Kunst- Letternieuws. Officiële akten. blaauwachtige tint, die men vooral aan de uitstekende deelen opmerkt, daar de goudlaag zeer ligt is. Voor het overige is de nabootsing' volmaakt. Men schrijft uit Sterck, 20 October, aan den Courrier de la Moselle: it bene verschrikkelijke ramp, welke waarschijnlijk aan de onvoorzichtigheid moet toegeschreven worden, heeft onze stad in rouwen verslagenheid gedompeld. lieden morgend, omtrent 7 ure, is een boot, met wijn kuipen geladen, cn waai op zich zestien persoontn van beider geslacht bevonden, te midden der Moesel, op eene zeer diepe plaats gezonken. Van die zestien persoonen zijn er slechts vier kunnen gered worden, en op het oogenblik dat ik u schrijf, liggen er 12 lijken, 8 mannen en 4 vrouwen, op den oever uitgestrekt! Er ontbreekt nog een man. Men heeft alle mogelijke middelen aangewend om hen tot het leven terug te roepen doktor Hanschalter, die naai den oever was gesneld, heeft vruchteloos zijne zorgen aan die ongelukkigen toegediend. i' Ik zal niet poogen de wanhoop van de familien der slagt- offers dier verschrikkelijke ramp te beschrijven. Een valsche peerdenkoopman heeft dezer dagen te Gos- selies en omstreken veele menschen bedrogen. Geherbergd in een hotel dezer gemeente leefde hij er breed, en deed alle dage op de omliggende hofsteden bezoeksels en kocht overal de peerden af. Hij had gemeenelijk een knecht van het hotel mede. Zaterdag laatst was 't de levering dag. Deze dag des na middags was het te Gosselies eene ware peerdenmarkt; men zag er van alle kanten aankomen en men kon met moeite zich een weg tot aan het hotel banen. De verkoopers wachtten op den koopman, die 'smorgens naar Buzet vertrokken was. De koopman kwam niet op. Hij had zich onder weg van den hotel-knecht ontlast, met hem een boodschap te zenden. Des morgends, vóór zijn vertrek, had hij den hotelhouder een goude Napoleon laten wisselen, en vergeten het geldstuk te geven, maar de hotelhouder gaat het op zijne rekening stellen bij zijn overig te goed vinden De graveer-kunst komt te Parys een hard verlies te on derslaan. M. Achii Lefèvre, aan wien wij de naarmaking der voornaamste voortbrengsels van Raphael en Corrége ver schuldigd is, is bijna schielijk overleden. Men verzoekt ons eene plaats voor den volgenden proep, zegt de Gazette van Gent. Bij het opsluiten van den tooneelkampstrijd der jonge loo- neelmaalschappijMoed cn Vlijt, te Gent, hebben verschei dene liefhebbers den wensch uitgedrukt eerstdaags eene algemecne vergadering te beroepen van al de tegenwoordige en voormalige tooneelliefhebbers (deklamatoren), ten einde het zoete genoegen te hebben nogmaals de hand te drukken en te verbroederen. De gemeente Weiteren, als zijnde daaromtrent het midden punt, is als vergaderplaats gekozen. Omzendbrieven zuilen binnen kort aan de heeren tooneel- 1 iefhebbers toegezonden worden welke de bijzonderste schikkingen zullen bevatten. De heeren tooneelliefhebbers welke bij vergetenheid of on bekendheid geenen omzendbrief zouden ontvangen, worden vriendelijk verzocht het tegenwoordige als eene uitnoodiging te beschouwen, daar dag, uur en schikkingen later door de dagbladen zullen bekend gemaakt worden. De heei'P. De Zwarte, de ijverige tooneelbestuurder der Rhetorika-maatschappij te Nieuport, heeft