Onze landgenoten hebben, en daaraan zal niemand twijfe len, zich dapper verdedigd en zijn den naam van Belg weerdig gestorven. Onder de gesneuvelden telt men 5 officie- ren, en voornarnentlijk de zoon van M. de minister vaii oor log, M. Ernest Chazal, kapitein-adjudant-majoor. Ziehier een uittrek uiteen verslag van dit gevecht Den 11 april, omtrent 5|ure 's morgens, rukte Regules, door eenige zijner aanhangers, volkomen over de stelling on derricht, al loopende door al de toegangen, binnenTacamburo en zijne troepen, ten getalle van ongeveer 5000 man, over rompelden gelijk oenen watervloedal de straten der stad. De kleine krijgsmacht van den Majoor Tydgadt was niet ver uit elkander verspreid. De weinige mannen, waaruit de voorwacht van een regement van min dan 500 mannen was samengesteld, liet geene verre verwijdering toe. De vijand rukte dus, bij het aanbreken van den dag, op Tacamburo, terzelfder lijd dat de voorposten er plotseling binnen trokken en aldus zijne onverwachte tegenwoordigheid aankondigden. In weerwil de majoor Tydgadt overrompeld was, behield hij zijne koelbloedigheid; hij deed al zijne manschappen in de kerk bijeentrekken, en slechts de eer raadplegende maakte hij zich gereed om eenen vijand te wederstaal! die tienmaal stei- kcr was. De scheurmakers hadden al de huizen overrompeld, twee stukken kanon op de Groote-Markt in batterij geplaatst en een derde op oenen heu-vel die de stad tot op zekeren afstand be strijd. Van al de terrassen openden zij een aanhoudend vuur en ondersteunden hetzelve door kanonkogels en obitsers. De majoor Tydgadt, dapper geholpen door zijnen adju dant-majoor Chazal en zijn korps officiers, gaf aan zijne sol daten het voorbeeld van onbeschroomdheid. Na zooveel mogelijk zijne manschappen beschut te hebben, richtte hij hun YimriHütjhkiliciii. Wanneer de kompagniën al te veel door de aanvallers gedrongen werden, deden zij eenen uitval met de bajonnet. De officiers zijn vóórop met den degen in den vuist. Kapitein Eugeen de Lannoy, luitenant Palmaert, de onderluitenanten Petit en Vonden Busch werden aldus aan't hoofd hunner kom pa pui lën gedood. Maar deze uitvallen diingcn slechts den vijand een"weinig terug, zonder zijne rangen te breken, want de massa menschen, die zich op de plaats en in de naburige, straten bevindt, is dermate talrijk, dat de eerste rangen, door de bclgische infanterie omgeworpen, niet vluchten kunnen, ter oorzake de menigte welke zich achter hun verdringt. Majoor Tydgadt, ofschoon door een geweerschot in den schouder gewond, verlaat zijnen post niet en gaat voort met zijne bevelen te géven. i» De scheurmakers, dezen hardnekkigen weerstand niet kunnende overwinnen, staken de hoornen in brand, welke de kerk omringden; het dak ervan is van mastenhouten planken gemaakt, en welhaast wordt de kerk met vlammen bedekt en dak stort in; maar majoor Tydgadt weigert zich over te ge ven en vlucht met zijne manschappen in eene soort van schuilhoek, ter linker zijde van de kerk. ii Zijn kleine troep is verzwakt en zijne rangen worden bij eiken oogenblik gedund: niettemin beproefd hij een nieuwen uitval melde bajonnet en bekomt een tweede geweerschot dat hem den arm doorboort. De kapitein-adjudant-majoor Chazal verdedigt met een handvol manschappen heldaflig den inkom der schuilplaats, tot hij, door drie schoten en een bajonnet- steek doodelijk getroffen, neervalt. ii De brand deeld zich aan de schuilplaats mede, de obitser heeft zijne munitiën uitgeput, devijand wint van alle kanten veld majoor Tydgadt ziet het meestendeel zijner officieren gedood of gekwetst aan zijne zijde, maar het gevecht duurt reeds vier uren; zijne manschappen hebben bijna gecne kar doezen meer en hij is genoodzaakt te kapiluleeren. i> De verliezen waren zeer groot. Dc kapiteins Chazal en de Lannoy, de luitenant Palmaert, de onder-luitenanten Petit en Von den