Yerscliiiligc lijdingen. tooneelnieuws. 8 sioeg, ijlde de vrouw naar huis; maar was niet weinig ver wonderd haar man tegen de deur te zien slaan. Iloe, me ventje, zijt gij daar reeds Ja 'k, me wuvetje, van waar komt je nu? Jk Hen daar over vijf minuten naar Adèles geweest om harink, ge weet me mengen vandaag geen vleesch eten, 't is vigèlie. Ja, 'k weet het mijn wijvetje, maar 't is al meer of vijf minuten dal ik hier sla, en dat is niet wel voor u van alzoo, dewijl ik werk, gij uw huishouden laat varen en uwe kinderen verwaarloost. Zou men niet zeggen. De kinders slapen, en ik zou ze ker geen tien minuten bij d'eene ofd'andere buurvouw mogen gaan koutenEn eenen heelen hoop woorden waaronder de vrouw zich in gramschap stelde. Inlusschen werd de deur geopend. Welnu, aangezien gij zoo met draad kunt liegen, weet vrouw dat ik hier al sta van kwaart vóór vijf, en dat ik niets geloof van al hetgeen gij mij wijsmaakt, want eene vrouw die de gramschap grijpt hem en wilt zijne vrouw afrossen deze laatste weerde zich tegen. Op het einde, zijne woede niet kunnende uitwerken,richt hij zich tegen zijne meubels: stove, stoelen, tafels, potten en pannen, alles wat zich ten huize en ten hove bevindt, werd verbrijzeld. Na mate den man iels te gen den grond wierp, greep de vrouw ook iets, en alzoo in een kwartier uurs vond men niets meer van geheel het huis houden. De kinders zetten een geschreeuw aan; na eenig getier, heerschte er stiltemen legde zich ter ruste néér, en 's anderdaags was men de beste vrienden der wereld. Nu, 't is stille waar het nooit en waait. Op het oogenblik onder de pers te leggen, vernemen wij dat er den dag van den Te Deunt een brigadier der artillerie, in grande tenuena de revue, zijne echtgenoote's kantjen is gaan verkoopen, maar wij weten niet of het hier of in eene andere stad voorgevallen is. De briefwisselaar uit Brussel van den Journal de Liège meldt dat Donderdag namiddag, na het gastmaal, hetwelk ten liove heeft plaats gehad, de koning aan den heer voorzitter der kamer van volksvertegenwoordigers aangekondigd heeft dat hij weldra de wet op de studiebeurzen onderteekenen zal. M. Frntsarrl, pastor te Ploegstcert, is pastor te Dotignies benoemd. Hij wordt te Ploegstcert vervangen door M. Das- sonneville, pastor te Luingne. UI. Agultes, onderpastor te Dottignies, is pastor te Luingne benoemd. M. Mullié, coadju tor te Vcurne, wordt cuadjutor te Passchendaele benoemd. Eene briefwisseling zegt, dat zekeren L., kassier hij het bestuur der drukpers in het ministerie van binnenlandsche zaken, gevlucht is, eene som van 120,000 fr. meiiemendc. Lundbouw con ferende. M. Ed. Van Biesbrouck, kantonale opziener van het lager onderwijs, zal Maandag, 19 dezer maand, ten 11 ure des voormiddags, in de groote zaal van het Stadhuis, te Dixmude, zijne derde openbare confe rentie over ile grondbeginselen der landbouwwetenschap geven. De spreker zal bijzonderlijk handelen over de voedings wijze der gewassen in den bodem en in de lucht. Het zijn niet alleenlijk de leden der landbouwmaatschappij die aanzocht worden, maar al de landbouwers en bijzonderlijk de jonge onderwezene landbouwers zullen tot het volgen dezer conferencie, onvergeld, aanveerd worden. De militiens der ligtingen van 18S7 tot 1804 die in den loop van het verleden jaar, 'tzij door het overlijden van hun nen vader of hunne moeder weduwe, 't zij door de echtschei ding hunner ouders, 'l zij door het afsterven van eenen of verscheidene broeders, regt tot vrijstelling van dienst bekomen hebben, moeten hunne vraag daartoe indienen aan het plaat selijk bestuur, voorden ;i Januarij aanstaande, schriftelijk en vergezeld van de behoorlijke stukken. De gemeente-sekretarissen zullen met genoegen verne men, dat verscheidene volksvertegenwoordigers, bezield met den wil om te laten recht wedervaren aan hunne rechtveerdige reklamen, dezer dagen onderzocht hebben door welke midde len dit doel