Kunst- et Letternieuws. ALOUDE BU(iELÖ0VI(ïHEDEi\7~ BURGERSTAND. Door Theopiuei. LANSENS, leeraar aan 's rijk' middelbare school, te Aelst, met platen. Vier uren achtereen le bellen. It) ecne brabandsch'e stad slaat ach ter eene der vensterruiten hel volgende: Be gunstigers, die verlangen iets in dit magazijn te knopen, worden verzocht des voormiddags van 8 lot 12 en des namid dags van 2 tol 6 ure te bellen. Alzoo vier uren achtereen, zonder op te houden De Gazette de Cambrai deelt belangrijke bijzonderheden mede over d toeneming van het peerdenvleescheten in hel Noorden Ryssel en veel andere steden van minder belang bezitten reeds sedert eenigen tijd vleesch bouwerijen van peer- denvleesch. 'j hans, dat hel overvlotdig is bewezen, dat dit een gezond en aangenaam voedsel is, gaat ook Kameryk, zegt men, zulk een vleeschhouwerij bekomen. Wij weten dat er op dit oogenblik eene aanvraag zich in handen van den prefekt van het Noorden bevindt, ten einde de magtiging te bekomen om hier eene vleeschhouwerij op te rigtcn, in welke niet anders 'dan petrdenvleesch zou verkocht worden. Dit nieuw voedsel ware eene weldaad voor onze bevolking. Dikwijls schiet men meer wild dan men in eens kan op eten. Ziehier een middel om hot verscheidene dagen le bewa ren zonder dat het bederve: Men neemt het dier, 't zij haas, 't zij pluimgedierte, en men bindt het eene koord rond den hals, alvoreens hem eene kool (charbon) in het keelgat gestopt te hebben. Men moet de koorde spannen zooveel men kan, omdat de lucht in het ligchaam niet zou kunnen dringen. (De Dorpsbode.) In Nottingham wordt uit den fijnsten ijzerdraad kant werk geweven waarvan reeds monsters overal zijn verzonden; de draad laat zich zoo gemakkelijk als katoengaren op de klossen winden. Het kantwerk ziet er zeer goed uit en is bij zonder goed geschikt voor venstergordijnen, draperijen, voiles en dergelijkenMen verzekert dat daardoor weldra klcc- dingslukken uit geweven ijzer zullen ingevoerd worden. Dezer dagen ontving de heer P. Lansens, Letterkundige te 'Couckelaere, een vleijenden brief van K. 11. den Groot hertog van Saksen-Weimar, waarin de Vorst aan gezegden heer het belang te kennen geeft, dat hij stelt in het historisch schrift over GhisJel, welk die geleerde onlangs in het licht gaf en dat die duitsche Prins, gedurende zijn verblijf te Oos tende, gelezen heeft. Men kondigt aan om binnen kort te verschijnen, De Geld ziekte, tooneelspel in 4 bedrijven, door Pieter Geiregat, die een oklavo-boekdeel zal uitmaken van omtrent de 100 bladz. en aan de heeren inschrijveren, vrachtvrij zal afgeleverd wor den tegen betaling van 1 frank. Een nieuw werk, door den heer Hendrik Conscience ge schreven, met vier platen door Ed. Dujurdin aangekondigt, heeft voor titel Mensclienbloed, zedetafereel onzes tijcis. Dit werk, zegt de prospectus, die wij het publiek aan bieden, is eene treriuge geschiedenis, waarin de schrijver te velde trekt tegen wreede vooroordeelen die, ondanks rede en godsdienst, de maatschappij blijven beheerschen. Zijne poo ging is vooral tegen het tweegevecht gerigt; maar hij neemt deze gelegenheid te baat om insgelijks de doodstraf en den oorlogonder opzicht hunner wettigheid en hunner gevolgen voor de samenleving en dc beschaving, te onderzoeken. Niettegenstaande zijne nuttige en leerende strekking biedt dit verhaal vele roerende toestanden aan ja, wij twijfe len niet of gevoelige lezers zullen zich meer dan eens ecne traan in de oogen gevoelen. Wij meenen diensvolgens dit nieuw voortbrengsel van Hendrik Conscience, met volle betrouwen op een gunstig onthaal, te mogen aanbevelen. Men kan ten onze bureele inschrijven, tegen den prijs van twee