Verschilllge lijdingen. Heden Zondag, ten 7 u. 's avonds,in den Salon d'Apollon, in de Lombaardstraat, lokaal der VLAAMSCHE SIER, geeft deze maatschappij aldaar eene allerschoonste vertooning met de medewerking van Mevr. Pde lievelinge van het Ypersch publiek. Deze maatschappij heeft niets verwaarloosd om dit avondfeest aantrekkelijk te maken. (Zie onze aankon digingen.) De zaal van den Salon d'Apollon is allerfraaist gedekoreerd, hettooncel alierkunstigst geschilderd en wat meer is, de prij zen zijn allervoordeeligst. Wat wij niet kunnen verstaan is dat er op twee plaatsen te gelijk komedie is. De fransche direkteur zou moeten het goed gedacht gehad hebben zich te onthouden wanneer erVlaamsch Tooneel is; omdat de Vlaamsche Maatschappijen hetzelfde doen in dit geval. Ten anderen, wanneer men het met ogezel- ten wille doet, om schade aan de vlamingen te doen (volgens de eigene woorden van den franschen direkteur) maakt men wellicht eene verkeerde rekening en wij zijn zeker dat hij de uil van het spel zal zijn. Hij verdient het. Wanneer het noen is te Parys, is het des morgenste San- Francisco, 2 ure 1 minuut; te Canton, 3-54. - New-York, 5-53. - Cap Horn, 6-25. - Boston, 6-54. - Cayenne, 7-57. - Rio Janiero, 8-57.- Madrid, 11-06. - Lisbonna, 41-14. - Du blin, 11-25. - Edemburg, 11-43. - Londen, 11-50. En des namiddags: le Algiers, 12-02. - Brussel, 12-08. - Amsterdam, 12-10. - Madera, 12-27. - Chrislianstad, 12-34. - Rome, 12-40. - Berlyn, 42-45. - Leipzig, 12-48. - Wee- nen, 12-55. - Stockholm, 1-02. - Taili, i-03. - Bon-Esp., 1-17. - Athenen, 1-24. - Constantinopelen, 1-45. - War- schauw, 1-44. - St. Petersburg, 1-51. - Smyrna, 1-59. - S. Francisco, 2-01- Kairo, 2-18. - Moscou, 2-19. - Jerusa lem, 2-27. - Zanisbar, 2-57. - Teherem, 3-02. - La Mecqne, 3-02. - Madras, 6-17. - Nankin, 7-45. - Dalcutta, 7-52. - Pekin, 9-07 1/2. - Yddo, 9-09. - Sidney, 9-54. De bclgische en nederlendsche gouvernementen komen een nieuw post-verdrag tc sluiten, waarbij de taks der simpele brieven van 10 grammen, van 40 op 20 centiemen zou ge bracht worden. Wij geven hier nog eenige inlichtingen over de schrik kelijke moorderij van l'avril, die wij aan het Journal de Charleroi ontleenen Vrijdag tegen den avond vonden twee gendarmen, nabij Favril, bezijden den openbaren weg, het lijk van een meisje liggen en op eenige stappen van daar, vlak tegen de deur van een huis, bemerkten zij een mannen-lijk, dat met talrijke wonden was overdekt. Te recht verbaasd, drongen zij, met den sabel in de hand, in de wooning, en daar zagen zij nog twee vrouwen, de moeder met hare dochter, ijselijk verminkt en in doodstrijd ten gronde liggen. In den stal vonden zij eenen man, half uitgestrekt op eene bussel fourragie liggen zijn hoofd en aangezicht waren schrikkelijk verminkt en hij gaf enkel nog eenige teekens van leven. Tien stappen verder lag een 15 of 1 Gjarige jongen, wiens hersens uil het bekkeneel hingen. Welhaast bevond zich eene talrijke menigte ter plaats. Doktor Lespinasse, bevochtigde het aangezicht van den vader, deze kwam eensklaps recht op zitten, wierp een verbijsterden blik om zich heen en viel dood. De andere gekwetsten stierven allen achtereenvolgens. ii Gnnsch de bevolking, tien uren in de ronde, is in versla genheid gedompeld. Men verliest zich in gissingen over de oorzaak van dit schrikkelijk misdrijf. Al de wonden schijnen toegebracht le zijn met hetzelfde werktuig,'t welk men een steenhouwershamer veroederslelt te zijn. Aangezien er niets gestolen is, denkt men dat er hier eene ijslijke wraak is uil<>c- oefend. In den stal moeten de vader en de zoon tegen hunne moordenaars geworsteld hebben, want het peerd zelve heeft eene zware wonde aan de bil bekomen. Het huis waar de misdaden gepleegd zijn staat te midden van het dorp, op