Vepscliillige Tijdingen. Nem, daar is 'ne sou, en lop naar huis, lop. Jaa'k, wuivetje.... Eene halve straat verder hi..., hi..., hi...! Wuk doet het dan, noppere Menheère, 't is soidaat èvvist, en hee' me zielekapellc- tje omme èschupt. En is bot, noppere; daar is en holve frank en en jank nie' meer. Nink, Menhèere. Dat gebeurde den avond van Allerheiligendag bij de kazerne van :t voetvolk; maar Woensdag avond, in de Lombaard straat, op ons gewoonlijk avondwandelingsken, vonden wij daar een jongen: hi..., hi..., hi...! Wat is er gebeurd dan, mijn jongsken waarom schreidt gij? En de jongen ons bedrukt in het aangezicht be ziende: Mr, hi..., hi..., hi...! 't is e jongen, die oldaa weg eloopen is, en die me zielekapelletje tegen den grond èsmeteu heeft.... hi..., hi..., hi... Maar eensklaps schiet mij het tooneel van den vorigen dag te binnen en ik erken inderdaad de jonge nietdeuger die nog altijd vloeijende tranen stortte. Kom hier, me noppertje, kom, en wij gaven de jongen met zijn zielekapelletje eene goede oorrekking en een schop onder zijnen rug, met bedreiging van hem, op de eerste on derving bij den kommissarisvan politie te geleiden. Het is een oud gebruik te Yper dat de kinderen des avonds van Allerheiligendag en Allerzielendag langs de straat met een brandend keersje in een kapelleken loopen en de voorbij gangers lastig vallen tot dat zij een geldstuk" voor de zieltjes ontvangen. Biet den ontvangst bakt men gemeenelijk koeken, dat men zieltje-koekjes noemt. Dat is nog wel tot daar, maar er zijn er andere die daarvan een slecht gebruik maken en den wandelaar door alle soorten van deugenieterijen zijn geld aftrochelen. Wij kunnen niet genoeg aandringen bij onze burgerij, op dat zij goed zouden opletten, want indien de kinderen alzoo van jongs af zien hoe zij gemakkelijk aan geld komen, mag men verzekerd zijn dat zij later, geen werkensaard hebbende, voor zich-zelven en voor de samenleving verloren zijn. De groole Notenboom bij den Rabbelaer, te Loo. Dit wonder van de streek, over welk zoo velen reeds gerept, ge wed, gestreden, en welligt nog meer gedaan hebben, is dezer dagen bezocht geweest door 5 jonge kerels die, voor 'l haar, een engelsch uitwendig hadden. Zie hier wat zij bevonden hebben na gedane maat: Dikte (koene-hoogte) 4 m. bij c. omtrek, id. (op den grond) 8 m. 4b c. id. Daar men ook veel heeft gesproken van de landsgroolle door zijne takken en gebladerte beschaduwd, werd de nieuws gierigheid der bezoekers nog gedreven om de juiste afmeting daaraf te verrigten. Zoo hebben zij bevonden: Diameter van zuidwesten naar 'l noordoosten 20 m. 80 id. van zuidoosten naar 't noordwesten 28 m. 80 id van oosten naar het westen 29 m. 81 Te gader. 8b m. 41 1/3 daaraf maakt eenen doorgaanden diamr. van 28 m. 47 En in de veronderstelling dat de kroon cirkelvormig zich uitbreidt, zou die vermaarde boom 0 aren 57 centiaren 4 milliaren en half lands overlommeren. Dus wat min dan de helft van hetgene dc gemeene roep hem toekent of 14 aren 59 centiaren. Men zegt dat, tijdens zijne meeste dragt, die boom 80,000 okkernoten opleverde, zonder dc gekwetste en de ver- getene. Veurnaar De zaak De Buck, tegen de Jesuiten, die voor de eerste kamer van den burgelijken regtbank van Brussel moest ge- bragt worden, is uitgesteld tot 12 November aanstaande. olgens de laatste opgave is de fransche opbrengst der kostbare metalen per jaar geschat op 1,421,452,000 franks, waarvan er 75,52 ten honderd in goud en 24-48 ten honderd in zilver. De opbrengsten zijn verdeeld als volgt: Caiifornie, 504,003,500 frde overige Vereenigde Staten, 100,512,500 fr.; Engelsch Colombia, 