S22E£i --Ze-keren Feen eerlijke en neerslige smid, wonende op S' Willelrrordus (Antwerpen), vond, over twaalf jaar, een kindje van eenige dagen oud, dat op den drempel zijner deur verlaten was; F.... Itad geene kinderen en aarzelde niet het wichtje in te nemen, in het gedacht dat, het misschien het kind zijner zuster kon zijn, die bedrogen was, en schielijk door haren verleider verlaten was geweest. Eene goede daad vindt hare belooning: Flukte goed in zijne pogingen en werd in staat zich als meester te stellen.Van zijne zuster hoorde hij niet meer spreken, toen Donderdag laatst, in den avond, hij zijne nederige woonst eene in den rouw gekleede dame met een twaalfjarig meisje aan de hand, zag binnenstappen, liet was zijne zuster! 7,ij bedankte haren broeder vuriglijk voor de goede zorg die hij voor zijn aange nomen kind genomen had en zij noemde het haar klein neve- tje./ij verhaalde hem hoe zij met haren minnaar naar Amerika vertrokken was en aldaar in den echt was.getreden en hunne fortuin gemaakt hadden. Over 5 maanden w as haar man gestorven, haar 10,000 fr. rente nalatende. De smid vertelde haar alsdan waarom hij het kind had aangenomen; de dame bedankte hem over zijne goede inzichten en verzekerde het lot van het huisgezin. De smid. heeft zijnen hamer in het dak gesteken. Précurseur Met schip Alicevan S' Malo,naar Spanje zeilende, heeft in zee de volgende zielroerende gebeurtenis tegengekomen: Eens op eenen morgen, ontwaarde men eene boot zonder zeilen, men vaart er regt op en men ontwaart in eenen bijna ontschudden boot een man in de beweeglooste houding, die voor alle antwoord op het geroep van In t scheepsvolk zijn arm omboog steekt en afgemat denzelven neder Iaat vallen. Men nam den man aan boord; zijnligchaamwas gansch opge zwollen.en had eene dikke tong, niet in staat zijnde een enkel woord te spreken. Ka 'eenige dagen allergrootste zorg, kwam hij bij zich-zelve en vertelde zijne schrikkelijke lotgevallen: Hij maakte deel der uitrusting van een Amèrikaansch schip dat, niet houille gela den, haar New-York vaarde. Overzeild door een ander vaar tuig', zonk het 10 minuten later en hij met zes andere gezellen hadden zich in den boot verschuild waar zij zonder voedsel ten halven in het zeewater bezweeken. Reeds drij dagen was hij in dien afgrijselijken toestand, wanneer hij, als bij mirakel, dooi de Alice verlost was. Ilij zegt dat zijne gezellen van koude, honger en ellenden bezweken of wel door de golven, die den boot gedurig over spoelden, mede gesleept zijn. De teenemaal herstelde man wacht nu te Sl Malo om naar Amerika overgevoerd te kunnen zijn,, r Het tweede detachement van het regiment keizerin Charlotta, 400 man sterk, heeft Maandag laatst, ten 10 ure 's morgens,Audenaerde verlaten. Genèraal-majoor Euchène,die wijlent generaal Chapelié Vervangt, zal te Sl Nazaire, de in scheping bewaken. M. Tempel, te Marseille, heeft de 81° planeet ontdekt. In Ierland zetten de geheime genootschappen hunne straflooze gruweldaden voort. Geen dag gaat er voorbij of men hoort, van de eene of andere moorderij. De eed in Zwitserlaml. In :t proces-Demme komen feiten voor die sommige lezers, wélke het land en zijne wet ten niet kennen, zullen verbazen. Onder anderen het niet cischen van den eed dan in bijzondere gevallen. Dit feit is nogtans gemakkelijk om uit te leggen, als men weet dat in dit land er op 100 inwooners geene 7 gevonden worden die niet lezen, schrijven en rekenen kunnen. Het on derwijs is er verplichtend voor iedereen. In het kanton Bern, bij voorbeeld, waar het proces-Domme plaats heeft, zegt het: Art. 80 der grondwet: De rechten der nationale evange lische hervormde kerk, zoo als die der roomsche katholieke kerk, zijn gewaarborgd. j. Art. 81Elkeen is aan de jeugd die hem is toevertrouwd den graad van onderwijs verschuldigd, bepaald voor de open bare lagere scholen. i> Met geldboeten van 1 tot 5 fr. en gevangenis van G tot 48 nren wordt diegene gestraft, die zijne kinderen