan zou de oester eene prachtkost zijn 1 Voorwaar, eene goede vooroordeeling (zie den Mpniteur van den 7 October 1864, bladzijde 4,91b) die dc Ooslende- naren groote reden hebben 0111 te vereeuwigen. Ziehier eenige. dezer proeven In de Vereenigde Staten van Amerika worden er jaarlijks voor 20 miliioen dollars of 100 miliioen franks verleerdmen eet er dagelijks te l'arys een milloen twee honderd duizend of twee honderd acht-en-tachenlig miliioen oesters per jaar. Wat nog ons gezegde komt te bevestigen, is dal de Staten subsidiën verleenen aan deze die zich met den oesterteelt onle dig' houden, en dat de heer Coste, lid der fransche akademie, belast geweest is met het vermenigvuldigen der oesterbanken op deze kusten. Ik geloof, met eenen franschen staatkundige, dat de oester, die hedendaags als prachtkost aanzien wordt, door zijnen overvloed en gemak van vervoermiddelen een goed volksvoed- sel en ter zelfder tijde een handel van groot belang moet worden. Laten wij nu eens zien hoe de verbruiker van dit kost baar levensmiddel in Belgie geplaatst is. Het tolregt wordt op eene middelmate van zestig centiemen per kilo oesters geschat, zoo is de grondregel op welke deze regten ontvangen worden. Honderd oesters zijn een middelmatig gewigt van 4 kilog., waarvan de prijs in het aankomen te Oostende 2 fr. 50 c. is alwaar men deze nu negen franken betaalt. Het verschil is al zeer eerbaar om nemen, maar die zelfde oesters die de beamb ten, volgens dc opgave der Oostendenaars, aan 2 fr. 50 c. of zestig c. de kilo schatten, kosten te Londen vijf schellingen of zes fr. 25 c. het duizend, bijgevolge maar twee en zestig 1/2 centiemen het honderd. [Wordt voortgezet.) Vrijdag avond is er to Antwerpen, digt de Werf, een smertelijk ongeluk gebeurd: Een jongen die van zijne school was gekomen was naar zijne slaapkamer gegaan met een pe- trool-iamp om zijne lessen te leeren, toen eensklaps men noodkreten van boven hoorde; de ouders snelden er naartoe, en de jongen lag zich te wentelen in de vlammen. De lamp was door onvoorzichtigheid omgeworpen geweest en de uit vloeiende olie in brand geschoten. Hen vreest voor zijn leven. De Dien Public heeft van Home eene depeche ontvan gen die hem de benaming meld van den nieuwen bisschop van Gent. Het is M. de kanonik Brack, professor in godsgeleerd- lieid in het semitiarrie dezer stad. Donderdag, rond i) ure des namiddags, is er in de 0.- L.-V. kerk, te Korlryk, een ijselijk ongeluk gebeurd. De genaamde Antoon Geers, klokkenluider, die dc groote klok in beweging bragt, ter gelegenheid der instelling van de nieuwen burgemeester, is letterlijk gepletterd geweest. Antoon Geers iaat eene weduwe met 5 minderjarige kinde ren achter. M. de Bavay, procureur-generaal bij het bof van appel van Brussel, heeft bij de herintreding van dit hof, de gewoone redevoering' uitgesproken. Ditmaal heeft deze regtsgcleerde over de vlaamsche kwestie gehandeld en het arrest goedge keurd, waarhij het hof van appel van Brussel in de zaak Karsman beslist heeft dat een vlaming in een vlaamsch deel van het land door eenen vlaamschen advokaat in zijne moeder taal niet mag verdedigd worden. M. de Bavay is een dier mannen, die telkens dat er een groot en edelmoedig geloof in het volk leeft, de noodzakelijk heid gevoelt, dat geloof op reglerlijke gronden uit te dooven. Het volk aanzag bij voorbeeld, Agneesens, den brusselscheti deken, als een martelaar der burgersvrijheid, gevallen onder de dwingelandij der oostenrijksch landvoogden. M. de Bavay heeft er zich óp toegelegd te bewijzen, dat die volksheld niets anders was dan een gemeen oproermaker en dat hij wel de gelijk en rechtvëerdig ter