52,062,500 fr.; Blexico, 153,594,000 fr.; Zuid-Amcrika, 69,469,000 fr.; Russenland117,562,500 fr.; het overige van Europa, 57,666,000 fr.; Asia en Afrika, 52,062,000 fr.; Australië, 400,896,000 fr.; Nieuw-Zeeland, 05,750,000 fr. Volgens den heer de Humboldt, zou Amerika, in den loop van 518 jaar, maar 7,768 miljoen goud naar Europa gezon den hebben. Australië, in 12 jaar, van 1851 tot 1863, heeft voor 2,655 miljoen goud geleverd het is te zeggen zooveel als Amerika in 108 jaar. Men schrijft uit Antwerpen Over een goed twintigtal jaren, was er een smid, met naam B., die voor vechten eene veroordeeling van 7 maanden ondergaan had, naar Oosl-Indiè' vertrokken was, zijne vrouw en een jong kind verlatende. Vijf jaren nadien kwam een kameraad van B. die in dezelfde kompagnie gediend had aan de vrouw vertellen dat hij haren man had zien dooden door eenen vergiftigden pijl van eenen Indiaan. Later was de vriend van B. naarder kennis met de weduwe gekomen en had zich met haar in den echt verbonden. Hun geluk duurde reeds eenige jaren, toen Zondag morgend men in hun huisgezin, dat van 7 kinderen vergroot was, een man met sneeuw wit hair zich zag aanbieden. Blen kan gemakkelijk veronderstellen hoe verslagen de vrouw was, toen zij in den vreemdeling haren eersten man er kende. Deze laatste heeft geheel philosophiekelijk de zaak be schouwd en na 5,000 gulden voor zijn kind gegeven te heb ben, is hij, zonder de minste opmerking, ingescheept en naar Engeland vertrokken. Zondag namiddag, te Antwerpen, is er in een handel huis, gelegen in de 2d'-' sektie, een bankbiljet van 1,000 fr. gestolen, dragende L a 04, N° 595. Te Calcula heeft er den 5" October laatst, een dier schrikkelijke stormen geloeid, die men nog in lange jaren niet gezien had. Men rekent 112 schepen die vergaan zijn 12,000 men- schen verdronken. De schade is op 200 miljoen gerekend. Bijna de helft der stad is overstroomd en een groot getal dor pen op den oever staan onderwater. Dinsdag 8 November wordt de Belgiesche zittijd geo pend. Pruissen is het land waar er hel meeste edellieden zijn, men telt er een op 29 inwooners. België heeft er maar eenen op 48; daarentegen telt Belgie het meest gedekoreerden. 11,800 bel gen hebben reeds het Leopold's-orde bekomen ('t is ééne benoeming per dag sedert de instelling van orde), en 85,000 de eene of andere medailje. Zijne Iloogweerdigheid de bisschop van Brugge heeft tot vikaris-generaal verkozen BI. den kanonik Wemaer, te genwoordig direkteur van het groot seminarie. Zijne Iloogw. heeft daarenboven eer-kanonik zijner kathe drale benoemd, BI. Van Hove, superior van het klein seminarie te Housselaere. Tijdingen uit Londen zijn onrustwekkend over den ge zondheids-toestand van koningin Victoria. Zware stormen hebben op de kusten van Schotland gewoed en vele zeerampen te weeg gebragt. Vrijdag morgend werd in zekere wooning, in de Lan- gestraat te Brugge, den koflij voorgezet. Toen de vader des huisgezins de lippen er aan stak riep hij met verwonderd)" uitIs dat aardige kafle BIcn werd aldra het geval gewaarl de vrouw had bij misgreep een pak snuif ingeworpen en haastig, zoo als zij was, opgeschonken. Men beweert dat eene dame een geneesmiddel voor het stameren heeft ontdekt. Het bestaat eenvoudig hierin zacht lezen, en allengskens dat fluisteren tot een luideren loon te brengen. Er zijn te Luik valsche goudstukken van 5 fr.in omloop. Zij dragen de beeld ten is van Napoleon III, en liet jaartal 1859; zij zijn van verguld zilver; men kan hen moeijelijk an- dcis clan aan het gewigt crkcnnen3 dat lifter is7 cn aan eene

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2