Kunst- Letternieuws. looncelnicuws. zijne slachtoffers, de overlevende deelden onder hen het vleesch hunner makkers. In den avond van den 5 dag, werd er een zinneloos en verdween ook in de zee, zeggende dat hij bij zijne moeder ging. Het vel viel hun van het lijf, zoo bran dend was de zonDe zesde dag verdween als de overige dagen, zijne slachtoffers medeslepende. De zevende dag be zweek er nog een, doch het was de laatste; men ontwaarde een schip aan den gezichteinder, het was de fransche drij- master Clara. Kapitein Robert had het noodsein bespeurd en zond eencn boot om de 5 laatste overblijvende van deElvina te redden. De zaak De Buck, die den 2 December voor het gerecht moest geroepen worden, is nogeens uitgesteld; de toekomde dag is 50 dezer maand. Uit Rome meldt men dat Mgr. de Mérode kans heeft om in het aanstaande konsistorie tot kardinaal te worden be noemd. Het is voor rekening van Belgien dat de hesr de Mé- rode den kardinaalshoed zal bekomen. Stads regering van Brugge heeft reeds voor hare open bare akten de spelling van het Nederlandse}t Woordenboek aangenomen. Talrijke milicianen der ligting van I8G3, zijn in verlof naar huis gezonden. Er is eene nog al belangrijke ontdekking gedaan. Wan neer men het groensel en de fruitboomen begiet met eene op lossing ijzersulfaat, dan bekomt men wonderbare uitslagen. De boonen winnen er in grootte GO ten honderd door, en de smaak is veel lekkerder. Onder het fruit zijn hel de peeren, die daardoor het meeste voordcel genieten. Voortaan mag men bet oud ijzer niet meer laten verloren gaan, daar, met water gemengd, het bijna zooveel uitwerksel te weeg brengt als de vette. In de gehooren van 24 en 25 Sept. 11., heeft het hof van assisen van Westvlaanderen zich bezig gehouden met de zaak van Lodewyk Yandewaile, oud 52 jaren, werkman te Wulpen, beschuldigd: 1° van verkrachtiging op minderjarige meisjes en 2" van moordpooging op eerie dienstmeid eener hofstede aldaar. Vandewalle is schuldig verklaard aan de eerste der misdaden en tot 8 jaren dwangar beid en berooving der bur- gerregten verwezen. Wat de tweede beschuldiging betreft, men heeft deze niet kunnen vaststellen, daar de voornaamste getuige, na de verklaring aan de justicie, zich gezelfmoord had. In de groote Meeting, bijeengeroepen door den Ned'er- duitsehen Bond, te Antwerpen, is er beslist1° dat er een bijzonder fonds, bij middel van inschrijving zal gesticht wor den 2" dat er te Gent eene meeting zal gehouden worden, om de te nemen schikkingen vast te stellen, in 't belang der vlaamsche taal5° dat er eene petitie naar de Kamer zal ge stuurd worden, waarbij mén het regt voor 't gebruiken der moedertaal voor de regtbanken zal terugeischen. Inde gemeente Hapert(Nóord-Braband) had dezer da gen het volgende zeldzaam voorval plaats Een heibewooner hoorde des nachts het geschreeuw zijner koe en eenige klippen. De man springt het bed uit, ontsteekt het licht en begeeft zich naar den stal. Daar schiet hem voor dat oogenblik een onbekend dier langs de beenen, dat de vlugt neemt door de door hem opengelatene deur. Onmiddelijk daarop hoort hij het geschreeuw zijner vrouw; hij ijlt in haast naar binnen en ziet hetzelfde beest van het bed sprin gen. Het dier, vol bangst en benauwdheid, neemt zijnen toe- vlugt in den openstaanden bakoven de man sloot den oven enging de buren roepen. Deze, met geweeren, gaffels, rieken, pieken, enz., gewapend, begaven zich derwaarts. Men opent schielijk den oven en de gewapende mannen schoten op de zwarte massa die zij in in den oven zagen, een dozijn kogels en sloten met dezelfde vlugheid den oven weder digt. Nadat liet jammerlijk gehuil en gebrom in den oven ophield en men geene beweging meer hoorde, werd de oven andermaal geo pend en wat haaide men er