zoude kunnen bereikt worden, in het dubbel belang dier ambtenaren en van den openbare dienst. Men zal waarschijnclijk de financieele tusschenkorast van den Staal en de Provincie aannemen, ingevolge den wensch door het ko- mileit der gemeente-sekretarissen uitgedrukt. Gelijk men wel denken kan, heeft de amerikaansche oorlog een groot getal weduwen gemaakt. Men telt er op dit oogenblik 22,000, aan welke het gouvernement van Was hington een pensioen verleend. Onder die weduwen vind men er eene welke drijmaal het pensioen trekt. Deze vrouw, die te ïroy, in den staat van New-York woont, is beurtelings met drij soldaten getrouwd geweest, welke op het slagveld zijn gevallenZal zij nog eenen vierden man nemen Maandag heeft zich de brigadier der gendarmerie van Westroosebeke, vergezeld door eenen gendarm, naar Clerckcu begeven, ten einde er den genoemden Josephus Vandaele, landbouwer aldaar en beschuldigd van moordpoging op den genaamden Slover, herbergier te Staden, aan te houden. Doch, t was niet zoo gemakkelijk den aangeklaagden in arrest te nernen, want, geholpen door zijne broeders, ver weerde hij zich tegen de geregtsdienaren op eene wanhopige wijze. Zij waren bedreigd met messen en gevveeren, en :t is maar na eene halve uur w orsteling det de brigadier van West roosebeke geholpen door den brigadier-veldwachter van Clercken, den gendarm Vanmaleghem en den policie-ambte- naar Vandamme, er in gelukt zijn den kerel in bewaring te nemen. En dan nog heeft de policie-ambtenaar eenen slag met eenen stoel op den arm gekregen, de brigadier van Westroo sebeke is bij de keel gegrepen geweest, de brigadier-veld wachter van Clercken heeft kneuzingen aan de linker hand en de gendarm Vanmaleghem is zijn habiet in stukken gebeten. De moordpoging, waarvan kwestie, is over 14 dagen ge beurd. De verdachte is naar de gendarmerie van Westroose beke geleid om van daar naar het gevang van Vcurne overge bracht te worden. Vrijdag (8 dagen geleden) heeft de korrektionnele recht bank van Brugge, zich bezig gehouden met dc zaak ten laste van den genaamden August Dcvos gewezen Pompier te Brugge, oud 51 jaren, en zijne huisvrouw Rosalia De llooren, oud 27 jaren, woonende in den Meersch, beschuldigd van zware mishandelingen op hun kind, een meisje van 10 j. oud, alsmede van hetzelve opgesloten gehouden tc hebben. Het was een kind uit het eerste huwelijk van Devos. Volgens de verklaringen der getuigen moest de tweede moeder van het meisje geene menschelijke ingewanden in het lijf hebben, want ze mishandelde het kind op eene onmen- schelijke wijze. Zij deed het werken, gebogen zitten over het speldewerkkussen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, en toen het ongelukkig schepsel zijn peiltje niet had, kreeg het geen eten, maar integendeel veel slagen, en werd het boven op den zolder gesteken. De heks had ook een middel aan de hand om haar stiefkind het omzien te beletten, namelijk een plankje dat zij onder den kin der kleine martelares bond! Door den honger gepraamd, jammerde het kind somwijlen om een sleenen hert te bewegen cn beloofde het altijd veel te zullen werken indien hel eten kreeg De jammerklachten werden zeer dikwijls gehoord door de geburen, toen zij op zekeren dag besloten de justicie le verwittigen. De ontaarde ouders weiden aangehouden, doch zij werden weder voorloopig los gelaten cn namen de wijk naar Frankrvk. Rosalia De llooren is bij verstek verwezen tot 18 maanden gevang, en haar man tot 6 maanden, omdat hij alles met ken nis van zaken geheuien liet en ook slagen en wonden op zijn kind toebracht. Daarenboven zijn zij verwezen elk tot eene boete van 16 fr. en de onkosten van het proces. Men leest in den Landbouwer van Rousselaere, loöec.: Men gaf het stuk: de onechte Zoondrama in 5 bediijvcn, door Kotsebue, en een vrolijk blijspel, getiteld sprinq niet verder dan uw stok lang is.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2