Yersehillige tijdingen. Officiële akten. Priesterlijke benoemingen. zelfs teekening gelast en wij twijfelen niet of eerlang zullen wij hi t psojékt te bewonderen hebben. Wij zullen onze lezers daarvan verdere inlichtingen geven, naarmate zij ons toekomen. Een dubbel geluk is met het Nieuwjaar deze Maatschappij ten derle gevallen: het Ridderschap van den lieer A. Bólun, haar lid, en een Vaandel, als Koninklijk geschenk. Het is waarlijk eene schoone Nieuwjaar-gift die zij daar bekomt Vrijdag avond, ten (i ure, had het concert plaats, gegeven door het 6d0 regeinent. Het doel dezer muzikale feest was de weldadigheid de opbrengst zal besteed worden aan hel ge sticht der Bewarings-school onzer stad. Het Gouvernement komt de bijzondere plans der vaart van Coinen naar Yper goed te keuren. Daarin zijn nog niet begre pen de werken aan de Leie te Comen, en deze aan den kom te Yper. Deze goedkeuring iaat nu toe de werken op eene breede schaal en met snelheid voort te zette, doordien meest alle de gronden aagekocht zijn. De delving van den tunnel is voorbereid door eene onder- aardsche gaanderij, die de hoogte van Voormezeele op eene lengde van 500 meters doorboort, voorzien van zes trek- schouwrn van 2b of 50 meters diep, die de werkers in de gaanderij in betrek stellen met deze in de opene lucht. J'ivie groote afleiders lossen het water der twee groole bronnen die aldaar bestaan. Al de bouwstoffen zijn gereed en omtrent 20 miljoen brijken liggen reeds gereed op de plaatsen waar men ze gebruiken moet. Deze vaert wordt gemaakt met lusschenkomst van den slaat voor 2,800,000 fr. op 6 miljoen, en de tevindene sommen voor de werkingen zijn op 's lands schatkist voor kapitaal en intrest gewaarborcht. I)rij-Koningendag is buiten nogal tamelijk goed afgeloopen. Alleenlijk is er te Zuydscliole, ten gevolge van een geschil, een kerel die ten middernacht een ander op den weg lag en hem, met een dikken knotsslok eenige gevaarlijke siagen heeft toegebrachtdezen morgen is de dader in het gevang van Yper geleid. Zaterdag, ten 1 lire's voormiddags was er, in de beneden zaal van liet Stadhuis, algemeene vergadering voor de Land- bouw-maatschappij van ons arrondissement, liet voornaamste punt van bet dag-orde was de 5° couferencie van den onver- moeibaren heer Ed. Van Biesbrouck, over de grondbeginsels der. Landbouw-wi tenschnp. Daarna zijn er eenige landbouw- decoratien overhandigd geweest. De rekening van 1864, de begrooting van 1865 en eenige nieuwe leden zijn insgelijks aanveerd. Dinsdag morgend is er eene ontploffing in de koolmijn Chevalières, bij B. rgen (Slons) ontstaan. Van de 1 17 werk lieden die in dm pul waren, 57 zijn verongelukt en 4 gekwet sten. De oorzaak' van dit ongeluk is onbekend. Men doet een streng onderzo; k. Ten gevolge van den dooi zijn de barrieren in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag gesloten. Deze dagen overleed te Antwerpen zekere heer De (5roof, rentenier, eene fortuin achterlatende welke algemeen geschat wordt op 500 duizend fr.; uitgenomen eenige kleine legaten, aan de leden der familie, is deze geheele fortuin ver maakt aan den onder-pastoor M. Pelgrims, der 0. L. V. kerk en aan M. Jan Scluil, gemeente-raadsheer. Wij vernemen echter dat de eerw. heer Pelgrims de hand niet wil leenen aan deze onterving en de verschillige persoonen der familie, waar bij vele nederige burgers zijn, bijeengeroepen en hun ver klaard beeft, dat bij liet aan hem vermaakte fortuin niet wil houden en zal uitdeden aan de natuurlijke rechthebbende. Zulke handelwijze verheerlijkt den geestelijke en is waard als voorbeeld te strekken; daarom maken wij