Yepseliillige lijdingen. ■*a> De kinderen hi!., hi!., hi!..., als I u belieft, vadciken en schupt de pot niet omme. Sissen, ge moet me niet kwaad maken of ik giet geheel den pot over uwen leelijken kop. Klavere, mille non de tonneur k zou t ne keer willen Hage vloekt nog ne keer, eh wel, daarEn geheel de pot met koeke-deeg werd over den mans hoofd uilgeijdeld Onze lezers kunnen oordcelen hoe Sissen er moest uitzien. Lezer, ik mag u die heer niet noemen, maar als gij Zondag iemand op estaminet ontmoet met de deeg in zijn hair, zegt maar 111 uw eigen: daar is Sissen van de koekepot Volgens een brief uit Mexico door eenen onzer overvliegers geschreven, zegt onder ander dat het leven aldaar zeer duur is. Luister liever: een kilo brood, 1-48; een ei, o2 c.; een paar leerzen, 45 fr. Als men zijn baard doet scheercn vragen de barbiers maar 1 -60en zij verkoopen een potjen pommade maar 2-G0! 't is voor niet. De voortbrengsels van den grond zijn in tegendeel zeer goed koop eene maaltijd wild voor vier mannen, goed in ape- tijd fr. 4-50eene overschoone ananas 52 c.; lo schoone oranjen-appels 8 c.; een 1/4 zak bananen (aardappels) 32 c.; een poigniard-mes, (alhier 20 fr.) daar S-20; een panama hoed, dat wij alhier 40 fr. betalen, aldaar insgelijks 5-20. De beste peerden kosten aldaar van 150 tot 200 fr. 't Belgisch-legioen isgrootendeels teMexico aangekomen. Het 1" balaillon, 550 man sterk, houdt bezetting te Mexico, waar het den 10 Dec. 1864 aankwam, onder de kommando van kolonei Vandersmissen; de mannen zijn zeer wel en broe derlijk onthaald geweest door deze der fransche bezetting. Het 2" bataillon, 400 man sterk, is den 15 Dcc. te Vera-Cruz ontscheept en was op weg naar Mexico. De lieden die bij leeg water te Antwerpen, aan den in gang van 't kanaal der houillie-kaai, stukjes koper, nagels, enz., der schepen voortskomende, opzoeken, vonden laatst in het zand eene tlesch die een stuk papier bevatte, waarvan het geschrift bijna onleesbaar was geworden. Zie hier wat men met moeite heeft kunnen uiteen scheiden Ons schip is ve lorenallen door zwaar zee opip geslagen aan de lerscheeilanden wij zijn allenin woede Willem Vandmatroos aan het hollandsch 3-mast- schip Baer 1827. Dezen brief is in handen der overheid besteld. Het schouwburg van Surrey is op het oogenblik dat wij dit neerschrijven maar een gloeijende puinhoop meer! Alles is gelukkiglijk,zonder verlies aan menschenlevens, afgeloopen. Ten 1 ure 's morgens kwam er een der eigenaars van den schouwburg, M. Shepherd, toegesneld Is er iemand inge brand? riep hij uit. Niemand, was het antwoord. Is er niemand gekwetst? Neen.God zij geloofd, zegde hij, de reste is niets En de re.'s(e was de som van 230,000 fr. die hij kwam te verliezen Men schrijft uit Brugge Zaterdag, 14 januarij, zijn de brieven, uit Brussel naar Brugge gezonden, niet ter bestemming aangekomen. Den vol genden Dinsdag heeft men te Brugge, in het postbureel natte opengebroken brieven ontvangen, welke van die verzen ding hadden deel gemaakt, en welke men lusschen de Noor derstatie en het begin der Aelstersche lijn, te Brussel gevonden had. Een werkmansmuts, waarschijnlijk daar gelegd om de na- vorsching te bemoeijelijken, is naast die brieven gevonden. Al de gechargeerde brieven ontbraken, en wij weten uit stellige bron, dat er onder waren die tamelijk groote waardijen in hielden. Het is de tweede maal dat dit feit zich voor Brugge voortdoet, en telkens een Zaterdag, op den laatsten trein. Inlichtingen uit Kortryk ontvangen bestaligen dat, se dert eenigen tijd, de vlas-nijverheid aldaar buitengewoon toegenomen is. Een jaar