Vcrsehillige lijdingen. 15. Woordentelling. leder woord welk niet meer dan 7 lettergrepen bevat telt voor éen woord. In langere woorden gelden de overige let tergrepen voor nog éen woord. Elke alleenstaande letter of cijfer wordt als éen woord ge schat. De door bindslrepen vereenigde of door uitlatingstcekens afgescheidene woorden tellen afzonderlijk voor zoo vele woor den. De zinteekens worden niet gerekend. Onderstrepingen gel den voor twee woorden. De in cijfers geschrevene getallen worden geschat in even redigheid van 5 cijfers voor éen woord; de overblijvende cijfers tellen voor nog éen woord. De commas en breukslre- pen gelden als zoo vele cijfers. (Voorbeelden: 18 1/4 1 woord; 180 1/4 2 woorden 180,4 1 woord. In de in cijferschrift opgestelde berichten telt men 5 cijfers of teekens voor éen woord, daarbij éen woord voegende voor de over schietende cijfers of teekens. De in letters geschrevene getallen worden voor zoo vele woorden gerekend als er gebruikt zijn om die getallen uit te drukken. Worden in het woordental begrepen: het adres, de onder- leekening, de aanwijzing wegens verderzending, betaald antwoord, herhaling, enz. C. Betaling der verzendingskosten. Tarieven. De vastgestelde prijzen voor overbrenging per telegraaf als mede de kosten van bezorging per post, bode of estafette (bode te paard) moeten door den afzender betaald worden. De bode- en cstafettekosten worden bepaald volgens den door hem verklaarden afstandin geval van onnauwkeurige verklaring, mag het aankomstkantoor het bericht per post verzenden. In de betrekkingen binnen België en met Nederland, Enge land en het Groot-Hertogdom Luxemburg, kunnen de post- en bodekosten, naar des afzenders welgevallen, van hem of van den bestemmeling geheven worden. liet staat den afzender vrij het antwoord op het door hem afgegevene telegram zelf tc betalen. De antwoorden welke niet aangeboden worden binnen de 8 dagen na de dagteekening van het telegram of welker woordental het aangekondigde overtreft worden geweigerd als antwoordenen de onlvan- gene kosten kunnen 10 dagen na gezegde dagteekening terug betaald worden. De afzender mag in zijn bericht de vraag tot herhaling be grijpen mits dubbelen prijs te betalen. De herhaling is ver plichtend voor telegrammen wier inhoud geheim is. Een telegram mag aan verscheidene bestemmelingen gericht worden. "Voor de door hetzelfde kantoor af te leveren afschrif ten wordt er 73 centiemen geheven per ieder afschrift boven bet eerste. Wanneer het telegram aan verscheide kantooren gericht is, wordt de prijs zoo veel maal geheven als er kantoo ren van bestemming zijn. [tijzondei'.ite prijzen België, fr. INederland en Luxemburg, fr. 2; Pruisen (Rhijnsclie provinciën), Weslphalen, fr. 2; Oostelijk Pruisen, fr. 5; Frankrijk, fr. 3; Londen, fr. 3; Engeland (andere be stemmingen), Schotland en Ierland, fr. G-23. Houdt een bericht meer dan 20 woorden in, zoo worden vorenstaande prijzen van de helft verhoogd per ieder tiental woorden boven de 20. Een onvolkomen tiental geldt als een geheel. Voor alle bestemmingen, welke hooger niet vermeld zijn, zie men het Tarif general des correspondances télégraphi- quesin alle kantooren ten prijze van 73 cent" verkrijgbaar. Binnen België, de telegrammen welke door het woord dringend aanbevolen zijn, worden vooralle andere verzonden cn betalen drijdubbelen prijs. D. Niet -verantwoordelijkheid des telegrafendienstcs. De Staat is aan gecnc welkdanige verantwoordelijkheid onderworpen uit hoofde der berichtenverzending door middel des telegraafs (wet van 1" maart 4831, art. G.). Dergelijke schikking is insgelijks in de verdragen met de vreemde Staten en door dezer wetgeving bekrachtigd. M. Bossuyl, sedert Maart 1864 burgemeester der ge meente Cortemarck, is