te Gent den eersten prijs van deftige uitgalming behaald. Te Brussel komt een nieuw fransch dagblad te verschij nen, getiteld La Voix du Petiple. Koninglijke besluiten van den 21" October 1864, verleenen de volgende subsidiën voor de verbetering der beurtwegen. Veurne, 1)00 fr.; Bovekerke, Couckelaere en Wercken, S,000; Rousbrugghe-Haringhe, 4,000Oostkerke, 1,000; Crombeke cn Poperinghe, 2,000. Aan de kommissie van den weg van Keyem naar de brug van Tervaete, 4,000; aan de kommissie van den weg van Eessen naar Vladsloo, 5,800; aan de kommissie van den weg van Stavele en den steenweg van Poperinghe naar Oostvle- teren, 5,991 aan de kommissie van den weg van Elverdinghe naar Boesinghe, 5,000. Bij koninglijk besluit van 27 October 1804 is M. Van- hollebeke, verifikateur van maten en gewigten, te Yper, in deze hoedanigheid voor het ressort Brugge, met huisvesting aldaar, benoemd. ÏIESGEHJIGEÏ. Frederik, de Groote, van Pruisen, had een zeker zwak voor mannen van hooge gestalte, zooverre dat hij eene geheelè lijfwacht samengesteld had uit mannen gelijk boomen. Maar, zoo als men denken kan, vond men deze mannen maar moeijelijk en men moest bij gevolg zich in alle streken der wereld wenden om des konings wensch te kunnen voldoen daaruit sproot dat er van alle volk en alle talen zich in de rangen bevonden. De koning, die nu en dan zijne lijfwacht in oogenschouwnam,vroegnu aan den eenen, dan aan den ande ren soldaatHoe is uw naam van waar zijt gij hoe oud zijt gijhoe veel jaar dienst hebt gij enz. Deze ondervragingen gebeurden zoo regelmatig dat de kommandant der lijfwacht geloofde de vragen des konings gemakkelijk te voorkomen met zijne soldaten, allen in de duitsche taal en op orde, de antwoorden te doen van buiten leeren. Het koste veel moeite, doch bij de soldaterij komt men met alles ten einde. Het was op eenen Verjaardag vaneenen veldslag, waar de Pruisstn de overwinning behaald hadden, feest te Berlin, en het garnizoen en de lijfwacht kwam onder de wapens; Fre derik deed zijne gewoone inspektie. Een onlangs nieuw aangekomen reus trof de aandacht des konings, die voor hem bleef stilstaan. Van waar zijt gij -Vandemane. Sire. -Van de mane! en hoe is uw naam? -Geboortig van Bianekenberghe, in Vlaanderen, op de kusten der noordzee, Oostenrijksche bezittinge. Zoo, ik hoor dat gij van de mane komt, alleen aan de lengte van uwen naam Hoeveel jaren dienst telt gij Twee-en-dertig jaar, Sire. Twee-en-dertig jaarik errinner mij niet u eens gezien te hebben hoe oud zijt gij alsdan Drij jaar, Sire. MARKTPRIJS VAN YPEREN. AARD DKR GRANEN E.YZ. 5 Nov. 29 Octob. verkochtle kwantiteit. middenpr. p. tOOkiJo. verkocht te kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 56,500 24-25 78,700 24-00 Ilogge 5,900 17-50 7,800 17-00 Haver 1,100 18-50 1,200 18-50 Erweten 515 19-90 Boontjes - 206 20-87 Aardappelen 12,400 6-25 16,000 6-25 Boter 500-00 280-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 0" tot 12" Nov., is gesteld aan 22 centiemen per kilo. Tarwe van Rogge Sucrioen Haver Boonen VEURNE. Per 145 liters. 20 Octob. 2 Nov. fr. 24-50 tot 27-75 25-00 tot 18-00 1C-5Ü! 10-00 20-00 -70 19-00 1 9-00 15-50 22-50 25-00 16-50 14-00 9-25 19-00 27-00 18-50 18-25 15-50 22-00

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 3