bet feit met «c- nocg.cn openbaar. (Koophandel.) Dinsdag aanstaande is bel te Bccelaere de inhuldiging van M. Baert, de nieuwe pastoor dezer gemeente. Woensdag is genaamden Joseph Buquoy, dienstknecht te Clercken, van den wagen gevollen dien hij geleidde. Een der wielen is hem over het lijf gegaan. l)i ij uren- nadien is hij overleden, latende eene jonge weduwe niet een klein kind achter. Den 20 December is er in eene herberg, te Poelcapolic, een gevecht ontstaan tusschen de genaamden Vanderïleersch en Goelhals. De eerstgenoeniden is twee keeren op den grond geworpen geweest en den twetden kei r is hij gedurende 10 minuten blijven liggen zonder teeken van leven te geven. T'zijnciit gekomen, is hij 's anderendaags om 5 uren namid dag ovirleden. Goelhals, zoon van eentn landbouwer van Poelcapelle, beeft zich doen aanhoudt n. Men spreekt over het inrichten eener groote linancieele en nijverheids-maatschappij, ten kapitale van 500 miliioen, die zich zou gelasten met de uitvoering van een 20lal nieuwe ijzeren wegen, die van over jaren ontworpen zijn. M. Vander Stichelcn, minister van openbare werken, heeft reeds onder handelingen gehad met de opperhoofden van die kolossale onderneming. Den 27 December is op den spoorweg naar Moesereen, een nogal ernstig ongeval gebeurd: een koopwarentrcin was op den weg blijven staan en bel sein, ter oorzake van den mist, door den machinist die den tri in grh idde, om (i ure des morgens uit Doornvk vertrokken, niet bemerkt zijnde, zoo liep deze geweldig tegen den koopwamilrein. Dc schok was schrikkelijk: de waggon met de bagagiëu van den koopwa rentrcin werd geheel door het lokomóticf verbrijzeld, die er, als het ware, boven op vloog en nog twee waggons met ko len om verre wierp. De machinist h; t gevaar ziende, sprong van het lokomolief, doch werd bij het vallen zwaar gekwetst. Dc hoofdwachter en nog een andere wachter lebben wonden aan het gelaat bekomen een der reizigers heeft tanden ge broken en eenige andere zijn, als hij mirakel, met ligte kneuzingen, aen dit ongeval ontsnapt. De machinist is reeds aan de gevolgen zijner wonden bezweken. Men leest in den Moniteur: De brieven, die de partikulieren zouden willen verzenden, oiuler chargeering langs den post, moeten voortaan, in het belang der bewaring van hunnen inhoud, gesteken zijn in eene enveloppe, ten minste vergezeld met vijf stempels lijnen lak, derwijze geschikt om al de vouwen toe te sluiten. Hei pe tal vereischte stempels mag de vijf te boven gaan, indien "de grootte der enveloppe het noodzakelijk maakt. De stempels van een te chargeeren brief mogen niet be schadigd of overladen zijn, moeten van den zelfden lak zijn en met liet zelfde merkteeken, dat den verzender eigen is. Zijn niet geldig destempels in vorm van wafels of die ge maakt hij middel van een geldstuk of cenig ander gemeen voorwerp. Er wordt insgelijks herinnert dat de te chargeeren brieven toegezegeld in hel postbureel moeten aangeboden worden en niet in de brievenbus worden geworpen. Hl* E. Bossuyt, kandidaat-notaris te Meulcbcke, is nota ris benoemd te Wevelghem. Bij koninklijk besluit van 51 Dec., is s' Lejeune, tweede regent bij het middelbaar onderwijs te Ypre, pofessor te Cou- vin benoemd (normale sektie). Bij koninklijk besluit van zelfde datum, is M. Raepsaet te genwoordig 5C regent, middelbaar onderwijs, alhier 2-' re gent benoemd 5« regent de lieer Justice, te vooren professor van minderen graad. Mgr. de Bisschop van Brugge komt dc volgende benoe mingen te doen M. Baert, pastor te Iscnberghe, is pastor benoemd tc 15 ecc lucre.

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2