Busch, de geneesheer Lcjeune en de luitenant Nava, van het regement der keizerin, waren gedood. a De majoor Tydgadt, kapitein Gauchin waren gekwetst. n De majoor Tydgadt is aan zijne wonde bezweken. MEXIKO. Nadere inlichtingen. De vijand heeft een 1 OOtal zijner dooden in het kerkhof be graven en 42 gekwetsten achtergelaten, Waaronder 2 off. Regules heeft aan de gevangene officieren hunne oppassers gelaten om hen te verzorgenhij heeft eene visiet bij majoor Tydgadt afgelegd. Wat meer is, hij heeft de Belgische ge kwetsten aan de edelmoedigheid der inwoners bevolen. De gevangenen worden heei menschi lijk behandeld de officieren die medegevoerd werden zijn: de luitenanten Wallan en Deheck, de onder-luitenanten Adam, de Biber, I'ourdin, en de onder-luitenant-kwartier-meester Jacobs. Allen hebben hunne wapens mogen behouden en hebben te pcerd hunnen weg voortgezet. De soldaten alleen waren ontwapend, maar hadden hunne volledige uniform behouden. De gekwetsten zijn de kapiteinen Deschrymackers en Gau chin, en luitenant Carlot, meer dan 50 gedoodigde Belgen zijn op het slagveld gebleven. De ongelukkige geneesheer Lejeune werd door eenen kogel getroffen,toen hij bezig was met eenen gekwetste te lieeleu.De officier die deze moord pleegde werd door zijn eigen volk op staanden voet voor den kop gescholen. Kapitein Delannoy is iu zijn voorhoofd geraakt; majoor Tydgadt is zijnen elleboog verbrijzeld door eenen kogel en een stuk obitser geraakt hem de schouder. Kap.-adj.-majoor Chazal werd door Uvee kogels, den tegen in den kin en den anderen in den nek, gekwetst. Twee kogels hadden hem reeds lichtelijk aan de zijde gekwetst, eene bajonnetsteek in liet voorhoofd deed hein sneuvelen. De luitenanten Palmaert, Petit en Von den Busch zijn doodgeschoten alsook dc onder-officie ren d'Autrebandeluitenant Carlot heeft zijne twee billen doorgeschoten, maar de beenen (fémurs) zijn niet geraakt; kapitein Deschrymackers de kleine vinger en een gedeelte der linker hand afgeschoten. Dan 9 gekwetste soldaten, waarvan slechts één verminkt zal blijven hij is den knie doorschoten. Zes vijandelijke Mexikaners waren bij de gekwetsten gesteld om hen te verzorgen. Vijf onzer ontsnapte soldaten zijn bij de kolomme Vandersmissen aangekomen. De krijgsgevangenen beloopen ongeveer 1200, waarvan wij reeds M. de kapitein Gaucgin ken nen, aan het voorhoofd gekwetst, de luit. en onderluit.jWaltan, Debiber, Fourdin, de Deck, Adam en Jacobs. Allen zijn naar het zuiden overgevoerd. VEREENIGDE STATEN. De president van den zuide lijken hond, zijne familie en zijne stafofficieren, zijn den 10 mei in de handen der noorderlijken gevallen, welke met zijne vervolging gelast waren. Die gevangneming had te Truinsville plaats. Al de gevangenen zijn naar Washington gezonden om in het fort Lafayette opgesloten tc worden. Dezer dagen is te Parys door eene dienstmeid den groo- ten prijs van 100,000 fr. inde loterij der stad Parys gewonnen. De gelukkige werkster kende zelfs het nummer van haar aan deel niet, dat door hare meesters voor haar aangekocht en bewaard wérd. In de stad Londen is een stuk grond verkocht aan 5,500 fr. den voet Dc deugd is nogeens beloond geweest. Eene kamenier, te Parys, genaamd Theresia Trouillet, vond over eenige dagen op den openbaren weg eene portefolie (100,000 franks bevattende) die zij, zonder haarzélen en niet eene zeldzame rechtveerdigheid, den eigenaar ter hand stelde. Die laatste, niet min dankbaar, offerde aan de kamermeid met haar deze soimne te deelen met in het huwelijk tc treden. Vcrledene week is het paartje in den echt getreden. Men leest in den Courrier des États-Uunis Laatst is er te Cambridge, graafschap Guernesey (Ohio), eene vrouw overleden die, gedurende 25 jaren, als kamer meid cn kindermeid bij vcrschillige welstellende familjen ge-

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2