dooi! werd gebragt. In Frankryk zou M. de Bavay zich, uit eerbied voor de uit spraak des geregts, legen de eereherstelling van den oiit- schuldig gehalsreglen Lesurques verzetten,*en het verwondert ons, dat hij de lofspraak van den regter Pilalus, die Christus naar den Calvarieberg zond, nog niet gemaakt heeft. Intusschentijd, mag M. dc prokureur-generaal zooveel re devoeringen maken ais hij wil, toch zal geen enkel niensch van gezond verstand aannemen dat eenen Vlaming in zijn eigen land niet mag toegelaten zijn zich in zijn eigen talc te verdedigen, als zijne eere en soms zijne levens op den spel slaan. De Vlamingen gelooven aan hunne regten, aan hunne toe komst en dit geloof zal M. de Bavay, hij mag doen wat hij wil, niet uitdoovcn. Vrijdag morgend der verledenc week, wandelde er een schildwacht statig met het geweer in den arm heen en weer voor het huis van den wisselaar Godderis, op de Mcir, te Ant werpen. De voorbijgangers keken vreemd op dit gezigt, en de heer Godderis dacht dat hij door de mannen van den heer Chazal reeds krijgsgevangen genomen was met al zijn goud, zijne hankhriefkens .en ander papieren vodden zeg er vodden tegen 1die in zijnen winkel liggen. Na een half uur wande- lens bleek het, dat de kaporaal, een slimme Waal, den man verkeerd gezet had: zijn post was aan de Bank in de Lange- Nieuwslraat. Dc kaporaal die in 't walenland had hooien ver- teilen dat eene bank een huis is vol geld, zag door de venster van Godderis, en zei C'est ici la Bancjue: En faction! Et prenez garde, als 1111 centiem te korte kom ,ac dak salie de police, cré nom du nom De aktien van den ijzeren weg van Lichtervelde-Vcurne waren Donderdag ter beurs van Gent gevraagd aan 500 fr. Dinsdag avond, hij 1 terugkomen van het konvooi ver trokken ten 6 ure uit Veurne naar Dixmude, is een jaarlingos behoorenae aan den heer Iloutsaegher, op kleinen afstand van Oostkerke, door den trein doodgereden. Het beest was uit de weide gesprongen en bevond zich op den ijzeren weg op het oogenblik dat de trein voorhij reed. Te Oostkerke gekomen, hingen destukken vleesch en vel nog aan de wielen der rij tuigen van den trein. Het heest was letterlijk in twee gesne den en had het hoofd verbrijzeld. Men verneemt dat de Koning, die zich thans te Genève bevindt, niet regtstreeksch van het meir van C01110 naar België terugkeert, maar eerst nog het zuiden van Frankryk en voor namelijk de stad Valencia zal bezoeken. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk dat L. BI. hij die gelegenheid naar Nizza zal gaan. De spoorwegmateriëel-maatschappij, hekend onder den naam van Société Pauwels, die groote werken heeft uitge voerd, hier te lande cn elders, onder ander in Holland, bevindt zich in netelige omstandigheden cn hunne aandeelen dalen van dag lot dag. Deze achteruitgang wordt toegeschreven aan de verliezen, veroorzaakt door den houw der Autwerpsche ves tingwerken, wier ophouw die maatschappij heeft onderno men. In eene buitengewoone algemeene vergadering van aandeelhouders is het voorstel gedaan de maatschappij'ineen te smelten met eene aanzienlijke maatschappij limitedtc Londen, doch een besluit werd niet genomen, in afwachting van het verslag eencr kommissie, die benoemd is om den stand der zaken te onderzoeken. [Poter koop er.) Men leest m den Journal des Ilaras: Verscheidene belgische peerdenlief hebbers hebben zich naar Engeland he geven 0111 er den keus te docu van eenen hengst waaraan zij de som van 25,000 fr. willen besteden. Het gouvernement verleent hun eene subsidie van 5,000 fr. Dc prijs der bcsprin- gtn zal waarschijnlijk van 200 fr. zijn.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2