geleden was die stad nog van eene der belangrijkste lakken barer nijverheid ontbloot, namelijk eene spinnerijEene enkele mekanitk-weverij bestond er als dan, sedert dien tijd zijn er twee andere spinnerijen opgeko men, die tegenwoordig in volle werkzaamheid zijn.Eerstdaags gaat men de hand aan het werk slaan voor het bouwen eener nieuwe fabriek van hetzelfde siach, deze zal, naar men verze kerd, eene echte kolossale grootte hebben, en opdat de werken spoedig zouden kunnen doorgezet worden, hebben de eigenaars zich verstaan met drij verschillige ondernemers die zich te samen met de opbouwing hebben belast. Een ander nijveraar der stad is in onderhandeling met eenen ondernemer voor het bouwen van een werkmanswijk, die zestig huizen zou tellen, in de nabijheid der spinnerij van dien fabriekant. M. Dietrici, bestuurder van het bureel der statistieken, te Berlyn, heeft in de annalen der akademie dier stad, den vol genden uitslag zijner navorschingen nopens de bevolking des aardbols medegedeeld.M.Dietrici schat de algemeene bevolking- op ongeveer t waalf honderd acht en tachticj miljoen zielen, waarvan de verdeeling bij stammen geschiedt: Stam van den Kaukasus 569,000,000 Mongoolschen stam 522,000,000 Ethiopische stam (negers) 196,000,000 Amerikaansche stam 1,000,000 Malaische stam (Oceanic) 200,000,000 1,288,000,000 De religiën verdeelen zich in der volgende wijze 600,000,000 -180,000,000 160,000,000 80,000,000 Boudhismus Roomschc katholijken Mahomethanen Protestanten Grieksche katholijkcn 76,000,000 Joden 5,000,000 Allerlei afgodisten 187,000,000 De religie van Boudha word aldus door omtrent de helft der bevolking van de gansche aarde uitgeoefend. Na het Boudhismus komen de Roomsche-katholijken en de Mahome- tanen, gene voor een zevende en deze voor een achtste van het menschdom. M. de advokaat Vanden Kerchove heeft eene petitie aan de Kamer gezonden, waarin hij vraagt, dat alle soort van werving van troepen voor den vreemde op het belgisch grondgebied verboden worde. T)e arme kantwerkster. De volgende hertroerende gebeurtenis heeft dezer dagen in een dorpje der Ardennen plaats gehad Eene arme kantwerkster was aan't pap koken voor haar kind, dat in zijn wiegske lag. Eensklaps werd de deur open gestooten en bij de klaarte van het vuur want de dag ver dween allengs ontwaarde zij een buitengewoon grooten wolf, welke naar de wieg liep. De kantwerkster had hooren zeggen dat het vuur die wilde dieren op de vlugt joeg; zij greep op dit gezicht haastig een vlammend stuk hout en ging zich tusschcn den wolf en het kind plaatsen; doch het was reeds te laat, het wild dier had reeds het kind in den muil gegrepen en maakte er zich mede uit de voelen. De ongelukkige moeder liep er achter terwijl ze wanhopige kreten hooren deed, en de roover ging verdwijnen wanneer zij van verre bij den omdraai van eene baan drij mannen zag aankomen die van hun w erk terugkeerden en welke zij ter ha- rer hulp riep. Deze wierpen zich alle drij op den wolf om hem het kind te ontrukken maar de worsteling was langdu rig en smertelijk, vooral voor het arme kind. Niettegenstaande alle mogelijke voorzorgen, mogten de mannen er niet in gelukken om hel kind ongedeerd te laten, onder de talrijke slagen, welke zij toebrachten aan den wolf, die zijne prooi niet wilde loslaten. Eindelijk gehikte men er ia. hem te dooden, en toen nu de verheugde kantwerkster, haar geliefd kind aan het hert drukkende, naar hare wooning ging, bemerkte zij van verre de rampvolle klaarheid van cencn brand: het huisje der ongelukkige stond in vlammen.

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2