niet op tijd naar de school zendt, of ze er van te huis houdt. Men weet%verder dat de godsdiensten daar buiten alle poli tiek blijven. Hnnne rechten zijn door de grondwet gewaar borgd en dat is al. Men maakt er geene politieke middelen van. Zwitserland is liberaal in den vollen zin des woords. De on wetendheid is er sedert lang veroordeeld als de oorzaak van alle kwaad, van alle onzedelijkheid. De wetenschap is er is aan zien, zij wordt er voor alle man tot zekeren graad eerplich- tend gemaakt. Daaruit vloeit de eerbied voort, dien men er heeft voor de waarheid, voor de oprechtheid en de rechtzinnigheid. Daaruit volgt de afkeer van list en logen, voor bedrog en huichelarij. Daaruit volgt eindelijk dat men er den eed niet noodig heeft om de waarheid te doen eerbiedigen, om ze te doen belijden en bekennen zonder zich op God te beroepen, zonder vrees voor de straffen dér weten die na het leven te moeten aanhalen. Hel voorbeeld, dat Zwitserland aan heel Europa geeft, is zeker schoon. Het land dat zoo verre komen wil, moet natuur lijk daartoe de middelen gebruiken die Zwitserland gebruikt heeft; te weten: de verstandelijke onlwikkelinij van klein en groot, rijk en arm: het verplichtend onderwijs en de schei ding der politiek en der godsdiensten. AKvie een weinig daarover nadenkt, zal deze waarheden verstaan en met ons betreuren, dat in Italië, Spanje, Frankryk en zelfs in België' nog zooveel valsche eeden gedaan worden. Wij hebben er de oorzaken van aangehaald. Wil men den val- schen eed doen verdwijnen, dan moet men de onwetendheid, de domheid doen verdwijnen. Ziét daar wat wij wcnscheu dat zou geschieden en zoohaast als mogelijk is. Vrije Burger.) Buiten het wijs gebruik,dat men in bet liberaal Zwitser land van den eed maakt, leert ons het regtsgeding van Mijn beer Demme, nog andere nuttige zaken. Men beeft gezegd dat Mevr. Frumpy 1,300 fr. als schade vergoeding ontvangen heeft voor de voorloópige opsluiting die zij ondergaan had. In ons land gebeurt het zoo niet. In andere landen ook niet. Men wordt beschuldigd en aangehouden. Het onderzoek duurt maanden cn maanden en de beschuldigde blijft in het gevang. Dij verliest zijne plaats, is van zijne familie beroofd, verliest zijne goede faam, lijdt de ijzelijkste folteringen, ziet zijne le venswijze doorwroeten en uitleggen vijanden komen tegen hem getuigen. Eindelijk treedt hij voor zijne regters, en zij bevinden dat hij onpligtig is. Hij wordt in vrijheid gesteld, doch voor zijn verlies ontvangt hij geen en duit. Wij begrijpen dat de preventieve gevangzetting eene bijna onvermijdelijke noodzakelijkheid is, doch wij zien in deXwit- sersch schadevergoeding een regtvaardig middel., o:n het ge- regt, en den onplig aangehoudene te vreden te stellen. Wij zijn het alleen niet die dat princiep in onze strafwet boeken zouden willen zien schrijven. 11e Étoile beige geeft er ook hare gedachten over. De wet, om zich te doen gelden, heeft het regt niet om aan eenen onschuldigen schade te veroorzaken, wanneer zij aan eenen schuldigen de geregtstkosten doet betalen. De men- schelijke kwaadaardigheid en de dwalingen zijn in slaat om de regtvaardigste lieden voor misdaden te doen aacnliouden—-en dit is meermalen gepleegd -- welke zij hoegenaamd niet be gaan hebben. t Is dan ook billijk dat zij schade en eervergoeding toe staat aan dengenen die zij onpligtig schade en oneer veroor zaakt- Koophandel De Journal d'Anvers zegt, dat een garnizoens-geneos- heer een middel heeft ontdekt om oogenblikkelijk het schurf te genezen hij middel van de petro-olie. De korrektionnele regtbank ven Brugge heeft zich Vrij dag cn Zaterdag, acht dagen geleden, bezig gehouden met de zaak ten laste van den heer Karei Cauwe (zoon), oud 22 jaren, bierbrouwer te Brugge, die beschuldigd wordt van den 13 Au gusty 11., toen de gentsche liberalen de brugsche liberalen kwamen geluk wenschen over hunnen behaalden zegepraal in

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2