de groote markt, eenige stappen van dc kerk. Hecht over het huis is eene herberg, waar op In t oogen- blik van het misdrijf 10 of 15 persoonen aanwezig waren niemand hunner heeft iets gehoord. Verders zegt hetzelfde blad dat men gelooft den dader in handen te hebben, liet is een bloedverwant van vrouw Largil- lière. Hij is links, en men heeft opgemerkt dat al de wonden links zijn toegebracht.Dit trok de aandacht derjusticie op hem. Een ander blad meld dat men in de omstreken van Valen ciennes eene andere aanhouding heeft bewerkstelligd, uie zou kunnen in betrekking staan met de moorderij te Favril. jvvee persoonen, vreemd aan de streek, zijn overrast geweest terwijl zij bezig waren met bebloede linnen te wasschen. Dewijl zij geen voldoende rekening konden geven van t gebruik van hunnen tijd,heeft men ze teValenciennes opgesloten gehouden. Wij vernemen uit zeer goede bron dat de tegenwoordige zittijd der Kamer niet zal eindigen, zonder dat het verslag over de vlaamsche taalgrieven door den heer De Laet zal worden nedergelegd Daarenboven hebben w ij het genoegen onzen lezeren te ver zekeren dat verscheidene Volksvertegenwoordigers een wets ontwerp over de taalrechten zullen aanbieden. (Benrz.-C1). Vrijdag 8 dagen is voor het assisen-hof van Bergen dc zaak opgeroepen van den génaamden Leurquin, beschuldigd van moord en diifstal, den 21 oelober 1865, in het bosch van Virelles, nabij Cliimav, gepleegd, op den persoon van M. Chalmagne, reizende klerk. Het proces van Leurquin is nog eene van die groote en schrikwekkende dramas, waarvan het assisen-hof van Bergen sedert verscheidene jaren bet treurig voorrecht schijnt ver worven te hebben. Er is een onmetelijk belang geprovokeerd door het lot van het ongelukkige slachtoffer, welke drijmaal inct een schrikwekkend moordtuig neergeworpen, zich ook drijmaal oprichte. Op eene lengte van vijftig meters hield hij met zijnen wreeden moordenaar eene al tc ongelijke worste ling staande en stierf op de druk bezochte baan, na dertien uren van het smartelijkste lijden. Leurquin was den 50 october 1863 voorloopig aangehou den, en den 4 november daaropvolgende weder losgelaten. Den 4 augustij laatstleden werd bij andermaal aangehouden. De zaak duurt reeds verscheidene dagen er zijn hoven dc 100 getuigen opgeroepen. Dezer dagen is een franschman te Graveiles erin gelukt, gedurende eenige oogenbhkken, op eene hoogte van eenige duimen boven den grond te vliegen, door middel van twee vleugels uit ganzenpluimen verveerdigd. De uilvinder heet M. Menuisier. LaVaix kondigt een belanglijk nieuws af: de bclgi sche bisschoppen zouden zich gezamentlijk tot den Koning gericht hebben, hem verzoekende, de wet op het tijdelijke der eerediensten in te trekken, of niet door zijn handteeken te be krachtigen. In dat ontwerp, zouden zij zeggen, zijn er eenige hoofdbepalingen, hunner verplichtingen. In een artikel zegt eenAntwerpsch blad,dat hel geen geloof geeft aan hel nieuws: dat MM. de Brouckere, Pirmez, en andere leden der linkerzij, veranderingen aan het wetsontwerp zouden voorstellen, teil einde de twee partijen te verzoenen. De tijd, waarop de sneppenjacht in de bosschen is toe gelaten, is verlengd tot den 15 April aanstaande, inbegrepen. IFtsse/en. Mijne vrouw is veertig jaar. Och dat zc nu een bankbrieftje kon worden! Waarom? Welik zou ze verwisselen tegen twee van twintig. Men schrijft uit Oostende, zondag avond, 26 Maart: Het arsenaal, afzonderlijk gebouw nabij de statie van deti spoorweg staande, is afgebrand. Al de poogingen zijn machteloos geweest om den brand te gen te houden. Al het matriëel is vernietigd. De ramp is aan zienlijk. Eene latere lijding uit Oostende meldt: Het arsenaal is geheel afgebrand enkel de muren zijn recht

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2