Stiuls-nieuws. - VersehilligeTijdingen.-Kunst- en Tooneelnieuws. Bekendmakingen. Stads nieuws. Vei'schillige lijdingen. VIF.RDK JAAR. '/■OSDAG 19" FKBltl AU1J 1865. A" 152. DE TOEKOMST, l»e brieven voor de redaktie, de boeken om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 20 toe gestuurd worden. INSCHRIJVING Voor Yperci., per drie maanden, fr, 1-00per jare, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde prijs met verhoog van liet port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad. alsook bij alle post-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 centime!) den drukregelde Plakbrieven van Verknopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigtcn, ton bureeie van dit Weekblad gedrukt, zijn y rat is ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des overslag* of anders. Alle in'tee- kenaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffende, onverguld in dit bladje te laten inlijven. Kr worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste hérbergen der gemeenten gezonden, w aar de verkoupingen, enz der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Het t' concert der Ypersche Koorzang-maatschappij, die Donderdag laatst plaats had in de zaal van den Gouden Arend is zeer wel afgeloopen. Al de stukken zijn even wel uitgevoerd geweest. Bijzonderen persoonlijken lof kunnen wij hier niet geren,ons bladje ware te klein.Het gezelschap was uitgelezen, en niettegenstaande het zuur weder, waren er nog tamelijk reel dames. ..am,- ui». Heden Zondag, 19 februarij, is het vertooning der Vlaam sche Ster, in Stads-schouwburg, tot slot van het Tooneel- kundig festival. De reeks vlaamsche vertooningen zijn door het publiek goed bezocht geweestook hebben al de maat schappijen niet weinig medegeholpen oin de vlaamsche liefhebberij meer en inter naar den smaak van het publiek le brengen. Zie bieronder een artikel dat wij uit een 1 persch biad L'Opinionvan 12 febr. laatst, overnemen: v Wij kunnen onze wekelijkschc kronijk niet beter aanvan gen dan met de vlaamsche vertooning van Maandag laatst, die ons de gelegenheid verschafte de talenten te bewonderen van bat gezelschap onder bet wijs beleid van den heer Van Doese- faere. Deze kundige acteurs, die over een jaar alhier zooveel bijval genoten zijn ditmaal nogeens san het Ypersch publick even vleiend toegejuicht geworden. De banken waren bijna niet toereikend om de wijde kleed sels der schoonste helft des publieks te kunnen plaatsen. De leelikere helft had zich geplaatst waar zij er vond. Voegen wij er bij dat het publiek in de vlaamsche vertooningen veel verschilt met dat der feanschehet is dat er daar stukken vertoond worden die aan het volk spreken in eene taal die bier van iedereen begrepen is. Voor zulk eene nauwopeengeperste menigte hebben de ar- tisten wonderen gedaan,en zoo wel gelukt in hunne pogingen dst niet een woord den publieke ontsnapt is. Dit werd ten anderen betuigd door welgepaste toejuichingen. Dc ruimte ontbreekt ons om over de verschillige rollen der acteurs te handelen. Mevr. Verstraeten, in de rolle van Leentje, in Mejuffer Jtoea,, als ook deze van Magdaleen, in Een appeltje teqen den dorst, heeft de eer van den avond weggedragen. Zij gaf wonderwel de Boerionenrol in de twee stukken. Ten anderen is zij een heel lief vrouwspersoon. Nooit heeft men met meer ziel, uiet meer gevoel zien spelen dan zij in de rol van Cesa- nne in het tooneelstuk Moi van bemindt te worden. Zij is, I in een woord, eene ware vlaamsche Dejazet. Mij. Klei heeft ook blijkens van waar talent gegeven en heeft in de rollen van Rosa en Felicita Mevr. Verstraeten goed geholpen. AVat gezegd van M. Van Doeselaere? wat oprechte artiest; wat goede acteur! hij heeft in zijne vier rollen zoo veelkleuren natuurlijkheid aan den dag gelegd, dat men hij hem al de gaven eens gorden spelers aantreft. Nu nog valt er te spreken over M. Kfirremans die in zijne rollen van minder aangelegenheid ook op de hoogte zijner taak is gebleven. De zuivere uitspraak van al de spelers laat niets te wenschen. De vertooning was den publieke geheel aangenaam en is met het operctje de o reizende Muziekanten, allergeestigst gesloten. Geene vlaamsche vertooning heeft deze van Maandag laatst overtroffen en de artiesten na elk stuk teruggeroepen, hebben veel toejuichingen ingeoogst. lfij omkeer was het orkest slecht. De bestierder vergret te dikwijls dat 't het orkest is dat den zanger volgt en geenszins de zanger het orkest Het weder is nog altijd even streng cn bijtend; Vrijdag, in den avond, is er beginnen sneeuw te vallen die van de straten rcrie ware ijsbaan gemaakt heeft. Eenige tuimelperlen werden voor beesten en menschen ver oorzaakt, doch geene ongevallen zijn te betreuren. Wij weten nieuws I Men zegt dat de Cirque Lalane zich voorstelt omtrent Paschen naar Yperen te komen. Deze be langrijke artiesten doen overal, waar zij zich tijdelijk vestigen, al de liefhebbers voortdurend er naartoe stroomen ook is het eene van de beste rij-troepen die in Europa rond reizen en ze bezit een talrijk personeel en 44 peerden. Zaterdag, dicht den noen, zijn in den Majoor-gracht, al spelende op het ijs, twee kinderen bijna vereronken. Een man uit de statie van onzen ijzeren weg heeft ze van eene zekere dood verlost. - Een duilsch blad, de Cosmosduidt een middel aan om den ouderdom te kennen van een peerd van boven de 8 jaren. Dit middel bestaat in eenen rimpel die zich vormt aan hel bo venste deel der oogscheel van hel peerd; mei teder jaar komt er een nieuwen rimpel bij. Deze ontdekking, indien zij beves tigd wordt, is des te belangrijker, daar zij zou toelaten den juisten onderdóm van het peerd te kennen, tegenwoordig bij zonderlijk dat het bcdrrjg nopens dit punt zoo

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 1