uit? een dooden en doorschoten vos. Het liberaal ministerie, dat reeds zoo veel ten voordeele van het onderwijs gedaan heeft, komt nog een miljoen voor te stellen tot het bouwen en mcubeleeren van scholen. Bravo! Inderdaad, er is nog groot gebrek aan scholen, aan onderwij zers en bijzonder aan onderwijzeressen, lot het iurigten van goede meisjes-scholen. Het verspreiden van het onderwijs voor beide geslachten is de sterkste steun, de beste waarborg van den zegepraal der liberale denkbeelden? immers, het licht verdrijft de duis ternis. Eer en dank dus aan de heeren Rogier, Frerë en Vanden Peereboom, die den toestand der onderwijzers zoo merkelijk verbeterd hebben, en die zoo vlijtig voortgaan met aan het groote werk der volksbeschaving te arbeiden. De laatste berigten melden dat doktor Demmc zich met zijn Floratje te Triest, in het hotel van Engeland, hun met vergift gedood hebben. President Dincoln is geboren den 12 February 1808; hij onlginde de heidegronden en kloof hout in 1850. in Illinois, in 1851, deed hij als kapitein, vervolgens als kolonel, den oorlog tegen den beluchten iridiaanschen oversten Black Hawk. Hij werd landmeter van 1832 tot 1836, advokaat iu 1857, lid der kamer van volksvertegenwoordigers in het kon- gres van Washington in 1847, leverde zich uitsluitelijk over aan zijn ambt van advokaat van 1849 tot 1854, keerde terug- in het politiek leven in 1854 bij het ontstaan van de republi- keinsche partij, en hield in 1858, gedurende verscheidt1 maan den, eenhevigen strijd vol tegen den senateur Douglas. I)en G november 1860 werd hij gekozen tot president der Vereenigde Staten en den 4 maart daarop volgende ingehul digd, en den 9 november laatstleden werd hij herkozen. Zijne nieuwe presidenls-magten zullen den 5 Maart 1868 ten einde loopen. In eene der laatste zittingen van den Brussëlschen gemeente raad, is de wensch uitgedrukt, om een gedenkteeken op te richten aan Marnix van S,e-Aldegonde, den opsteller van het beroemde Compromis der edelen. Ofschoon Marnix van S1" Aldegonde te Brussel geboren is, zou een dagblad dier stad verkiezen dat het gedenkteeken te Antwerpen wierd opgericht, omdat Marnix eenigen tijd aldaar burgemeester is geweest, en die stad gedurende dertien maanden tegen de Spanjaarden verdedigde. Men schrijft uit Kortryk Zondag laatst heeft het konkours-feslival, uitgeschreven door de maalschapdijDe Kruisbroedersaanvang genomen. Het was het jonge genootschap de Tooneellief hebbers, dat het eerste optrad, en wel met het vaderlandsch drama van Ko lonel Van Geert: Monligmjwaarin vaderlandsliefde en vrij heids nnn op elke bladzijde doorstralen en waarin de spaansche dwinglandij en de inkwisitie duchtig gegeeseld worden. Hel drama werd gevolgd door hel aandoenlijke en tevens geestige stukje De Visschers van IJtanckenberqhevan Sleeckx. Wijl het hier een konkours geldt, zullen wij niet veel over de uitvoering zeggen; alleenlijk zullen wij melden dat ieder een over de vertooning schijnt te vreden te zijn en dc Brus selaars zich goed van hunne taak gekweten hebben. Er was veel volk op de vertooning. Enkele plaatsen bleven slechts onbezet, die, wij zijn er zeker van, in het toekomende gretig zullen genomen worden. De plaatselijke bladen van Gent gewagen met lof van de jongste tooneelvertooningen der gentsche maatschappijen, en inzonderheid van die der Fonleinistenbestaande hoofdzake lijk in de opvoering van een nieuw drama des heeren Pieter Geiregal, de Geldziekte getiteld, en is niet slechts als toonceG maar ook als letterkundig gewrocht, verdienstelijk. Eendracht Wij kondigen met genoegen een nieuw werk aan van den heer J. F.. Lauwers, reeds in de tooneelwereld zoo gunstig gekend door zijne fraaie gewrochten.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2