franken. MENGELINGEN. Waarschouwing aan dc ouders. In de nabijheid van Bordeaux is cr een kind, dat met visietekaartjes van porcelciu- papier speelde en ze in den mond nam, kort daarna aan dc gevolgen van vergiftiging overleden. De pap, waaruit die kaartjes worden vervaardigd, bevat beslanddrelen, die het zeer gevaarlijk maken om ze binnen het bereik van kinderen le laten. van l-2cn tot Oct. 1861. rüunnDTrw Mannelijk geslacht 15) GEBOORTEN v Jr.,u J tc zamen 2o. Vrouwelijk 10) HUWELIJKEN. Odaert, Franciscus. daglooner, en Lievcrman, Gonoveva, kant werkster. Sinaeve, Petrus, hovenier, en Eeckhout, Octavic, kantwerkster. Demarels, Petrus, daglooner, en Reynaert, Maria, dagloonster. Francoise, Petrus, kleermaker, en Herwyn, Maria, naaister,— Hessel, llenricus, koetsier, en Gapelaere, Amelia, dienst meid. STERFGEVALLEN. Hennion, Sylvia, 21 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Meenen- slraat. Ossieur, Leopoldus, 27 jaren, wever, ongehuwd, Meenen- slraat. Devos, Ludovieus, 08 jaren, daglooner, weduwaai' van Sophia, Chantelien, Meenenstraat. Boufens, Karolus, 50 jaren, daglooner', echtgenoot van Rosalia Slrobbe, Meenenstraat. Jacques, Maria, 16 jaren, kantwerkster. S' Jacobsstraat. Poot, Rosalia, 28 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Kaaistraat. Tasseel, Jacobus, 78 jaren, dienstknecht, ongehuwd, Heerc-Janstraat. Logon, Petrus, 77 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rysselstraat. Hosdey, Maria, 66jaren, kleermaakster, weduwe van Frederic Laurie, Meenenslr. r- Mannelijk geslacht 8) - Beneden de jaren,-,, te zamen lo. 'Vrouwelijk ld. 5) 1 levenloos kind van liet vrouwelijk geslacht. PROSPECTUS. Hoe Godcs waarheid klaarder schijnt, Hoe tooverlogen meer verdwijnt. Als niemanl looverij gelooft, Zoo blijft de looverij gcdoöfl; Want hij niet ori bel covert leeft Die looverij geloove geeft. Alwie slechts een weinig met de godsdienstige begrippen onzer voorvaderen bekend is weet dat zij gebukt gingen ou der het juk der dwaaste bijgeloovighcden, vooroordeelen en dwalingen van allen aard, die hun veel onheilen over den hals haaiden. De kennis der rampen, uil dc Bijgelooviejheid geboren, is zeker een belangvol punt onzer geschiedenis,om dat de volks zeden altijd eene bijzondere rol in de staatkunde gespeeld beeft. En, noglhans is deze morele geschiedenis tot dusverre on opgehelderd gebleven. Bij mangel aan de kennis der rampen en folteringen, die de godsdienstige dwalingen der mensch- licid veroorzaakt hebben, blijven dc kinderen die, als 't ware, met de moedermelk inzuigen, en, dweepzuchtige onderwijzers en voornamelijk de onderwijzeressen versterken die val- sche begrippen, en alzoo blijft cte samenleving steeds aan dien heuvel mank en de kathol ij kc godsdienst blijft met heiden- sche bijgeloovigheden bezoedeld. Om deze godsdienstige wanbegrippen te verpletteren is liet noodzakelijk dezelve te kennenanders zoude men de ware leerstelsels der kerk voor bijgeloovigheden kunnen nemen en aldus zou de godsdienst in zijne oefeningen langzamerhand in duigen vallen. Het is om het volk deze kennis le doen verkrijgen dat wij onze geschiedkundige opsporingen aangaande de bijgeloo vigheden in het licht geven. De Schrijver. VOORWAARDEN. Het werk Aloude Bijgeloovigheden zal een boekdeel uit maken van ten minste 200 bladzijden, formaat, letter en pa pier gelijk den prospectus, en met uiterste zorg gedrukt. Het werk zal den Heeren Inschrijveren vrachtvrij toegezon den worden aan fr. 2-30 c. Men schrijft inGent, bij Willem Rogghé, Kalanderberg 8Dendermoude, bij Emil Ducaju Zoon, Kerkstraat, 185; Aelst, bij den schrijver.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 3