Zaterdag aldaar overleden, na cene kortstondige ziekte. Zaterdag is voor het hof van assisen te Bergen hel pro ces geëindigd wegens de moord van Chalmagne in liet bosch van Virellcs, bij Chimay, gepleegd op 21 oclober 18G3. De beschuldigde dezer misdaad, Leurquin, melseldiender, is dooi den jurij plichlig verklaard, en bijgevolg veroordeeld ge worden tol de doodstraf die op eene der publieke plaatsen van Chimay zal uitgevoerd worden. In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag, had de genaam de Frans Vereecke, daglooner te Zonnebeke, uit liefdadigheid eenen ouden man die er rond de 70 jaren uitzag, in zijn buis onthaald om er den nacht door te brengen, 's Anderendaags bestatigde de arme daglooner dat eene diefte van kleeding- stukken ten zijnen nadiele gepleegd was en dat de over komst de plaat gepoetst had. De keizerin heeft dezer dagen de drukkerij van den heer Paul Dupont, te Clichy, bezocht, waarvan het zeltersper- sooncel uit vrouwen bestaat, die door de uitoefening van dat beroep veel meer geld verdienen, dan voor haar door menigrn handarbeid mogelijk is. Aan de drukkerij te Clichy is eene school verbonden, waarop meisjes en vrouwen kosteloos on derricht ontvangen in het letterzetten, lot dat zij voor hare taak berekend op de zetterij lot goed loon overgaan. De kei zerin heeft die zetterij cn daarna de school bezichtigd. Toen II. M. in de galerij was aangekomen waar zich de drukpersen bevinden, noodigde de heer Dupont II. M. uit om eenen lich ten druk op de spil van cene handpers te doen. Toen zij dit gedaan had, bleek het dat zij met gouden letters op satijn een naamdicht ter harer eere gedrukt had. Zij plaatste ver volgens daartoe uitgenoodigd, een vel wit papier op de snel pers, dat onmiddelijk met letters van verschillende kleur gedrukt weder te voorschijn kwam, het behelsde de vermel ding van het bezoek der keizerin aan de drukkerij en bracht tc gelijk in herinnering, dat het eerste bezoek hetwelk door een gekroond hoofd aan eene der bijzondere drukkerijen ge bracht werd, van den 21 Maart 1566 dagteekend, dus bijna 300 jaren geleden. Dien dag bezocht Margaretha van Vallois, koningin van Navarre, de drukkerij van Robert Estiennc. De keizerin heeft het werkhuis in al zijne onderdeelen bezocht. De fransche Moniteur meldt dat de som om van den krijgsdienst ontslagen te worden, voor 18G3 bepaald is op 2300 franks. De tijdingen uit Petersburg zijn onrustwekkend. De pest die daar heerscht maakt talrijke slachtoffers. Men noemt gc- hecle dorpen waar zij is doorgepasseerd, die uitgestorven zijn, alsook de geneesheeren welke er heen waren gegaan om de ziekte te bestrijden. De keizer heeft de hospitalen, welke opgestapeld liggen met zieken, bezocht. Men zegt dat bij ze slecht ingericht heeft ge vonden en er kwestie is fransche geneesheeren te roepen om ze herinterichten. Een blad van Rousselaere meldt dat er aldaar zoodanig veel werk is voor metsers en timmerlieden, dat er bij honder den armen ontbreken. Naar de uitspraak van de handelsrechtbank van Brussel, 10 maart 18G3, is hij, die, bij dwaling, een pak ontvangt dat aan een andere persoon bestemd is, verplicht, op straf van schadevergoeding, hetzij den verzender, hetzij den voerman, van de dwaling te verwittigen. Men weet ook dat hij eene straf inloopt, deze die op de straat eenen brief zou vinden liggen met een leesbaar geschreven adres en, in plaats van denzelvcn aan zijn adres te bestellen, of aan de politie tc be- handigen, den brief zou opentrekken en hem behouden. Uit Leuven ontvangen wij eene droevige tijding. Profes sor David, de geleerde vlaamsche schrijver, is vrijdag morgend terwijl hij zijne les gaf, door eene lichaarnsberocrlc getroffen

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2